Среќен бамбус: видете ги советите за грижа и украсување на растенијата

 Среќен бамбус: видете ги советите за грижа и украсување на растенијата

William Nelson

Денес ќе зборуваме за Лаки Бамбус, знаеш ли? Ова различно растение, полно со симболика и многу убаво го носи научното име Dracaena sanderiana . Идеален за одгледување во затворен простор, Bamboo da Sorte не е бамбус, и покрај неговото име. Растението всушност припаѓа на семејството Ruscaceae , исто како и стапалото на слонот и другите драцени.

Друга куриозитет е што иако потекнува од Африка, Лаки Бамбус се здоби со популарност дури и на исток , особено во рамките на кинеската техника на фенг шуи. Таму растението има висока духовна вредност и на секој број стебла му се придава различно значење.

На пример, среќен бамбус со две стебла значи среќа во љубовта, три стебла е синоним за богатство, долговечност и среќа. пет стебла симболизираат креативност и ентузијазам, седум стебла се знак за добро здравје, а среќниот бамбус со десет стебла претставува полнота.

Фенг шуи му припишува други посебни значења на Среќниот бамбус, меѓу нив, се верува дека фабриката привлекува добри енергии, просперитет и, се разбира, многу среќа. Меѓутоа, за овие ефекти да бидат навистина примени, идеално, треба да го добиете Среќниот бамбус како подарок, но ако тоа не се случи, можете да го дадете во вашиот дом.

Друга ориентална традиција вели дека Среќниот бамбус треба да се подарува во приликикои означуваат нов почеток, како што се преселување куќа, брак, раѓање на дете или наоѓање нова работа. И кога ќе дојде време да го подарите, растението мора да биде врзано со црвена сатенска лента за да привлече добро здравје кај примачот и дополнително да ги активира мистичните моќи на растението.

Но, прашањето што останува е како да се грижи за тоа од среќниот бамбус? Одговорот е веднаш подолу, проверете го:

Како да се грижите за Lucky Bamboo

Гледајте го ова видео на YouTube

Lucky Bamboo е многу лесно растение за земање нега на , не бара многу одржување и може удобно да се одгледува во затворени простории, бидејќи не издржува интензивна светлина, а уште помалку директна сончева светлина.

Поради оваа причина, советот за добра грижа за среќниот бамбус е: вода тоа е често растението - му треба влажна почва - и чувајте го на место заштитено од прекумерна светлина. Само тоа? Да, тоа е сè.

Lucky Bamboo може да се одгледува и директно во вода, во стаклени вазни или дури и во аквариуми заедно со рибата. Во овој случај, важно е да се менува водата на секои два или три дена и да се мијат садот и камчињата кои го придружуваат растението.

Кога ќе забележите дека гранките на среќниот бамбус се многу неправилни, исечете ги да ги одржува во рамнотежа. А ако листовите имаат жолтеникав тон, тоа е знак дека растението треба да добие повеќе светлина, да го смени местото и проблемотќе се реши.

Lucky Bamboo: обликувајте го како сакате

Lucky Bamboo е растение кое поздравува различни типови на моделирање. Може да добие облици на кули, спирали и срца, но среќниот бамбус со плетенка е најпопуларен од сите. Меѓутоа, ако сакате да одгледувате ваков модел, претпочитајте да купите таков што веќе доаѓа во формат, бидејќи плетењето бара одредена техника и вештина.

Како да направите садници од среќен бамбус

Да се ​​направат садници Лаки Бамбус е исто така многу едноставно. Растението се множи со сечи долги четири до осум сантиметри. За да ги добиете сечињата, едноставно скршете ја дршката и оставете ја во водата додека не почне да се вкорени.

Lucky Bamboo: каде да се купи и цена

Со популаризацијата на Lucky Bamboo стана многу лесно да се најде фабриката за продажба. Во денешно време е можно да се купи во продавници како Home Centers, цвеќарници, продавници за уредување и градинарство, па дури и во големи синџири супермаркети.

Цената на Lucky Bamboo варира во зависност од големината на растението и со моделирањето примени. Моделите со плетенки имаат тенденција да бидат поскапи, но генерално можно е да се купи Lucky Bamboo од 20 долари.

Кога купувате Lucky Bamboo, важно е да обрнете внимание на некои детали кои го покажуваат здравјето и виталноста на растението. Па погледнете ја бојата на листовите, тие мора да се во редзелени банкноти. Стеблото треба да биде густо, во добра форма и без дамки.

Среќни фотографии од декорација на бамбус

Ако правилно се грижите за него, можете да уживате во прекрасно растение во затворен простор. Да не зборуваме дека таа ќе ви возврати со тоа што ќе донесе среќа и просперитет во вашиот дом. Но, како сега да бидете маѓепсани со прекрасни средини украсени со Лаки Бамбус? На тој начин веќе стекнувате инспирација. Проверете:

Слика 1 – Среќниот бамбус носи Зен и СПА атмосфера кога се става во бањата.

Слика 2 – Одгледувана во водата, овој среќен бамбус доби спирален облик.

Слика 3 – Поединечните гранки на среќниот бамбус формираат модерен и освежувачки аранжман за куќата; нагласување за малите црвени кинески фенери кои висат од лисјата.

Слика 4 – Среќен бамбус и бонсаи: икони на ориентално уредување директно за внатрешна декорација.

Слика 5 – Плетениот среќен бамбус може да добие различни форми и модели, бидејќи растението е многу податливо.

Слика 6 – Ако опцијата е да го засадите среќниот бамбус директно во почвата, внимавајте при изборот на вазна, добра опција се керамичките.

Слика 7 – Запомнете: бројот на стебла на среќниот бамбус влијае на мистичното значење на растението.

Слика 8 – Белите вазни гарантираат едно допирмодерен и минималистички до среќен бамбус.

Слика 9 – Среќниот бамбус може да достигне висина до 1,5 метри, особено кога е слободно засаден во природа.

Слика 10 – Разновидноста на среќниот бамбус е уште една позитивна карактеристика на растението: тој одговара на секој стил на декорација.

Слика 11 – Кога среќниот бамбус се одгледува во вода, важно е да се чисти садот на секои два или три дена.

Слика 12 – среќниот бамбус падна како ракавица во оваа бања обложена со дрво.

Слика 13 – Нема шанси да не бидете маѓепсани со плетењето на среќниот бамбус.

Слика 14 – Користете среќен бамбус како украс на трпезариската маса, погледнете колку убаво изгледа предлогот.

Слика 15 –

Слика 16 – Колку повеќе простор ќе му дадете на среќниот бамбус, толку повеќе ќе расте.

Слика 17 – Зен и ориентален допир за да ја направи кујната уште поубава и персонализирана.

Исто така види: видови на станбени подови

Слика 18 – Во водата, среќните стебленца од бамбус траат долго време.

Слика 19 – Околините украсени со дрво и природни влакна тие совршено се венчаат со среќен бамбус.

Слика 20 – Неспорно е како аголот на клупата стана пошармантен и позен со среќната бамбусова вазна.

Исто така види: Детска јунска забава: како да ја направите, украси, сувенири и декорација

Слика 21– Спиралната форма на среќниот бамбус е исто така многу честа појава и лесно се наоѓа.

Слика 22 – Некои примери на среќен бамбус лесно личат на уметничко дело на уметност.

Слика 23 – Исто така е можно да се игра со составот на среќниот бамбус во вазна, овде, на пример, наликува на извор на вода

Слика 24 – Модерните и елегантни украси одлично го пречекуваат среќниот бамбус, особено ако е во вода.

Слика 25 – Во домашната канцеларија, среќниот бамбус предизвикува мир и спокојство.

Слика 26 – Од време на време направете малку кастрење на среќниот бамбус за да се обезбеди усогласување и обликот на растението.

Слика 27 – Индиректна светлина и многу вода: незаменливи состојки во одгледувањето од бамбус среќен бамбус.

Слика 28 – Чувајте ги стеблата заедно со помош на лента.

Слика 29 – Предлогот овде беше да се задржи среќниот бамбус на ѕидот на многу поинаков начин.

Слика 30 – Дури и мал , среќната бамбусова вазна е доволна за да донесе живот во белата бања.

Слика 31 – Дали сакате оригинална идеја за одгледување среќен бамбус? Затоа, обложувајте се на епруветите, погледнете колку изгледа кул.

Слика 32 – Дали имате повеќе растенија дома? Нема проблем, стави госреќен бамбус блиску до нив, многу добро се дружи.

Слика 33 – Три многу различни видови, но способни да одржуваат хармонична декорација.

0>

Слика 34 – За да го задржите вашиот среќен бамбус секогаш убав, држете го подалеку од директна светлина.

Слика 35 – Зеленото на среќниот бамбус создава контраст и внесува живот во црно-белата бања.

Слика 36 – Комбинирајте камења со различни големини за да создадете убава вазна за среќен бамбус.

Слика 37 – Кому не му треба зен растение полно со позитивност на работното место, нели? ?

Слика 38 – Среќна висечка градина од бамбус: размислувавте ли за тоа?

Слика 39 – Што мислите размислувате за комбинирање на водни растенија во декорацијата? Резултатот е неверојатен.

Слика 40 – Цветовите го подобруваат среќниот аранжман од бамбус и внесуваат дополнителен допир на софистицираност на растението.

Слика 41 – Како да ги пречекате вашите гости со прекрасна среќна вазна од бамбус? За да го направите ова, поставете го растението во влезниот хол.

Слика 42 – Целиот мир што може да го донесе белата бања со растение...

Слика 43 – Само една прачка!

Слика 44 – Малата маса со стегачки ногарки беше изедначена пошармантен со среќната бамбусова вазна

Слика 45 – Каде што има простор,среќниот бамбус буквално се вклопува.

Слика 46 – На полицата во дневната соба и до прозорецот, среќниот бамбус ужива во индиректна светлина.

Слика 47 – Не мора ни да се грижите за контејнерот за среќниот бамбус, вреди повторно да ги употребите неискористените тенџериња што се таму во кујната.

Слика 48 – Среќниот бамбус ја зајакнува атмосферата на Зен предложена од малата фигура во медитација.

Слика 49 – За да направите среќни садници од бамбус, само исечете едно стебленце од растението и ставете го во вода, за кратко време ќе се вкорени и ќе почнат да излегуваат нови гранки.

Слика 50 – Ставете го среќниот бамбус во тој посебен агол од вашиот дом, тоа место што ве инспирира.

Слика 51 – Земја и вода : двата елементи се спојуваат во оваа вазна за да го одгледуваат среќниот бамбус.

Слика 52 – Направете го аголот со среќниот бамбус уште поспецијален користејќи ароматични дифузери .

Слика 53 – Комбинација на вазни со различни големини за среќни бамбуси.

Слика 54 – Украсете ја дневната соба со среќен бамбус и оставете добрите енергии да течат низ куќата.

Слика 55 – Друга опција за бамбусовата вазна среќен бамбус дали се гел топчињата наместо камењата.

Слика 56 – Дали сакате повеќе зен и ориентален декор одоваа?

Слика 57 – Погледнете колку шармантни се овие орхидеи потопени во истата вазна како и среќниот бамбус!

Слика 58 – За да создадете зен и ориентална декорација, обложувајте се на елементи типични за овие култури, како што се индиските слонови кои служат како вазна за среќниот бамбус.

Слика 59 – Вештачкото осветлување ја подобри и ја истакна среќната вазна од бамбус.

Слика 60 – Среќниот бамбус е присутен во мешавината на стилови што ја сочинуваат оваа соба.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.