Свадбени плакети: идеи, фрази, како да го направите тоа и фотографии

 Свадбени плакети: идеи, фрази, како да го направите тоа и фотографии

William Nelson

Свадбените плакети станаа популарни кај невестите и, на повеќето свадби денес, тие станаа незаменливи предмети. Свадбените знаци не се ништо повеќе од мали панели дизајнирани да се носат во раце и кои можат да се користат на влезот на невестата и младоженецот, на влезот на прстените, за време на прославите на свадбената веселба, па дури и во датум фотографии .

Идејата за користење свадбени знаци се појави во Соединетите Држави со цел малку да се диверзифицира церемонијата и да се создадат уште позабавни моменти за забавата.

Знаците може да донесе креативни пораки, полни со емоции, па дури и добра доза на хумор, забавувајќи ги сите гости. Друга одлична функција на плакетите е да ја разбие таа нервоза и вознемиреност која често ги вклучува невестата и младоженецот, родителите и младоженците.

На забавата, плакетите доаѓаат да ја надополнат радоста на младоженците и гостите, кои вклучуваат танцување, фотографии и забава во печатените пораки.

Видови свадбени плакети

Во денешно време постојат секакви свадбени плакети: дрвени, мдф, пластика, хартија, картон, акрилни, па дури и железни . Знаците може да се користат и во различни периоди од свадбата и да носат специфични фрази за секоја од нив:

Знаци за влез на невестата

Главниот момент на свадбената церемонија е влезот наневеста. Токму во тоа време плакетите добиваат озлогласеност, а може да ги донесе страницата или деверушата, со фрази како „Еве ја невестата“ или „Не бегај, таа изгледа убаво“.

Но, има и оние плакети кои носат повеќе романтични фрази, како што се „Еве ја љубовта на вашиот живот“ или „Вие сте создадени еден за друг“, и оние плакети кои носат извадоци од молитви, многу погодни за евангелски и католички свадби. , со фрази како „Благословите Божји се присутни“ или „Љубовта е трпелива, љубовта е љубезна“ и „Бог те создаде за мене“.

Знаци за напуштање на црквата

Деверушите и деверушите можат да ја затворат церемонијата со плакети со пораки за благодарност и да ги поканат луѓето на забавата што треба да започне, како што се „Конечно се ожениле“, „И тие беа среќни до крајот на животот“ или „Партиу Феста!“.

Знаци за забава

За време на забавата, знаците го додаваат тој забавен и весел допир на моментот посветен на невестата и младоженецот и гостите. Тие се од суштинско значење за тој резултат на неверојатни и различни фотографии, кои даваат персонализиран шмек на свадбата.

Исто така види: Стилови на куќи: знајте ги главните карактеристики на секоја од нив

Плочи за зачувување на датумот

Тука го означува почетокот на сè. Знаците Save the Date мора да го покажуваат името на парот и идниот датум на свадбата. Обично, овие плакети се користат во подготвена фотосесија. Тоа е приврзан начин на предупредувањегостите и замолете ги да го зачуваат тој датум за настанот кој е толку важен за невестата и младоженецот.

Постојат и комеморативни плакети за оние кои го фатиле букетот, информативни плакети – идеални за места – на кои е прикажана адресата на местото на забавата и церемонијата, а исто така и плакетите што ги означуваат столовите, како што се „Совршен пар“ или „младоженец и невеста“.

Како да направите свадбени плакети

Постојат неколку физички и онлајн продавници кои имаат различни модели на свадбени знаци, со сите фрази, бои и материјали што можете да ги замислите да ги вклучите во вашата церемонија. Но, за невестите кои сакаат да ги валкаат рацете, создадовме супер кул чекор-по-чекор за да можете сами да си направите ваши свадбени плакети:

Исто така види: 65 модели на декор за детски соби со фотографии
 1. Најпрво изберете во која пригода се плакетите ќе биде за употреба;
 2. Размислете за стилот на вашиот декор и фразите што ќе се применат;
 3. Изберете ги материјалите за дизајнирање на вашата плоча (дрво, мдф, хартија);
 4. Одделете ги пораките што ќе се применат на знаците;
 5. Постојат некои локации кои веќе ги обезбедуваат балоните со фразите, но можете да ги направите вашите со помош на Powerpoint или Word на вашиот компјутер;
 6. Подоцна за да го добиете целосниот дизајн на плочата, испечатете ја (дома или во печатница) и видете го резултатот од сликата;
 7. Во случајот со медијапанските плочи, можете да ги насликате пред ставање на хартијата со фразата
 8. За печатење дома, изберете подебела и поквалитетна хартија, како што е обложена хартија, на пример.
 9. Ако вашиот знак е само хартија, можете да го зајакнете со EVA или парче од картон исечен во иста форма како чинијата и залепен на хартијата со фразата;
 10. Залепете чепкалки за да имате каде да ја држите чинијата. Можете да ги насликате стаповите или да ги украсите со сатенски ленти.

Еве неколку предлози за фрази за свадбените знаци:

 • Вашата принцеза доаѓа;
 • Еве дојде невестата;
 • Сакав дури и да се омажам...но сега е готово;
 • Дали си сигурен? Таа е многу лута;
 • Како и да е, мажена;
 • Овде започнува среќно засекогаш;
 • Не бегај. Нејзиниот татко е пред вратата;
 • Не прифаќаме враќање;
 • Со Божји благослов, обединети засекогаш;
 • Еве доаѓа љубовта на вашиот живот;
 • Свадба на годината;
 • Веќе сум на ред за букетот;
 • Може ли да ја имам тортата сега?;
 • Статус: Оженет;
 • Донесете ја саканата личност во 3 пијалоци;
 • Таква убава невеста, нема да ја најдете ни на Google.

Сакате повеќе идеи? Потоа погледнете го изборот на слики подолу, има 60 фотографии од свадбени плакети кои ќе ве инспирираат кога правите – или купувате – свои:

Слика 1 – Забавни свадбени плакети за забавата во стил на табла.

Слика 2 – Различни свадбени чинии кои исто така служат за вашите гости да прават лица иусти.

Слика 3 – На местото на свадбената плоча, избран е овој прекрасен персонализиран проѕирен балон.

Слика 4 – Едноставни свадбени плакети направени во меурчиња за говор.

Слика 5 – Свадбени плакети во стил на табла со забавни фрази за да се расположи забава со гостите

Слика 6 – Свадбена плоча на табла за пречек на гостите; нагласување за стилот на употребените букви.

Слика 7 – Инспирација на свадбени плакети со златни детали.

Слика 8 – МДФ плоча со исечена фраза, совршена за оние забавни фотографии на забавата.

Слика 9 – Мали плакети до означете ги местата на невестата и младоженецот на забавата; забавен и хумористичен предлог.

Слика 10 – Дрвена свадбена плоча со цветни детали за фотографиите од пробата.

Слика 11 – Забавни хартиени свадбени знаци; супер лесно се прави.

Слика 12 – Наместо традиционалните знаци на невестата и младоженецот, се користеа знамиња.

Слика 13 – На оваа забава гостите ги чекаат плакети и други забавни предмети во рамка направена исклучиво за оваа намена.

Слика 14 – Попатно делени романтични свадбени плакетиза церемонијата.

Слика 15 – Оваа свадбена плоча во медијапан е многу симпатична за да го придружува влезот на бабата и дедото на невестата и младоженецот.

Слика 16 – Персонализирана и романтична свадбена плоча за влезот на забавата, изработена во табла.

Слика 17 – Овде, плакетите беа заменети со маски.

Слика 18 – Забавни свадбени плакети, идеални за употреба за време на забавата.

Слика 19 – Свадбените плакети ги даваат упатствата за фотографиите на оваа забава.

Слика 20 – Креативен идеја и оригинална фотографија со плакети за сите деверици од хартија од табла.

Слика 21 – Влезот на страницата со плочата што го сигнализира доаѓањето на невестата е многу убава.

Слика 22 – По церемонијата, доаѓа забавата! И плакетите се вклопуваат како ракавица во тој момент.

Слика 23 – Свадбените плакети може да се изработат во EVA и да носат симболи кои ја претставуваат свадбата.

Слика 24 – Различни видови на плакети што треба да се користат за време на свадбената прослава.

Слика 25 – Зачувајте ја плочата Save the Date и повторно употребете ја на забавата.

Слика 26 – Опции за свадбени плакети со сјај; чист шарм!.

Слика 27 – Прекрасна и нежна: оваасвадбената плоча за церемонијата ја донесе фразата втисната на акрилна плоча.

Слика 28 – Времето за фотографирање е многу позабавно со персонализирани плакети.

Слика 29 – Хартиени свадбени плакети; најлесните модели за правење.

Слика 30 – Свадбени плакети произведени во деликатни тонови за разлика од металното злато.

Слика 31 – Оваа свадбена плоча имитира фотографија од Полароид е шармантна.

Слика 32 – Дистрибуирајте плакети различни и во добар број, така што секој може да се забавува.

Слика 33 – Уште една инспирација за персонализирана плоча за фотографии со имињата на невестата и младоженецот, датумот на свадбата и хаштагот за означување фотографиите.

Слика 34 – Имињата на невестата и младоженецот се најважниот момент на оваа забава.

Слика 35 – Романтични фрази на опуштени плакети.

Слика 36 – Добро изработена плоча за подобрување на фотографиите од забавата.

Слика 37 – Мала свадбена плоча направена во форма на мали балони и во стил на табла.

Слика 38 – Забавни свадбени плакети, совршени да ја оживеат забавата по церемонијата.

Слика 39 – Забавни свадбени плакети, совршени за да ја оживеете по церемонијата Забавацеремонија.

Слика 40 – Овде, беше создаден ексклузивен панел за свадбените фотографии и, како придружба, плакетите, се разбира!

Слика 41 – Овде е создаден ексклузивен панел за свадбените фотографии и, заедно со него, плакетите, се разбира!

Слика 42 – Инспирација за свадбени знаци со весели фрази и тропска позадина, веројатно следејќи го стилот на забавата.

Слика 43 – Не заборавајте ги чепкалките за да ги држите плаките.

Слика 44 – Опции за свадбени плакети полни со боја и добар хумор.

Слика 45 – Модерни свадбени плакети во црно-бело.

Слика 46 – Модерни свадбени плакети во црно и бело.

Слика 47 – Внимавајте на фотографиите и изборот на плакети за да оставите убави спомени од свадбениот дом.

Слика 48 – Дрвена свадбена плоча закована на земја; идеална опција за церемонии на отворено.

Слика 49 – Персонализирани свадбени плакети направени од хартија и чепкалки за заби.

Слика 50 – Свадбена плоча за фотографии со рамка, заедно со неа одлични идеи за деликатни и забавни плакети.

Слика 51 – Една добра идеја е да изберете различни предмети, како што се очила, капи и мустаќи за да ги направите плакетите

Слика 52 – Свадбени плакети во цртан филм, многу шарени за супер забавна свадба.

Слика 53 – Инспирација за плакети за обележување на седиштата на невестата и младоженецот на свадбената вечера.

Слика 54 – Опција за носење медијапан плоча од страната или деверушата на крајот од свадбената церемонија.

Слика 55 – Прекрасни свадбени плакети во розе злато и бели тонови, совршени за поформални церемонии интимни и деликатна.

Слика 56 – Зачувај го датумот со плакети.

Слика 57 – Свадбени плакети во рустикален стил.

Слика 58 – Свадбени плакети во стил на табла направени од хартија и со цветни украси.

Слика 59 – Опции за едноставни свадбени знаци направени од хартија со забавни фрази.

Слика 60 – Овој простор посветен на свадбените фотографии донесе заедно неколку различни предмети, покрај чиниите со мустаќи.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.