Табела со макари: видете ги предностите и инспиративните модели

 Табела со макари: видете ги предностите и инспиративните модели

William Nelson

Секогаш постои тренд „Направи сам“ што ги тера срцата на луѓето да чукаат побрзо, понекогаш тоа се палети, понекогаш гајби, а тука е и убавината на дрвените масички со макари. Овој тип на маси се користи речиси исклучиво од оние калеми што се користат за намотување електрични жици, единствените адаптации се бојата и тркалата што се користат за да се даде на парчето поголема мобилност, остатокот е 100% искористен.

И тоа е одлично за животната средина, бидејќи го избегнува непотребното фрлање отпад, совршено за вашиот џеб, на крајот на краиштата, масичката со макара е многу поевтина од обичната маса и, конечно, се разбира, неверојатна за декорација, бидејќи овие парчиња се супер стилски.

Друга голема предност на масата за макара е тоа што можете да ја приспособите како што сакате, од бојата што се користи во сликањето до завршните работи. Има луѓе кои сакаат масичка со макара со мозаик направен од плочки, додека други претпочитаат уметничка слика на врвот, на пример, сè ќе зависи од стилот што сакате да го дадете на парчето. Друга опција за доработка на масата со макари се хидраулични плочки.

Дрвените калеми може да се најдат во продавници за електрична енергија или на интернет, преку страници како што е Mercado Livre. Само за да ви дадам идеја, можете да купите мала дрвена калем – висока 32 cm со дијаметар од 64,5 cm – за околу 80 долари.Поголемиот модел, висок 83 cm и дијаметар 1,25 cm, чини во просек 160 долари. Или можеби сте доволно среќни да најдете дрвена макара што лежи наоколу во кофа. од дрвената макара е можно да се направат маси за кафе, странични маси и трпезариски маси, зависи од големината на макарата. Совет, ако не ја најдете макарата во саканата големина, да го користите само горниот дел од макарата за да го направите горниот дел и да ги склопите стапалата со друг материјал, за да имате поголема слобода да ја прилагодите висината на масата. . За да го надополните, користете клупи околу масата на макара. Добар предлог е да инвестирате во табуретки за кутии кои одговараат на овој рустикален и одржлив предлог на макарата.

Како да направите масичка за макара

Во споредба со другите табели, масичката за макара е многу поедноставна за да се направи. Дрвената намотка треба само да се избруси и бојадиса, освен ако не сакате покомплексен модел со различни завршетоци или со вклучена преграда / потпора.

Затоа ве покануваме сега да го следите овој супер едноставен чекор по- чекор и практичен водич за тоа како да се направи масичка за макара:

Потребни материјали

  • Дрвена макара или бобина во саканата големина;
  • Дрвена шкурка;
  • Боја на база на вода (синтетичкиот емајл е една од најдобрите опции);
  • четка и валјак за боја;
  • Ракавици.

Започнете го процесот со чистење на макарацелосно, особено ако е користен и е валкан. Отстранете ги дамките од мувла, цепнатинки, испакнати клинци и што и да е друго што го оштетува парчето.

Потоа, добро избрусете ја целата структура, по овој чекор користете влажна крпа за да ја отстраните целата прашина. По потреба расклопете ја целата макара, но можно е и бојадисување без расклопување.

Обојте го целото парче со избраната боја, почекајте целосно да се исуши и нанесете уште еден слој. По сите овие чекори, масата со макара е подготвена.

Можете да изберете и да креирате мозаик, да правите цртежи со помош на матрицата или дури и да поставите стаклен врв на масата. Ако преферирате порустикален изглед, едноставно нанесете слој лак над макарата. Како и да е, слободно!

60 неверојатни модели на масички за да се инспирирате

Проверете 60 прекрасни инспирации за масички сега, тие можат да бидат референцата што недостасува за вашиот проект:

Слика 1 – Масичка со калем во оригинален рустикален изглед; совршен за да одговара на опуштеното опкружување.

Слика 2 – Сега, од друга страна, масичката со макара пресечена на половина стана супер елегантна споредна маса и префинета

Слика 3 – Јавните и социјалните простори многу добро се комбинираат со масичките со макари; за да се заврши, беа вклучени клупи за кутиипластика.

Слика 4 – Маса со макари за спална соба; забележете ја завршната обработка на структурата со сисални ленти.

Слика 5 – Мала масичка за макара која служи како споредна маса во дневната соба.

Слика 6 – Пар масички со макари за дневна соба; белата боја даде допир на деликатес без да ја крие рустичната пристрасност на парчето.

Слика 7 – Во оваа трезвена и елегантна средина, масата со макара влегува во својата оригинален формат правејќи контрапункт со декорацијата.

Слика 8 – Колку убав предлог! Масичка со макара во детската соба.

Слика 9 – Со фиксирана перница на врвот, масичката со макара станува одлично седиште, а да не зборуваме за разделувачите кои држете ги книгите.

Слика 10 – На забавите и настаните се издвојува масата со макара.

Слика 11 – Одлична опција за надворешни области.

Слика 12 – За да се издолжи масата со макара, решението овде беше да се спојат две намотки заедно со голема дрвена табла.

Слика 13 – Трпезариска маса направена со дрвена макара; внимание на дијаметарот и висината на парчето, така што масата е удобна.

Слика 14 – Во градината, дрвениот калем доби рустикален мозаик и стана совршен за засолниште на малите растенија.

Слика 15 – Табела со макари вовлез за забава: рустикален и добредојден допир на декорацијата.

Слика 16 – Можете да изберете да ја задржите масичката во оригиналната боја или да ја обоите; зависи од вашиот предлог за украсување.

Слика 17 – Тука, на пример, се задржани дури и малите несовршености на калем.

Слика 18 – Интересна опција е, исто така, да се задржи горниот дел во различна боја од остатокот од табелата.

Слика 19 – Две во едно: поддршка за маса и книги.

Слика 20 – Ефектот на патина одлично се комбинира со рустикалниот стил на масичката.

Слика 21 – Пресечена на половина, масичката со макара станува одлична опција во влезните ходници.

Слика 22 – Црното мастило и дизајнот на горниот дел и дадоа модерен шмек на макарата.

Слика 23 – Како да поставите шипка на врвот на масичката?

Слика 24 – Или сеуште ја користите во дворот заедно со чадорот за сонце? Нема недостиг од опции со парчето.

Слика 25 – Масата со макара може да го даде тој рустикален допир полн со личност што му требаше на вашиот дом.

Слика 26 – Сисалните ленти завршуваат и помагаат во украсувањето на масичката.

Слика 27 – Повисоката дрвена калем удобно ги сместува столиците околу неа; да се заврши, еденстаклен врв.

Слика 28 – Еве, масичката штотуку доби лак; оригиналниот изглед е фундаментален дел од декорацијата создадена со масата.

Слика 29 – Студиска маса и разделник за книги: матрицата со макара е совршена за детска соба.

Слика 30 – Погледнете ја таа интересна композиција: рустикалната масичка формираше прекрасен комплет со класичните тапацирани столчиња.

Исто така види: Златна: значење на бојата, куриозитети и идеи за декорација

Слика 31 – Во просторијата за млади, масичката работи и како совршена ноќница

Слика 32 – Во овој надворешен простор, масата со макара доби иста боја како и столовите

Слика 33 – Оваа оригинална просторија, со спуштен тросед, се обложи на макара за маса за комплетирање на декор.

Слика 34 – На свадбената веселба, масичката со макара стана маса за колачи.

Слика 35 – Модерна и индустриска кујна со масичка за макара: сè што треба да се види!

Слика 36 – А што е со пресликување на целата маса на макари? Поинаква и многу интересна идеја

Слика 37 – Убава, креативна и разиграна: оваа масичка со макара се обложува на употреба на обоени мозаици на горниот дел.

Слика 38 – Дури и скандинавскиот декор му се предаде на рустичниот шарм на масичката.

Слика 39 – Предлогот и овдезаслужува споменување; забележете дека масичката со макара доби шуплива страна што ја направи супер различна од моделите што ги гледаме наоколу.

Слика 40 – Маса со макара наменета за детската маса радост.

Слика 41 – Овој другиот е совршен за поддршка на попладневниот чај што се служи на верандата.

Слика 42 – Секогаш има малку простор за масичка во градината дома.

Слика 43 – Во оваа преполна куќа со стил и личност, масата со макара стана совршено место за сместување на верскиот олтар.

Слика 44 – Колку повеќе простор, толку поголема може да биде масата масичка за макара.

Слика 45 – Маса за макара со мозаик од горе до долу

Слика 46 – Палетен тросед и масички: ова е навистина еколошка и одржлива веранда.

Слика 47 – Дали би рекле дека оваа маса е од стара дрвена калем?

Слика 48 – Финишот на сисал ја става масата со макара на еднаква основа со остатокот од декор.

Слика 49 – Сликање, цртање и стаклен врв: ете, масичката е целосно нова.

Слика 50 – Светли и живописни бои се лицето на масичките со макари.

Слика 51 – Во оваа чиста и добро осветлена просторија, рустикалниот калем формира прекраснадупли со камин одзади.

Слика 52 – Масичка за макара која дури и не изгледа како да е од калем; погледнете како финишот прави разлика во конечниот резултат на парчето.

Слика 53 – Како дојде на свет!

Слика 54 – А бидејќи е калем… нека продолжи да биде!

Слика 55 – Маса со макара со патина: рустичност и деликатес во истото парче

Слика 56 – Тркалата се одличен сојузник на масичките со макари, задолжително користете ги.

Слика 57 – Растенијата секогаш ја прават секоја маса поубава, без разлика дали е направена од калем, палета или дрво за рушење.

Слика 58 – Идеалната висина за трпезариска маса е помеѓу 70 и 75 cm, имајте го ова на ум кога купувате калем

Слика 59 – Различни стилови на столчиња ја циркулираат оваа шармантна масичка за макара.

Слика 60 – Овде, мека нијанса на сина боја се вкрстува со природната боја на масичката.

Слика 61 – Маса горе, држач за чевли долу.

Слика 62 – Макара за масичка со врв од ткаенина; уште една опција за доработка од која треба да се инспирирате.

Слика 63 – Современа дневна соба со масичка за макара; се вклопува насекаде.

Слика 64 – Ништо како многу темен лак за да и даде таков подобрен изглед на трпезариската масакалем.

Слика 65 – Едно над друго: ако не ја пронајдете макарата на висината што ви треба, веќе знаете што да правите.

Слика 66 – Овде, само покривот на масата беше направен со калем, а за основата беше користена лимена канта.

Слика 67 – Од маса до екран: дрвените калеми никогаш не престануваат да воодушевуваат.

Слика 68 – Дискретна, во агол, но сепак на овој начин успева да привлече внимание.

Слика 69 – Модерна рустикална дневна соба со масичка направена со дрвен калем.

Исто така види: Како да исчистите нечист ѕид: погледнете чекор по чекор и грижа

Слика 70 – Дури и целосно реновирани, дрвените калеми во оваа соба ја одржуваат својата оригинална форма.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.