Станбени растенија: најпогодни видови и видови

 Станбени растенија: најпогодни видови и видови

William Nelson

Еј, вие што мислите дека само затоа што живеете во стан не можете да имате растенија! Приближете се овде и следете ја оваа објава со нас. Ќе ви покажеме како да имате убави растенија, дури и ако живеете во стан.

За почеток, важно е да знаете три работи: првата е дека растенијата се хранат со светлина, спроведувајќи го тој процес познат како фотосинтеза, втора точка, на сите растенија им треба вода и трето, обезбедете малку љубов и посветеност за убаво да се развиваат. Затоа, не е тешко да се разбере дека се што ви треба е светлина, вода и посветеност за да имате растенија во вашиот стан.

Остатото е детали. Но, постојат и оние пријатни детали со кои треба да се справите, како што се, на пример, најдоброто место во околината за да ги оставите вашите мали растенија, како да ги организирате во станот, најсоодветен тип вазна за секое од нив и слично. . Интересната работа кога ќе почнете да одгледувате растенија дома е што навиката станува зависност, но многу позитивна.

Кога најмалку очекувате, вашиот стан веќе ќе стане урбана шума, што не е тоа е лошо, на крајот на краиштата ова е еден од стиловите кои се најбарани во последно време. Но, доволно е да се шетате, сега да дојдеме до она што можеби сте љубопитни да знаете: кои се најдобрите станбени растенија. Подолу ги избравме најсоодветните видови за поседување во затворен простор и како да се грижиме за секој од нив.расте во затворен простор без никакво оштетување на неговиот развој, бидејќи растението ја цени индиректната светлина. Грижете се за Pleomele со тоа што често го наводнувате и обезбедувате почва богата со органска материја.

Слика 31 – Рустичната убавина на Pleomele е врв на оваа дневна соба.

Слика 32 – Листовите во две бои се уште еден многу интересен естетски диференцијал од Pleomele.

Мир крин

Мировниот крин е едно од најкористените растенија во внатрешната декорација, токму поради тоа што растението сака да живее во делумна сенка. За да ја одржувате вашата мирна Лили секогаш убава, покрај сенка, обезбедете и редовно ѓубрење и постојано наводнување, така што почвата никогаш да не се исуши. Одлично место за одгледување на Peace Lily е во бањата, бидејќи природната влажност на оваа средина е совршена за растението.

Слика 33 – Прекрасен пар на мирни лилјани во декорацијата на овој стан.

Слика 34 – Поддршката за растенијата е одличен избор за организирање на вашето зелено катче.

Areca Палма

Друга палма опција за растење во станот. Палмата Areca е лесна за нега и многу добро се прилагодува на внатрешните средини. Редовно полевајте го за да ја осигурате убавината на растението.

Слика 35 – Рустикалниот изглед на ѕидот од тули совршено се совпаѓаше со вазната од палмаАрека.

Слика 36 – Контролирајте го растот на палмата Арека според големината на садот во кој е засадена.

Anthurium

Anthurium не може да биде изоставен од оваа листа. Растението, многу едноставно за одгледување, има некои лисја, главно црвеникави, кои наликуваат на цвеќиња. За да се грижите за антуриумите во становите, советот е да ја одржувате вазната секогаш влажна и заштитена од директно сонце.

Слика 37 – Ваза со антуриуми на работ од креветот.

Слика 38 – Кошницата со влакна ги направи вазните со антуриум уште поубави.

Боа констриктор

Кој може да ни помогне Зарем не наидовте на вазна со боа во последно време? Растението го има насекаде кога станува збор за декорација и ни помалку ни повеќе. Лесен за нега, Jiboia многу добро се прилагодува во затворен простор. Наводнувајте го околу три пати неделно во лето и еднаш неделно во зима. На секои три месеци обезбедувајте ѓубриво со хумус од дождовни црви.

Слика 39 – Боата може да се одгледува суспендирана или како лоза

Слика 40 – Просторот под скалите беше многу добро искористен со боа констрикторот и мечот на Сао Хорхе.

Исто така види: Апсолутен кафеав гранит: совети за употреба, комбинации и 50 прекрасни фотографии

Singônio

Singônio е одлично растение за оние кои уживаат во одгледувањето зеленило. Видот треба да се чува во делумна сенка и редовно да се наводнува.

Слика 41 – Многу стилска вазна заедноставниот и убав сингониум.

Слика 42 – Сингониумот може да се одгледува и како лоза.

Pacová

Pacová е убава опција за украсно растение за внатрешни средини. Со широки лисја, Пацова ги цени добро осветлените средини, но подалеку од директно сонце. Тропската клима - топла и влажна - ја претпочита видот, поради што не се прилагодува на студените места. Наводнувањето треба да се врши на секои два или три дена, со цел да се обезбеди дека почвата е секогаш влажна, без да се натопува.

Слика 43 – Чистата и добро осветлена кујна има Pacová и други видови на шанкот.

Слика 44 – Во дневната соба, Пакова може да се покаже како прекрасна опција за пејзаж.

Jade

Jade е сочно растение. Затоа, за правилно одгледување, важно е да се чува на место со добра инциденца на сончева светлина. Наводнувањето мора да биде распоредено за да не му наштети на растението.

Слика 45 – Најдоброто место за одгледување Jade во становите е во близина на прозорецот.

Слика 46 – Буцкастите лисја на жад не го кријат семејството на кое му припаѓа: сукулентите.

Azalea

Уште еден одличен цвет за одгледување во стан е Азалеа. Природните карактеристики на ова растение му овозможуваат многу добро да се развива во затворен простор. Азалеата го цени студот, заЗатоа, најдобро за видот е благото сонце доцна попладне или рано наутро. Наводнување треба да се врши во мали количини секој ден, по можност наутро.

Слика 47 – Азалеа цвета за да ја украси спалната соба на парот.

Слика 48 – Блескава вазна со азалеа што ќе го исполни домот со боја и живот.

Кротон

Кротонот е зеленило убаво, се карактеризира со разнобојниот тон на неговите лисја кои мешаат тонови на жолта, црвена, портокалова, розова, зелена и виолетова. Одгледувајте го кротонот на место каде што може да прима директна сончева светлина, колку повеќе сонце, толку поубави се листовите. Што се однесува до наводнувањето, наводнувајте се така што почвата да остане секогаш влажна, но никогаш влажна.

Слика 49 – Листовите на Кротон се визуелен спектакл.

Слика 50 – Мешавина од растенија во оваа дневна соба.

Скуленти

Мали, нежни и многу шармантни, сукулентите упадна во внатрешната декорација. Многу е лесно да се грижите, сукулентите треба само да ја добијат вистинската количина на светлина и вода, ова, патем, треба да биде многу малку, околу една лажица еднаш неделно за мала вазна.

Слика 51 – Изберете многу убава вазна за да ги прикажете вашите сукуленти.

Слика 52 – Издолжен централен дел полн со сукуленти, прекрасен предлог!

Дрво на среќата

Вели налегенда дека дрвото на среќата мора да се заработи, а не да се купи. За да се грижите за ова чудно мало растение, резервирајте место со добро осветлување, но без директна сончева светлина. Влажноста на почвата мора да биде константна, затоа наводнувај ја периодично.

Слика 53 – Добро место за одгледување на дрвото на среќата е во дневната соба.

Слика 54 – Дрво на среќата блиску до прозорецот: едно од најдобрите места во куќата за растението.

Ciclant

Погледнете уште една убава опција за зеленило што треба да ја имате во вашиот стан. Циклантусот мора да се одгледува во полусенка и со почвата секогаш влажна.

Слика 55 – Циклантус во дневната соба во друштво со други видови.

Слика 56 – Во спалната соба на двојката, циклантот го гарантира тој пријатен допир на природата.

Адам Риб

Уште едно одлично успех во внатрешната декорација, Адамовото ребро може да биде и дел од декорацијата на вашиот стан. За да го направите ова, чувајте го растението на добро осветлено место, но без директна сончева светлина, бидејќи наводнување треба да се случува помеѓу два и три пати неделно, со поголем простор во зимските месеци.

Слика 57 – Ваза Реброто на Адам за украсување на мебелот во собата.

Слика 58 – Во оваа соба, реброто на Адам беше многу добро поставено до прозорецот.

Mossô Bamboo

Конечно, последниот врв напланот на подот е Mossô Bamboo. Обложувајте се на овој вид за да создадете ориентална зен клима во вашиот дом. Грижата за Mossô Bamboo е едноставна и вклучува добро осветлување, неделно наводнување и оплодување на секои три месеци со формулата NPK 10-10-10.

Слика 59 – Mossô Bamboo гранки за украсување на таблата.

Слика 60 – Погледнете каков прекрасен визуелен ефект предизвикува Mossô Bamboo во околината.

од нив, дојдете и видете:

Растенија за станови: видови и најпогодни видови

Lança de São Jorge

Lança de São Jorge е еден од најпогодните растителни видови за одгледување во затворен простор. Покрај тоа што е лесно растение за грижа - бара малку наводнување и речиси без ѓубрење - Лансот од Сао Хорхе се развива многу добро во средини со слаба осветленост, што е идеално за тој мал агол од собата без многу светлина.

Слика 1 – Копје од Сао Хорхе во декорацијата на бањата, гарантирајќи го тој посебен зелен допир што ја прави сета разлика во декорацијата на куќата.

Слика 2 – Место со копја на Свети Ѓорѓи зад софата; одлична идеја да се вметне растението во околината.

Rose of Stone

Rose of Stone е вид на сукулент кој го прави поголем успех во внатрешната декорација благодарение на неговиот формат кој е многу сличен на традиционалната роза. А како и сите сукуленти, така и Камената роза не бара многу грижа. Врвот е да се полева малку, само кога почвата е сува. Под сонцето, Камената роза се развива подобро, но може да се одгледува и во полусенка.

Слика 3 – Камените рози израснати на кујнскиот пулт ја добиваат целата светлина што влегува низ прозорецот.

Слика 4 – Што велите за украсување на гурманскиот балкон на станот со саксии од Rose de Pedra? Тој еубава!

Кактус

Тренд во внатрешната декорација, па дури и во модниот свет, кактусите се со се. Од егзотична и рустикална убавина, кактусите, генерално, се лесни за одгледување растенија и идеални за станови. Само внимавајте: на кактусите им е потребна директна сончева светлина, најмалку три пати неделно. Затоа, врвот е да ги одгледувате на балконот од станот или во близина на прозорците. Наводнувањето треба да биде минимално, бидејќи ова е пустинско климатско растение. Препораката е да се полеваат еднаш неделно во лето и еднаш месечно во зимските месеци.

Слика 5 – Чиста и модерна кујна украсена со прекрасна вазна со кактус; имајте во предвид дека растението беше поставено на прагот на прозорецот за да ја добие целата светлина неопходна за неговиот развој.

Слика 6 – Овој многу добро негуван кактус беше поставен следно до брачен кревет, до ноќната маса

Рафија палма

Еве совршено мало растение за да го имате во вашиот стан: палмата Рафија или Рапис. Многу убава и лесна за нега, овој вид палми е идеален за одгледување во дневни соби, поради неговата поголема големина. Palm Raffia треба да се чува заштитена од сонце, но во средина со квалитетна природна светлина. Наводнување треба да се прави само кога почвата е сува, обично еднаш неделно. Оплодувањето е исто така важно зачувајте го овој вид палми секогаш убава. За да го направите ова, обезбедете ја формулата за ѓубриво NPK 10-10-10 еднаш годишно.

Слика 7 – Рафија палма која го надополнува трезвениот и елегантен декор на овој стан дневна соба.

Слика 8 – До прозорецот, дланката Рафија ја добива потребната светлина без да биде директно изложена на сонце.

Бегонија

Кој рече дека не можете да одгледувате цвеќиња во стан? Бегонија докажува дека тоа е навистина возможно. Овој цветен вид со различни опции за боја сака индиректна светлина и топло време. Затоа, најдобро место за одгледување бегонии е во близина на прозорци или на балкони. Наводнување треба да се прави само кога почвата е сува, само да се навлажнува почвата, никогаш лисјата и цветовите. Оплодувањето треба да се одвива на секои два месеци со колач од рицинус, црв хумус и/или формула NPK 10-10-10.

Слика 9 – Прекрасен примерок од бегонија се одгледува во близина на прозорецот.

Слика 10 – Кога цвета, Бегонија ни подарува мали и нежни цветови.

Wood da Água

Растението Pau da Água, познато и како Dracena, е многу разноврсно и може да се одгледува на различни начини: во големи вазни, мали вазни, во цветни леи или градини. Пау да Агуа може да живее добро и во средини со полно сонце или сенка. Соочен со толку многу можности, Пау даводата не можеше да се изостави од овој избор на растенија за стан. За правилно да се грижите за видот, се препорачува периодично наводнување, бидејќи недостатокот на вода може да го остави растението исушено и со лисја што паѓаат. Оплодувањето треба да се врши еднаш годишно, во рана пролет, со органско ѓубриво или соединение NPK 10-10-10.

Слика 11 – Вода стапче во аголот на дневната соба, примајќи дифузна светлина од прозорецот .

Слика 12 – Кошницата со природни влакна го нагласи рустичниот изглед на растението Пау да Агуа.

Zamioculca

Уште една мила во внатрешната декорација, zamioculcas треба да биде на списокот на оние кои сакаат да украсуваат со растенија. А најдобриот дел за ова растение со светло зелени лисја е тоа што многу добро се прилагодува на условите на слаба осветленост, што го прави совршено за одгледување во затворени простории. Сепак, zamioculcas расте бавно и може да потрае некое време за да ја покаже целата своја бујност. Грижете се за вашите замиокулки со редовно наводнување и периодично ѓубрење со формулата NPK 10-10-10. Друг совет за да ги одржувате замиокулките секогаш убави е да прскате вода на неговите лисја.

Слика 13 – Прекрасна апартманска инспирација за дневна соба украсена со вазни со различни големини на замиокулки.

Слика 14 – На бифето, zamioculcas ја прикажува сета своја грациозност и убавина.

Елегантна camedorea

AЕлегантната камедореа е уште еден вид палми што е многу погодна за одгледување во станови. Видот сака да живее во полусенка или дифузна светлина и бара малку одржување. Наводнувањето во елегантната Камедореа мора да биде редовно, со цел почвата да биде секогаш влажна. Пожолтените лисја или сувите врвови се показател дека на растението му треба повеќе вода. Избегнувајте да го чувате во средини со многу струење на воздухот. Елегантната Camedórea треба да се оплодува месечно во летните месеци со специфично ѓубриво за палми и на секои две или три години се препорачува да се пресадува во поголем сад.

Слика 15 – Сепак мала вазна со елегантна Camedórea украсување на дневната соба во станот.

Слика 16 – Индиректната светлина, честото наводнување и ѓубрењето се основните барања за да се одржи Camedórea секогаш убава и здрава.

Исто така види: Жолти цветови: видете ги главните видови што треба да се користат во декорацијата

Philodendron

Philodendron е одлична опција за растење во апартмани. Растението сака да живее во полусенка и не бара многу грижа, освен што треба често да се наводнува. За овој вид е доволно полугодишно оплодување. Филодендронот може да се одгледува и како винова лоза, за таа цел понудете место каде што растението може да се потпре и да ги води првите гранки, а потоа сам ја продолжува работата.

Слика 17 – Дискретно и растечко саксија Филодендрондо дневната соба.

Слика 18 – Мала урбана шума во овој стан; овде филодендронот се одгледува на суспендиран начин.

Bromeliad

За оние кои сакаат да дадат тропска клима на декорацијата, одличен избор се бромелијадите. Ова растение со рустикален изглед се појавува во природата во различни обрасци на бои. Бромелијадата сака да живее во делумна сенка и за да остане убава, потребна ѝ е вода, многу вода, особено во нејзината розета. Овде, сепак, настанува важен момент, а тоа е грижата за спречување на размножување на комарецот денга. Бидејќи бромелијадата има потреба од оваа акумулација на вода внатре и комарецот исто така ја цени чистата вода за да се репродуцира, решението за да нема место за размножување дома е да ја задржите водата од бромелијадата со остатоци што го држат инсектот подалеку, а главната е талогот од кафе. , што, патем, завршува да стане одлично ѓубриво за растението.

Слика 19 – Матичната канцеларија богато украсена со бромелијади од различни видови.

Слика 20 – Поделбата на средини во овој стан е направена со прекрасните и цветни бромелијади.

Lucky Bamboo

Lucky Bamboo is уште една одлична опција за станбени растенија. Таа е едноставна за нега и може да се одгледува и во вода и на копно. За ориенталците, ова растение, како што сугерира името, е симбол на изобилство, просперитет исреќа. Грижата за Lucky Bamboo е едноставна: чувајте го подалеку од сончева светлина и вода бидејќи сметате дека му треба на растението. Исто така, запомнете секогаш да ги приспособувате гранките од бамбус за да не го изгуби декоративниот ефект.

Слика 21 – Среќниот бамбус може да се одгледува со една, две, три или дури дваесет гранки; според ориенталците, бројот на гранките на растението одредува различно значење.

Слика 22 – Среќни гранки од бамбус одгледувани во вода.

Samambaia

Папратите се уште еден силен тренд на декорација кој очигледно не треба да исчезне наскоро. Ова супер тропско растение обезбедува бујна зелена боја на декор. За да се грижите за папратот, полевајте го често и секогаш прскајте ги со вода неговите лисја. Друг совет е да го чувате во средина заштитена од силни ветрови. И папратите уживаат да живеат во делумна сенка, заштитени од сонце.

Слика 23 – Едноставна зелена декорација, но во исто време и импресивна за овој стан.

Слика 24 – Стреата на скалите доби тропска цветна постела со папрати.

Јука

Јука, исто така наречена Yuca Elefante, тоа е растение со голем раст што може да достигне осум метри во височина, но чудно е што многу добро се прилагодува и во вазни. Yucca треба да се напои само кога почвата е целосно сува.Чувајте го растението на место со добро осветлување, ако е можно со директна сончева светлина.

Слика 25 – Јуката има ограничен раст во вазна.

Слика 26 – Зелените и многу живи листови од Yuuca се врв на оваа чиста и неутрална дневна соба.

Peperomia

Peperomia е одлично растение кое може да се одгледува во добро осветлени затворени средини. Видот може да се одгледува и суспендиран, обезбедувајќи уште поголема убавина на декорацијата. Наводнувајте ја неделно и не заборавајте да ја засадите пеперомијата во плодна, добро исцедена почва.

Слика 27 – Пеперомија во декорацијата на кујната заедно со другите видови.

Слика 28 – Допир на зелено за чиста дневна соба.

Вентилатор на палма

Вентилатор на палма е прекрасен опција палма да се одгледува во куќи и станови. Сјајните зелени листови со набран изглед гарантираат уникатна убавина за видот. Грижете се за палмата така што ќе ја чувате во средини со дифузна светлина и ќе ја наводнувате помеѓу два и три пати неделно.

Слика 29 – Навивачката палма не расте многу, затоа, не бара големи саксии.

Слика 30 – Дифузната светлина во оваа дневна соба е совршена за навивачката палма.

Pleomele

Pleomele е идеален за оние кои сакаат да компонираат декорација со рустикален изглед. Лесен за растење, Pleomele може да биде

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.