Светло сива спална соба: 50 инспиративни слики и скапоцени совети

 Светло сива спална соба: 50 инспиративни слики и скапоцени совети

William Nelson

Модерно, софистицирано или лежерно. Светло сивата спална соба може да заземе различни стилови во зависност од тоа како работите со боите и елементите присутни во декорацијата.

Светло сивата стана една од преферираните бои за украсување средини, поместувајќи ги традиционалните бои како што се белата и беж. Делумно, ова ценење на светло сивата боја има многу врска со индустриската и урбаната естетика.

Но, не завршува тука. Светло сивата, исто така, може да открие минималистички, елегантни, трезвени, па дури и опуштени средини.

Дојдете, погледнете ги советите што ги одвоивме и подгответе се да направите неверојатна светло сива спална соба!

Кои бои се комбинираат со светло сива?

Светло сивата е неутрална боја, резултат на мешање на бело и црно. Лесна, пријатна и удобна нијанса, способна да внесе и воздух на модерност, но без губење на елеганцијата.

Меѓутоа, и покрај позитивните карактеристики, светло сивата треба добро да се комбинира со други бои за да не стане впечаток на студена, безлична и меланхолична средина.

И еве еден совет: иако се смета за неутрална боја, светло сивата подобро се усогласува со некои бои отколку со други, особено кога ќе го земете предвид стилот што го сакате за создавање.

За да избегнете какви било сомнежи, погледнете ги боите што најдобро одговараат на светло сивата и почнете да размислувате за вашатасопствена палета на бои.

Светло сива и бела

Светлосива и бела се најдобрите опции за бои за оние кои сакаат навистина неутрална, чиста, модерна и минималистичка спална соба. Можете да ги користите двете бои во еднакви размери, одржувајќи ја рамнотежата без да го оптоварувате декорот.

Сепак, веројатно е дека ќе ви недостасуваат елементи кои внесуваат поголема удобност и топлина во спалната соба. За да го решите ова, инвестирајте во допир на топла боја, како што е дрвениот под или самиот мебел, или во добредојдени текстури, како природни ткаенини во постелнината, на пример.

Светло сива и црна

Светлосивото и црното дуо е вистинската комбинација за оние кои бараат софистицираност и модерност. Црното додава дека воздухот на шарм и елеганција, додека светло сивата ја истакнува грижата за модерноста на околината.

Можете исто така да додадете допири на боја, особено дрвената за да ја одржите трезвеноста, но без да ја жртвувате удобноста на спална соба.

Светло сива и темно сива

А што мислите за светлосив и темно сив декор? Дуото формира монохроматска палета со преминот од еден тон во друг.

Можете да додадете и средно сив тон за да ја направите оваа транзиција посуптилна.

Светло сива и жолта

Дали сакате порелаксирана и помладешка соба? Така, советот е да се обложите на светло сива и жолта боја! Комбинацијата помеѓу дветебоите се опуштени, без губење на модерниот предлог на сива боја.

Совршени за детски и тинејџерски соби.

Светло сива и сина

За оние кои сакаат да внесат допир боја на светло сивата спална соба, но без да бегате од трезвеност и софистицираност, можете да се обложите на сина.

Во потопли тонови, како што е тиркизното сино, бојата помага да се внесе веселост во околината. Додека позатворените тонови на сината, како нафтата, на пример, откриваат личност и софистицираност во оригинална палета.

Светло сива и виолетова

Друга можна комбинација за светло сивата спална соба е виолетова , поконкретно затворените тонови, блиски до земјените, како што е тонот на грозје или вино.

Ништо очигледно, оваа палета на бои дава автентична, модерна и софистицирана спална соба.

Како да се користи дали е светло сива во декорот на спалната соба?

На ѕидот

Светлосивата боја на ѕидот е наједноставниот, најлесниот и најекономичен начин да внесете боја во спалната соба. Можете да инвестирате во униформен ѕид, геометриски ѕид или дури и текстуриран ѕид, особено изгорениот цемент кој гарантира уште помодерен допир на декорот.

На постелнина

Челфови , покривки , перниците и таблите можат да ја донесат и светло сивата боја во спалната соба. Дури вреди да се комбинираат различни нијанси на сиво во слоевите и да се направи монохроматски кревет полн со стил.

Во мебел

Гардероба,ноќна маса, биро, фотелја, меѓу останатиот мебел се уште еден начин да ја вметнете сивата боја во декорот на спалната соба.

Но, внимавајте со ексцесите за да не ја направите просторијата да изгледа како јавна канцеларија. Побарајте мебел со модерни детали, текстури и детали кои ја разбиваат трезвеноста на сивилото.

Кај килимите и завесите

Кипимите и завесите ја внесуваат светло сивата боја во спалната соба притоа додавајќи текстура и, следствено, , таа пријатна атмосфера. Затоа е валидно да се каже дека овие елементи се незаменливи во светло сива декорација на просторијата.

Кај декоративните елементи

Светлосните тела, орнаменти и други украсни ситници може да се користат за вметнување на светло сива боја во декорацијата, како и посветли или уште потемни подтонови.

Не мора да правите просторија целосно сива, од ѕидот до светилката. Идејата е да се процени кој од овие елементи светло сивата боја најдобро одговара на вас и на вашиот предлог за декор.

Слики и скапоцени совети за светло сива спална соба

Погледнете 50 идеи за спални сега светло сива и инспирирајте се кога планирате своја соба.

Слика 1 – Текстурите, слоевите и растенијата ја означуваат декорацијата на оваа светло сива соба.

Слика 2 – Еве, идејата е мешавина помеѓу светло сива и темно сива.

Исто така види: Забава на принцезата Софија: 75 идеи за декорација и тематски фотографии

Слика 3 – Истражете ги текстурите на ѕидотод светло сивата спална соба, така што околината е попријатна.

Слика 4 – Изложениот бетон е одличен начин да се внесе светло сивата боја во спалната соба.

Слика 5 – Светло сива и жолта спална соба: лице на млад и опуштен декор.

Слика 6 – Светло сива машка спална соба со акцент на стаклениот плакар и мермерниот ѕид.

Слика 7 – Детската спална соба има и простор за светло сива, но со додавање топли и живи бои.

Слика 8 – Едноставна и модерна светло сива идеја за спална соба.

Слика 9 – Светло сивата и белата спална соба е пространа и светла.

Слика 10 – Што мислите на монохроматска светло сива спална соба? Користете различни нијанси на сива боја, покрај белата и црната.

Слика 11 – Овде, ѕидот и кабинетите имаат иста нијанса на сива боја.

Слика 12 – Дали претпочитате нешто софистицирано и класично? Така, оваа светло сива инспирација за спална соба е совршена.

Слика 13 – Светло сива и црна спална соба: модерност и елеганција во рамнотежа.

Слика 14 – Спална соба со светло сив ѕид. Наместо боја, користете премази за да внесете боја на декор.

Слика 15 – Во оваа друга просторија, акцентот е класичната сива облека на чуварот.

Слика 16 – Удобниот допир се должи на дрвениот тон на подот за разлика од светло сивиот ѕид.

Слика 17 – Дали сакате детската соба да излезе од вообичаеното? Потоа инспирирајте се од оваа соба обоена во светло сива боја.

Слика 18 – А што мислите за тапет? Овде, само позадината е сива.

Слика 19 – Допир на зелено во средината на светло сивата соба. Повеќе од добредојден контраст.

Слика 20 – Дали некогаш сте размислувале да направите буизери на светло сивиот ѕид? Тој е класичен и софистициран.

Слика 21 – Геометриското сликарство исто така не остава ништо да се посакува. Едноставно и со неверојатен ефект.

Слика 22 – Немате идеја како да ја внесете светло сивата боја во спалната соба? Потоа инвестирајте во постелнина.

Слика 23 – За секој светло сив елемент, пријатна текстура.

Слика 24 – Дали сакате розова, но не сакате да бидете клише? Потоа комбинирајте ја бојата со светло сива.

Слика 25 – Комбинацијата помеѓу светло сива и дрвенеста спална соба е една од омилените за да се направи околината пријатна.

Слика 26 – Спална соба со светло сив ѕид. Совет за да не ја оставите околината безлична е да се обложите на текстурата.

Слика 27 – Светло сива и бела: модерна и минималистичка.

Слика 28– Светло и темно сив декор за спална соба. Супер модерна и смела.

Слика 29 – Необична и стилска бебешка соба.

Слика 30 – Соба со светло сив ѕид. Во постелнината монохроматска композиција во сиви тонови.

Слика 31 – За оние кои преферираат нешто класично, сивата капитонска покривка е совршена.

Слика 32 – Дури и таванот може да биде сив! Ова е дури и одличен извор за да ја направиме просторијата попријатна, особено оние со високи тавани.

Слика 33 – Што е со светло светло сива спална соба? Оваа има природна и вештачка светлина.

Слика 34 – Што мислите за оваа палета за спалната соба? Сива, бела, црна и дрвенест.

Слика 35 – Оваа светло сива соба со ѕид од природни рустични камења е луксуз.

Слика 36 – Детската соба е модерна и светла со светло сива боја.

Слика 37 – Светлината сивата боја е главниот лик на оваа декорација. Тоа е на ѕидот, на постелнината, на тепихот и на столчето.

Слика 38 – Бојата покажува за да се „осветли“ светло сивата боја соба.

Слика 39 – Ако сте љубител на индустриски декор, оваа идеја за сиви ѕидови за спалната соба е неверојатна.

Исто така види: Беж боја: декорација на средини со 60 неверојатни проекти

Слика 40 – Сивкавиот тон следи доподот во спалната соба.

Слика 41 – Ова дуо никогаш не разочарува: сина и светло сива.

Слика 42 – Светло сива, бела и беж декорација на детската соба: чиста и мазна, без да престане да биде модерна.

Слика 43 – За разбивање на сивото малку внесете елемент со светла боја, како црвената светилка.

Слика 44 – Соба со светло сив ѕид кој формира нежен контраст со зелената боја на растенијата и Вуди.

Слика 45 – Оставете го очигледното и обложувајте се на светло сива соба со темно виолетова.

Слика 46 – Машка светло сива спална соба за тинејџери. Дрвениот кабинет ја прави околината поудобна.

Слика 47 – Има простор за светло сива и во ориенталниот декор.

Слика 48 – Светлосни солзи на светло сивиот ѕид. Тој детал што ја прави сета разлика.

Слика 49 – Дали размислувавте да направите персонализирано сликање во спалната соба? Супер креативни!

Слика 50 – Светло сива и бела спална соба: класична и елегантна.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.