Список за туширање за бебиња: проверете го подготвен список со основни совети

 Список за туширање за бебиња: проверете го подготвен список со основни совети

William Nelson

Откако ја откривте бременоста и ја доживеавте магијата на првите месеци, време е да размислите за списокот за туширање за бебиња . Настанот може да биде едноставен, да ги примате само семејството и блиските пријатели или поцелосен, тоа е твој избор.

Пред да ги испратите поканите, треба да го организирате бебето туш и да изберете што сакате да ги прашате вашите гости. Некои луѓе претпочитаат да нарачуваат пелени и производи кои бебето ќе ги користи директно, како што се пудра за бебиња и бебешки марамчиња. Други веќе вклучуваат облека и други издржливи предмети.

За настанот, тоа може да биде попладневно кафе, со слатки и многу разговор додека идната мајка се обидува да погоди што освоила или момент полн со игри. Тоа е на дискреција на семејството.

Научете сега како да организирате бебешки туш и составете список за туш за бебиња:

Како да го организирате списокот за туш за бебиња

Пред да ја дефинирате листата на подароци за бебешкиот туш, треба да го организирате целиот настан. Некои чекори се од суштинско значење за се да успее и тоа да биде незаборавен и забавен момент. Значи мора:

1. Изберете датум и време за туширање на бебиња

Кој ден е најдобар за вашето бебе туш? Дали сакате нешто што трае долго, како скара или пократок настан, само за забава и погодување подароци? Дефинирајте што мислите дека е најдобро. Вклучувајќи го и датумот.

Оставете повеќекон крајот на бременоста укажува на тоа дека можеби сте поуморни и помалку спремни. Значи, ако сакате, можете да имате бебе туш околу 6 или 7 месеци од бременоста.

Времето и времето на настанот зависат од избраната локација. Оние кои имаат куќа можат да дозволат забавата да трае подолго, почитувајќи го само почетокот на мирното време (22 часот). Оние кои живеат во стан или ќе изнајмат простор мора да ги почитуваат правилата на местото.

2. Дефинирајте го бројот на гости и направете список

Колку луѓе имате намера да поканите? Дали тоа ќе биде интимен настан само за семејството? Или може да учествуваат и пријателите? Запишете ги на компјутер или на хартија сите луѓе што би сакале да ги поканите.

Од бројот на гости ќе можете да одредите која локација е најдобра за туширање на бебиња и количината на храна и пијалоци што ќе ги послужите. Плус, можете да додадете повеќе на вашата целосна листа за туширање бебиња.

3. Избор на локација

Локацијата каде што ќе се одржи бебето туш е многу важна и не може да се игнорира во процесот на организирање на настанот. Освен ако веќе од почеток не сте одредиле дека и онака ќе правите сè во вашата куќа.

Треба да проверите дали балската сала или просторот за скара на зградата ќе бидат достапни на денот кога сакате. Затоа се препорачува однапред да го подготвите тушот за бебиња. И ако идејата е забавата да се направи во другапростор, наменет специјално за настани, исто така треба да ја проверите достапноста.

Обложувајте се на место кое е удобно за вас и вашите гости и кое исто така ви овозможува да ги направите сите украси за забава.

4. Тема и декорација

Изберете ја темата за туш за бебиња. Дали ќе направите нешто поврзано со името на детето? Во нежни бои кои потсетуваат на бебиња? Дали ќе следите комеморативен датум што се случува блиску до датумот на настанот?

Запишете се што би сакале да бидете дел од бебешкиот туш. Огромното мнозинство мајки се обложуваат на мали знамиња и натпис: „Бебе туш на Фелипе“ или „Бебе туш на Лариса“.

Откако ќе се одлучите за темата, се преминува на декорацијата која треба да биде украсена со целата идеја. На пример, ако сакате да се обложите на темата за цуцла, декорацијата може да има неколку хартиени цуцли залепени на ѕидовите и оние лижавчиња во форма на цуцла како слатка опција.

5. Мени

Одлучете однапред што ќе послужите на денот. Некои мајки претпочитаат да прават скара, согласни со гостите да носат што сакаат да пијат. Други веќе сакаат да нудат слатки и грицки, како да е детска забава.

Гурманските бригадеиро беа успешни, покрај персонализираните колачиња, со дизајн заснован на темата на забавата. За пијалоци, сода и сок за децата - и за вас -, вода и пијалоциалкохолни пијалоци, бидејќи во вашата забава ќе има возрасни.

Можете да го завршите менито со шведска маса - особено ако изнајмувате простор за настанот - или да го купите секој производ посебно. Нарачајте храна и пијалоци од едно место, а пијалоци од друго.

6. Покана

Поканата за туширање за бебиња може да биде физичка или виртуелна. Тоа е избор на мама и што смета дека е најпрактично. Оние кои ќе поканат повеќе луѓе, а немаат време да ги испратат однапред, се одлучија за виртуелниот модел, кој може да се испрати преку разговор на Facebook или WhatsApp.

Следете ја темата на настанот во поканата и опишете што ќе се случи. И каде гостите можат да ја најдат списокот со подароци за туш за бебиња.

Како да го составите списокот за туширање за бебиња

Откако ќе завршите со организирањето на тушот за бебиња, време е да го составите листа на подароци што би сакале да ги освоите. Идеално е да се биде внимателен, бидејќи има поскапи предмети и други кои се поевтини. Добро измешајте, за да можат сите гости да ве претстават вас и бебето.

Исто така види: Декорација со фотографии: 65 идеи за додавање во околината

Повеќето идни мајки претпочитаат да нарачуваат пелени и влажни марамчиња, бидејќи бебето ќе ги користи многу. Но, можно е да се вклучат и други ставки. Главната работа е да се грижите да не ги нарачате само најскапите работи.

Ако сакате, можете да наведете продавници каде луѓето можат да ги најдат подароците нарачани на списокот. Особено кога се зборува заоблека, душеци за пресоблекување, цуцли, шишиња и други производи од специфични брендови. Ставете неколку предлози на страна. На пример: летни боди со големина S – продавница A, B, C.

Боите, нумерирањето, сезоната на годината, големината и количините на пелени мора да бидат дефинирани во вашата едноставна листа за туширање за бебиња или заврши. RN пелените се користат кратко, затоа не нарачувајте премногу, особено ако се очекува бебето да се роди поголемо.

Исто така, вреди да се запамети дека големини на пелени варираат во зависност од брендот. Некои M се веќе индицирани за бебиња од три до четири месеци, додека други P траат подолго.

Стами што можете да ги побарате на списокот за туширање за бебиња

Дали сè уште имате прашања или не сте можеле да започнете да ги составувате вашите листа за бебе туш? Проверете го нашиот предлог подолу и искористете ја можноста да ги вклучите артиклите на вашата листа:

Храна

 • Ткаенина
 • Мало шише
 • Големо шише
 • Четка за чистење бебешки шишиња
 • Саксии за храна за бебиња
 • Прибор за бебиња
 • Детски садови

Количини од секое: Побарајте повеќе шишиња, тенџериња и чинии. Останатото, доволно е само едно.

Исто така види: Божиќни ирваси: значење, како да го направите тоа и 55 совршени идеи

Бебешка соба

 • Naninha
 • Перница
 • Комплет чаршафи
 • Корпа за чување пелени
 • Бебе играчки
 • Бебешко ќебе
 • Бебешко ќебе
 • Стол за лулка

Количини од секоја: Комплетот чаршаф, ќебе, ќебе и играчки ви овозможува да нарачате повеќе од една. Износот е ваш избор. Бидејќи ќебињата и фрлањата се поскапи, можете да нарачате повеќе комплети за чаршафи и играчки.

За мама

 • Заштитник за дојка за доење (во силикон)
 • Пумпа за измолзување мајчино млеко
 • Перница за доење

Количини од секое: Она што ќе треба да го промените по одредено време е заштитникот за доење. Дури и ако се обложите на силиконскиот, тој може повторно да се користи само одреден период. Нарачајте повеќе од една.

Хигиена

 • Када
 • Бебешки крпи со качулка
 • Течен бебешки сапун (неутрален)
 • Бебешки шампон (неутрален)
 • Памук
 • Памук (во топче)
 • Ножици за сечење нокти
 • Бебешка торба
 • Комплет чешел и четка
 • Платнени пелени
 • Марамчиња за чистење на устата на бебето
 • Влажни марамчиња (неутрални, за бебиња)
 • Маст за осип од пелена
 • Бебешка пудра
 • Големини на пелени за еднократна употреба RN, S, M, L

Количини од секоја: пелени, влажни марамчиња, памук, памучни брисеви , крпи за капење и бебешка уста крпи ќе се користат често. Запишете повеќе од една и во случај на пелени побарајте повеќеголемина S и M, кои најверојатно ќе ги носите подолго. RN идеалот е да не барате многумина.

Бебешка облека

 • Бодиња со кратки ракави (RN и S само ако бебето е родено во лето или во близина на потоплите клими, инаку нарачајте повеќе M и G)
 • Боди со долги ракави (RN и S само ако бебето е родено во зима или во постудени сезони. Побарајте повеќе M и L ако бебето е родено во лето).
 • Комплет дуксер
 • Јакни
 • Piss шорцеви
 • Чорапи
 • Чевли

Количини од секое: Обложувајте се на боди (зима и лето) кои бебето ќе ги користи често. Можете да нарачате неколку, но забележете ги големините. И чорапите, на крајот на краиштата, нозете на бебето секогаш треба да се чуваат топли.

Со овие совети сте подготвени да го подготвите вашиот бебе туш и комплетната листа на она што сакате да ги прашате вашите гости. Запомнете да ги вклучите количините на секоја ставка, за да биде полесно за секого.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.