Свадба на отворено: совети за организирање и украсување на специјалниот датум

 Свадба на отворено: совети за организирање и украсување на специјалниот датум

William Nelson

Свадбите на отворено ги зафаќаат срцата на паровите. И не помалку. Во свадбите на отворено, сета бујна природа на природата влегува во игра и станува незаменлив елемент на церемонијата и забавата. Невестата и младоженецот можат да го изберат зајдисонцето, морето или планината како сведоци, промовирајќи незаборавни моменти и кинематографски сценарија.

По правило, свадбите на отворено зрачат со релаксација. Но, немојте да бидете измамени од очигледниот неформален аспект на овој тип на венчавки, тоа не значи, во никој случај, дека овој многу посебен ден сепак ќе биде закажан.

Далеку од тоа, ако прославата е не добро испланирани во текот на целиот брак може да оди надолу. Погледнете во оваа објава како да испланирате, организирате и декорирате свадба на отворено за да биде сè за што сте сонувале. Проверете ги советите:

Како да планирате и организирате свадба на отворено

Започнете со избирање на датумот

Првото нешто што треба да се дефинира во свадбата на отворено е датумот. Летните и зимските месеци не се препорачуваат поради екстремните температури кои можат да предизвикаат непријатност кај гостите. Освен тоа, бразилското лето има тенденција да биде дождливо, што исто така не се совпаѓа со забава на отворено.

Датумот претпочитајте да го одредите во есен или пролет, а најдобри месеци се април, мај, септември, октомври и ноември. И покрај тоа, зарустикален и пријатен на отворено.

Слика 42 – Лустерот направен во облик на брод ја остава темата на забавата на повидок.

Слика 43 – Патека направена од цвеќиња, буквално!

Слика 44 – Неколку гости обезбедуваат поинтимна атмосфера за забавата .

Слика 45 – Целата магија на вечерта.

Слика 46 – Со таков прием, гостите не смеат да заминат.

Слика 47 – Приемот се должи на плакетата на влезот на церемонијата.

Слика 48 – Едноставните и нежни цветови на полето.

Слика 49 – Срцето исполнето со локалниот пејзаж.

Слика 50 – Церемонија со панорамски поглед.

Слика 51 – Спирала од маси на свадба на отворено.

Слика 52 – Бар на тивка локација на свадбената веселба на отворено.

Слика 53 – А што мислите за украсување со капчиња за перење?

Слика 54 – Свадба на отворено: пијалоци освежителни за свадба во текот на денот.

Слика 55 – Свадба на отворено: мени за пијалоци на дрво.

Слика 56 – Камењата ја формираат позадината за оваа церемонија на отворено.

Слика 57 – Племенска свадба на отворено.

Слика 58 – Воздушна свадбабесплатно: олтар пред водопадите.

Слика 59 – Свадба на отворено: за разладување, овошни и цветни пупки.

Слика 60 – Шипка направена со скала и маса направена од штици.

За да го гарантирате ова, обезбедете покриен простор на местото на забавата, способен да ги заштити сите од силно сонце, дожд или ненавремено студено време.

Дефинирајте ја локацијата

Откако ќе го одредите датумот, изберете ја локацијата. Сигурно веќе имате идеја дали сакате да се венчате на плажа, на село или на фарма. Но, ова е моментот да се даде името и адресата за свадбата.

За свадби на плажа потребно е да имате дозвола од градското собрание, исто така бидете подготвени да се справите со љубопитните очи. Ако претпочитаат да избегаат од бирократијата и недостатокот на приватност, парот може да се одлучи за хотел или гостилница за венчавката. Многу дестинации имаат соодветна структура за церемонии од оваа големина. Друг важен детал што треба да се земе предвид е датумот. Долгите празници или месеците од сезона го прават брегот зафатен, што може да биде проблем особено за гостите, бидејќи ќе мора да се соочат со сообраќаен метеж, преполни хотели и повисоки цени. треба да се подготви однапред. Сепак, за разлика од свадбите на плажа, прославите во земјата се помалку бирократски. Парот ќе треба да изнајми простор или, ако е можно, да го позајми од член на семејството или пријател. Колку поблиску до мнозинството гости толку подобро, така што гарантирате поголемоприсуствувајте на забавата.

Без разлика дали на село или на брегот, обидете се да дознаете какво е времето таму. Некои градови се исклучително жешки дури и во есенските и пролетните месеци, особено оние во внатрешноста. Веќе на брегот, ветерот и плимата може да дуваат против бракот. Обидете се да откриете како се однесуваат овие појави во текот на годината на избраната плажа.

Друг важен детал е да потврдите дека избраната локација ја има целата потребна инфраструктура за настан од оваа големина. Оваа ставка вклучува пристапност за лица со посебни потреби, голем паркинг, покриен простор, доволен број на тоалети и опремена кујна. Добредојден е и простор за деца.

Ручек или вечера?

Датум и место се дефинирани, сега е време да се избере најдоброто време за свадба на отворено. Оваа ставка содржи и некои важни мерки на претпазливост. Свадби каде што ќе се служи ручек, најпрепорачливо е церемонијата да се изврши пред десет часот наутро. Послужете им обилен појадок за гостите кога ќе пристигнат, за да им биде поудобно до времето на главниот оброк.

Утринските свадби имаат лесна, мазна и многу романтична аура, а особено се прилагодени за поформални церемонии. интимна, со малку гости. Сепак, бидете подготвени за жештината на времето, советот е да резервирате чадори или да поставите шаторилесна ткаенина за гостите да се сместат и да се заштитат.

Сега, ако претпочитате подоцнежна венчавка, одберете да ја одржите церемонијата околу 16:30 или 17:00 часот. Така, ќе ја имате привилегијата да го кажете долгоочекуваното „да“ под благослов на зајдисонце. Фотографиите сигурно ќе изгледаат прекрасно.

Друга предност на свадбата во овој момент е тоа што и невестата и младоженецот и гостите можат да уживаат во природната убавина на денот и ноќта. Сепак, бидете подготвени за постуден воздух подоцна во текот на денот, вообичаен во природните средини. Имајте покриен простор или, ако временската прогноза покажува повеќе ненадејни падови на температурата, размислете дури и да им поделите мини ќебиња или шалови на гостите.

Буџет за свадба на отворено

Свадбата на отворено може да изгледа поскапа, но знајте дека овој тип на забава може да биде поекономичен од обичната прослава. Тоа е затоа што со оглед на тоа што стилот на свадбата е порелаксиран и уште порустикален, можете да заштедите пари на разни предмети, а украсите и сувенирите можете да ги направите сами, на пример.

Природната средина исто така елиминира многу трошоци поврзани со украсувањето, бидејќи самото место веќе функционира како амбиент за свадба.

Во секој случај, важно е невестата и младоженецот да одредат сума што ќе ја потрошат за свадбата. тоа ќевлијание врз изборот на локација, бројот на гости, декорацијата на забавата и изборот на бифе.

Совети за украсување свадба на отворено

По анализирањето на сите прашања погоре, можете да опуштете се малку и почнете да размислувате за највкусниот дел од забавата, а тоа е декорацијата. Забележете ги советите подолу:

Стил на свадба

Еден од најчестите стилови на свадбите на отворено е рустикален. Но, тој не е правило, младоженците можат да се одлучат за различни стилови на венчавки. Постојат минималистички, романтични, провансалски, едноставни, па дури и класични опции за декорација. Изберете го оној кој најмногу ви одговара и најдобро ја прикажува личноста на невестата и младоженецот. Погледнете и како да декорирате свадба на плажа, рустикално, со сина Тифани, евтини идеи и трендови 2018.

Сепак, овој тип на венчавки не оди со ексцеси. Значи, без наметнување. Зачувајте го тој стил за свадби во градот.

Палета на бои

Друга предност на свадбите на отворено е можноста за користење на поразновидни бои и надвор на обичните. Невестата и младоженецот можат да изберат поживописни комбинации, како што се портокалова и розова, сина и жолта или црвена.

Ако изборот е за посилни тонови, користете понеутрални бои на позадината како бела или беж, само за да да не го преоптоварува декорот.

Но, ако сакате повеќекласични и традиционални, Off White тонови се вистинскиот избор.

Цвеќиња, лисја и плодови

На свадба на отворено и се потребни цвеќиња, лисја, па дури и плодовите. Веројатно, самата природа на местото веќе ќе ви го даде тоа, но не боли малку да се зајакне.

Аранжманите можат да бидат порелаксирани и неформални, на пример со диви цвеќиња или зеленило.

Ако сакате да заштедите малку на оваа ставка, изберете сезонско цвеќе. Тие се поевтини, а исто така ќе бидат и поубави.

Осветлување

Ако забавата е планирана да се одржи помеѓу попладнето и вечерта, фокусирајте се на осветлување. Еден совет е да користите сијалици кои се многу барани во декорацијата и совршено се комбинираат со предлогот на отворено.

Повикајте ги дрвјата да учествуваат на забавата и украсете ги со лампиони или сијалици. Индиректното осветлување помага да се подобри и убавината на цветните леи. На плажа, лампионите во песокот ја надополнуваат декорацијата со голем шарм.

Направете го тоа сами

„Направи сам“ популаризирана на Интернетот од DIY – Направи го сам – може да се примени со голем успех во украсувањето свадби на отворено.

Со неколку туторијални видеа ќе научите како да правите централни парчиња, панели, сувенири, па дури и покани.

0>Уживајте и придружете се на зелениот бран, носејќи го вашетобрак концептот на одржливост. Можно е да се трансформираат стаклени шишиња, палети и дрвени гајби во прекрасни украсни предмети. Ослободете ја вашата фантазија и барајте идеи.

60 креативни идеи за декорација на свадби на отворено

Искористете ги советите и почнете да ја планирате вашата свадба на отворено, запомнете дека однапред е суштински за сè да оди според очекуваното . Но, прво, како да го проверите прекрасниот избор на слики подолу од свадби на отворено?

Слика 1 – Многу тропска свадба на отворено, украсена со ананас, ребра на Адам и папрати.

Исто така види: Жолта: значење на бојата, куриозитети и идеи за декорација

Слика 2 – Светла за приврзоци над гостинската маса.

Слика 3 – Бесплатна дневна соба на отворено.

Слика 4 – Сламка за моментот „да“.

Слика 5 – Белите цвеќиња го спасуваат класичниот стил на свадби.

Слика 6 – Уживајте во пејзажот и нека ја украси вашата свадба; на оваа фотографија олтарот е поставен свртен кон езерото.

Слика 7 – Едноставна, но многу убава свадба на плажа.

Слика 8 – Ангажирајте добри професионалци за фотографирање и видео за да обезбедите најдобар рекорд на вашата свадба.

Слика 9 – линија на светилки преминување на забавата.

Слика 10 – Ако сонцето е силно, заштитете ги гостите со чадорисонца.

Слика 11 – Дрвјата ја интегрираат декорацијата на посебен начин.

Слика 12 – Внимавајте да не го нарушите разговорот на гостите со аранжмани.

Слика 13 – Наместо неколку маси, користете една маса за гостите, поекономично е.

Слика 14 – Одржливи аранжмани направени со стаклени тегли и остатоци од чипка.

Слика 15 – Добро одржуваниот тревник не бара употреба на теписи.

Слика 16 – Под сенката на дрвото, забавата бар.

Слика 17 – Доколку местото каде што ќе се одржи венчавката нема покриен простор, направете лесен и лесен шатор од ткаенина.

Слика 18 – Свадба на отворено со црно-бел декор.

Слика 19 – Металните столчиња создаваат контраст со крајбрежниот пејзаж.

Слика 20 – Свадба на отворено и рустикална декорација формираат совршена комбинација.

Слика 21 – Малите плакети го означуваат секој простор на забавата за гостите.

Слика 22 – Стандардот на оваа фарма се користел како олтар за церемонијата.

Слика 23 – Едноставна свадба на отворено.

Слика 24 – Стогодишните палми создаваат неверојатен амбиент за свадба на отворено.

Слика 25 – Свадба на плажа, но не и на плажапесок.

Слика 26 – Свадба на отворено: Адамовиот ребро лак.

Слика 27 – Свадба на отворено: на трпезата во три бои, цветни аранжмани склопени на опуштен начин.

Слика 28 – Базенот доби посебно осветлување со фенерите.

Слика 29 – А за невестата и младоженецот, пар дрвени столчиња со фразата на парот.

Слика 30 – Романтичен шатор за пречек на гостите.

Слика 31 – Дрвена палуба ги води невестата и младоженецот до олтарот покрај плажата.

Слика 32 – Класичен и софистициран декор за оваа свадба на отворено.

Слика 33 – Користете рустични и едноставни ткаенини за декорација, како што се сиров памук и јута.

Слика 34 – Фото кабина меѓу дрвјата.

Слика 35 – Монументална свадба на отворено.

Исто така види: Најдобри училишта за архитектура во Бразил: проверете го рангирањето

Слика 36 – На секоја чинија по една вазна со сукуленти.

Слика 37 – Патека до миризливиот олтар: вазни со лаванда, жалфија и босилек.

Слика 38 – За свадби на отворено, обложувајте се на релаксиран декор.

Слика 39 – Убавината живее во деталите (и во едноставноста).

Слика 40 – Декорација на оваа церемонија е зелениот ѕид.

Слика 41 – Брак со на

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.