Тифани Блу во декор: идеи и примери за примена на бојата

 Тифани Блу во декор: идеи и примери за примена на бојата

William Nelson

Познат по брендот за накит Тифани и засилувач; Co , Tiffany blue доби поголема моќ кога станува збор за декорацијата. Неговото присуство е толку впечатливо што секој детал применет на околината го подобрува изгледот. Во декорацијата има функција да ги истакне стратешките точки за да имате шармантна и модерна средина!

Како да ја декорирате куќата со сината Тифани?

Знаењето како да ја користите оваа боја е едно од најголемите предизвици за оние кои немаат помош од професионалец за украсување. Затоа издвојуваме неколку совети за нанесување боја во околината:

1. Ценете ги малите детали.

Користете ја сенката на ткаенини за софи, тапацир на фотелји, постелнина, завеси, навлаки за перници и детали за столарија. Овој допир на боја ќе создаде интересен белег во композицијата, без да биде премногу очигледен.

2. Нанесете на ѕидот

Користете ја техниката на боење на само еден ѕид за да не се преувеличува бојата и да го даде потребното истакнување. Ако се плашите да не ви здодее бојата, побарајте подискретна површина како ходници или мали ѕидови.

Друг тип на нанесување на ѕидот се керамичките плочки кои имаат тиркизна верзија, идеални за бањи и кујни.

3. Комбинирајте го тонот со други бои

Како што другите бои имаат функција да пренесуваат сензации, комбинацијата може да го зајакне посакуваниот стил. Како додаток нанеутрални бои, како бела, сива и црна, кои пренесуваат мекост и ја прават околината современа. Обидете се да се обложите на поживи тонови, балансирајќи со употребата на украсни предмети.

4. Дајте ѝ повеќе личност на неутралната основа

Најлесен начин да ја декорирате просторијата со Тифани е да изберете неутрален амбиент. Така секој вметнат елемент служи како надополнување во декорацијата. Преземете го ризикот да купите слики и вазни на кои доминантна боја е сината Тифани и видете колку е успешен резултатот!

Предности на сината Тифани

Бојата овозможува да се трансформираат неутралните средини во весели и софистицирани простори со оние мали трикови што ги споменавме погоре. Уште повеќе за оние кои сакаат да го намалат менталниот стрес и уморот, да го подобрат квалитетот на животот, без разлика дали се во домашна канцеларија, во мали станови, во социјалните области, па дури и во бањата (која често се остава за подоцна кога се украсува)

Играјте си со бојата без страв, особено за оние кои сакаат да иновираат без да направат големо реновирање во внатрешноста на резиденцијата. И не плашете се кога ќе ја видите Тифани сината во машки средини, бидејќи трендот е да барате нови комбинации без да му се одземе личноста и стилот на жителката.

60 проекти кои користат Тифани сина во декорацијата

Со умерена употреба и на вистинските места, Tiffany може да се комбинира со секој стил на декор.Одржувањето визуелна рамнотежа е најдобриот начин резултатот да биде убав и впечатлив во исто време! За да видите како ова функционира во пракса, инспирирајте се од 60 проекти кои ја злоупотребуваат бојата без страв:

Слика 1 – Нанесете ја бојата на постелнината во спалната соба.

Нема ништо подобро од менување на изгледот на собата неделно на брз и практичен начин. Инвестирањето во постелнина е едно од оние решенија што можат да направат собата да изгледа поинаку, без да мора да вложувате големи инвестиции.

Слика 2 – Обојте го ѕидот со оваа околна боја!

Влезниот хол е исто така едно од заборавените места за повеќето жители. И ако не знаете како да декорирате, обидете се да нанесете жива боја на ѕидот и видете ја разликата во изгледот што ја нуди оваа техника.

Слика 3 – Истакнете некои точки во декорот.

Не мора да ја напуштите класиката за да примените други бои во околината. Изберете неколку точки што сакате да ги истакнете и вметнете без страв!

Слика 4 – Меѓу неутралните тонови, впечатлив детал.

Забележете дека Тифани сината ја зема сета сериозност од овој коридор, оставајќи го со многу поголема личност.

Слика 5 – Вметнете ја бојата во украсните предмети.

Изборот на килими е една од најтешките задачи за оние кои ја уредуваат куќата. Барајте шарени отпечатоци ако вашата околина е неутрална,како што се случува во оваа мансарда горе.

Слика 6 – Фотелјата треба да привлекува око во секој стил!

Добредојдени се во социјални области, како дополнување на софата, потоа импровизирајте фотелја со принтови и живописни бои за да ја направите уште попривлечна.

Слика 7 – Зајакнете ја поделбата на просторијата со различно сликање.

Столбовите и гредите добиваат поголемо значење кога добиваат различен декоративен третман. Наместо да го оставите со неговата оригинална бела боја, обидете се повторно да го измислите со боја!

Слика 8 – Тифани сините плочки се уште еден тренд во декорацијата.

Решението за да ја направите кујната малку шарена е да инвестирате во принтовите и боите што ги нудат плочките. Трендот е за геометриски модели кои играат со трио бои, создавајќи креативен ефект во комплетот.

Слика 9 – Означете го аголот за читање со оваа освежувачка и во исто време смирувачка боја.

0>

Слика 10 – За неутрален тросед, обложувајте се на обоени перници!

Нема подобро решение отколку да го украсите софата со перници. Тие се разновидни и го придружуваат секој стил на декорација.

Слика 11 – Обновете го изгледот на вашата дневна соба со едноставно сликање.

Слика 12 – Нанесете ја бојата на еден од ѕидовите во просторијата.

Слика 13 – Вратата е елементот што не можебидете заборавени во декорацијата.

Слика 14 – Изберете да ја вметнете бојата во некои детали од куќата.

Слика 15 – Винтиџ стилот многу потсетува на нијансата Тифани.

За љубителите на овој стил, можете да инвестирате во лустер кој е пример за женскиот и ретро воздух што го пренесува оваа боја.

Слика 16 – Привлекување внимание од влезот на резиденцијата.

Слика 17 – Направете детал од дограмата со нијансата Тифани.

Слика 18 – Користете ја бојата како основа за декорација!

Слика 19 – Страста за белото не треба да се манифестира низ околината.

Слика 20 – Стоматолошка ординација со декор на Тифани Блу.

Слика 21 – Мешавината на бои ја демонстрира веселоста на жителката.

Слика 22 – Бојата е добредојдена и во други стилови!

Слика 23 – Изберете различни детали во кујнскиот кабинет.

Слика 24 – Големиот портик ја отстранува сериозноста на овој социјален простор.

Слика 25 – Домашна канцеларија со декор на Тифани Блу .

Слика 26 – Дневна соба со софа Тифани Блу.

Тргнете се од традиционалниот неутрален тросед и одлучете се за обоениот предмет. Ова е начин да се истакне просторијата без потреба од додатоци во декорот.

Слика 27 – Работете навизуелна рамнотежа во просторот.

Слика 28 – Направете комбинација со нијанси на тиркизна боја.

Слика 29 – Тепих, отоман, перничиња се класични предмети во декорацијата.

Слика 30 – Комбинација на Тифани Блу со жолта боја.

Оваа комбинација и пренесува радост на околината, бидејќи е полна со живот. Тифани, која е поживописна од жолтата, може да се користи за да даде поголемо влијание, додека жолтата го прави изгледот полесен.

Слика 31 – Имајте модерна кујна со примена на боја.

Слика 32 – Во кујната, користете Tiffany Blue стакло за покривање врати или ѕидови.

Слика 33 – Мала детали кои ја прават целата разлика!

Исто така види: Керамика за надворешни површини: предности, како да изберете и инспиративни фотографии

Слика 34 – Дајте им личност на вашите ѕидови.

Слика 35 – Истакнете некој агол од куќата преку сликање.

За да ги разграничите просторите, обидете се да го истакнете местото преку различно сликање. Во случајот погоре, домашната канцеларија сместена во аголот на собата се граничи со ниша дизајнирана со сина боја Тифани.

Слика 36 – Контраст на ладни и топли бои.

Слика 37 – Кога подот и таванот се во иста комбинација.

Слика 38 – Дајте ѝ на спалната соба забавен допир!

Слика 39 – Кујна со декор на Тифани Блу.

Слика40 – Женски стан со декор на Тифани Блу.

Слика 41 – Обложувајте се на обоени апарати.

Слика 42 – Еднократните предмети се најдобриот начин да започнете нова декорација.

За оние кои сакаат малку да иновираат во декорацијата на која било домашна средина, можете да купите украсни предмети за да го надополните остатокот од она што веќе го имате. Во проектот погоре, можеме да видиме дека перничињата и фотелјата се вметнати на ист начин, без да се промени скандинавскиот стил.

Слика 43 – Клупите се уште еден предмет што може да ја прими бојата.

Слика 44 – Комбинирајте го ѕидот со забавни скали.

Слика 45 – Додатоци во вистинска мерка!

Слика 46 – Работете со минимализмот преку боите.

Направете склоп формиран од блокови, каде боите се надополнуваат без потреба од многу украсни предмети.

Слика 47 – Комбинација на сина и сива Тифани.

Исто така види: Планирани бањи: 94 неверојатни модели и фотографии за украсување

Со оваа комбинација на бои може да се состави совршена рамнотежа. Додека едниот зема допир на префинетост, другиот може да се примени на текстури (ткаенини и облоги) пополнувајќи ги празнините формирани од сивата боја.

Слика 48 – Присуството на боја ја прави околината многу попривлечна.

Слика 49 – Моќта на Тифани Блу во опкружувањето

Слика 50 – Бидете маѓепсани со оваа библиотека која без страв ја злоупотреби Тифани Блу!

Слика 51 – Обложете се на креветот Тифани Блу.

Слика 52 – совршено се вклопува во декор во скандинавски стил.

Слика 53 – Одлучете се за шарена ноќна маса во спалната соба.

Слика 54 – Светлосните тела носат многу шарм во countertops.

Слика 55 – Друга опција се украсните рамки кои користат боја на илустрацијата.

Слика 56 – Тонот внесува веселост на местото.

Слика 57 – За оние кои сакаат шарена куќа.

Во овој предлог, сите бои се важни во околината. Тие помагаат да се даде младешки допир и може да се применат во детали за да се надополнуваат еден со друг.

Слика 58 – Па дури и познатата плочка на метрото ја добива верзијата Тифани Блу.

Слика 59 – Можно е да имате чиста резиденција со допир на боја.

Слика 60 – Излезете од обична и направете канцеларија со декор на Тифани Блу.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.