Ткаенина за софа: како да изберете, совети и инспирации

 Ткаенина за софа: како да изберете, совети и инспирации

William Nelson

Дизајнот, бојата и големината на софата се веќе дефинирани, но што е со ткаенината за софата? Дали се сетивте да ја ставите оваа ставка на списокот? Детал кој понекогаш останува незабележан, но кој треба внимателно да се анализира, бидејќи од него не зависи само убавината на тапацирот, туку, пред се, неговата функционалност, отпорност и издржливост.

Некои ткаенини повеќе се валкаат лесно, други ја задржуваат топлината, а има и такви кои мора да се чуваат подалеку од домашни животни и алергични луѓе. Факт е дека не постои ткаенина што може да се дефинира како „најдобра ткаенина за софа“, има само различни типови кои подобро се прилагодуваат на едната реалност отколку на другата реалност. Затоа е толку важно да ги дефинирате вашите потреби за да ја изберете идеалната ткаенина од таму.

Исто така види: Цементна маса: совети за избор, како да го направите тоа и 50 фотографии

Подолу погледнете ги главните типови на ткаенина за троседот што се користи и нивните карактеристики:

Видови на ткаенина за софа ткаенина и совети како да го изберете најдоброто за вас

1. Шениле

Шенилата составена од памук, волна и свилени нишки, била една од најкористените ткаенини за троседот до доаѓањето на велурот. Шенил се карактеризира со тоа што е силна и издржлива ткаенина за троседот. Меката текстура и наборите формирани од неговите влакна, обично со кариран или нареден изглед, се исто така впечатлива карактеристика на шанилата.

Сепак, истите овие набори се проблем за луѓетово ист тон се спојуваат во оваа соба во вистинска декоративна мимикрија.

Слика 59 – Осветленоста и мекоста се врв на оваа светло розова кадифена троседот.

Слика 60 – Еве, црвениот кадифеен тросед ја разбива белата монотонија на декорацијата, луксуз!

алергични, бидејќи имаат тенденција да акумулираат прашина во вишок. Чистењето на софата од шанила е исто така малку комплицирано, бидејќи ткаенината лесно акумулира прашина и сепак има отежнувачки фактор на брзо впивање течности, што може да предизвика неповратни дамки на софата. Текстурата на шенилата исто така не е погодна за оние кои имаат домашни животни дома, бидејќи покрај тоа што се акумулира крзно, ткаенината лесно може да се истроши со триењето на ноктите на кучињата и мачките.

Видете сега некои проекти за декорација кои се обложуваат на употреба на шанила за софата:

Слика 1 – Супер удобен и мек, овој софа од шанил е покана за денови за одмор.

Слика 2 – Елегантната и добредојдена дневна соба избра темно сива софа од шанил за да одговара на декор.

Слика 3 – Светлината а неутралниот тон на софата со шенил одговара на секој предлог за декорација.

Слика 4 – Софата во беж боја е уште поудобна со бројните бои на перничињата на неа.

Слика 5 – Сина шанила софа: елегантна и добредојдена опција.

Слика 6 – Овде, сивата шанила софа доби посветол тон од ѕидовите.

2. Синтетичка кожа

Софата од синтетичка кожа е опција за природна кожа, и од финансиска гледна точка, бидејќи има тенденција да биде поевтина и од етичка гледна точкаи еколошки, бидејќи синтетичката кожа не е вклучена во експлоатација на животни.

Постојат три типа на синтетичка кожа за софи: PU, corino и courvin, разликата меѓу нив е во текстурата, податливоста, издржливоста и топлинската удобност. Главната предност на синтетичката кожа е неговата висока непропустливост, односно апсорбира многу малку течност.

Синтетичката кожа е исто така многу отпорен тип на ткаенина за троседот и бидејќи не содржи очигледни ткаенини, таа е идеална за оние кои имаат домашни миленици. Чистењето на синтетичката кожа е исто така едноставно, за да се заврши чистењето потребен е само сунѓер со неутрален детергент и мека сува крпа. Сега погледнете неколку слики од софи од синтетичка кожа:

Слика 7 – Квалитетот на кафената кожа на овој софа е толку голем што лесно поминува за природна кожа.

Слика 8 – Софа од синтетичка кожа со тафтувана завршница: класичен модел во контраст со модерниот и опуштен декор на дневната соба.

Слика 9 – Софата од бела синтетичка кожа е идеална за елегантни и современи украси.

Слика 10 – Во оваа дневна соба, софата и фотелјата ја делат истата ткаенина: синтетичката кожа.

Слика 11 – Допир на класа и префинетост со кафеавиот тросед од синтетичка кожа и, најдобро од сè, не страдање на животните вклучени во производствотодекорација.

Слика 12 – Софата од кафеава синтетичка кожа внесува присебност и елеганција во дневната соба.

Слика 13 – Софа со модерен дизајн од синтетичка кожа.

3. Жакард

Жакард е успешен и во тапацирот на софи. Ткаенината се издвојува по широката разновидност на бои и принтови, идеални за оние кои сакаат пожива и впечатлива декорација. Предност на жакард е чистотата. Ткаенината има добро затворени ткаенини, што спречува акумулација на прашина и ја намалува апсорпцијата на течности.

Жакардот е исто така интересна опција ткаенина за софи за оние кои имаат домашни миленици дома, бидејќи ткаенината е многу јака и издржливи. Сепак, жакард може да ги исплаши оние со тесен буџет, бидејќи обично има релативно повисока цена од другите. Проверете неколку инспирации за жакард софи сега:

Слика 14 – Овој софа во жакард жолто злато е луксуз: забележи како бојата и текстурата на ткаенината се усогласуваат со стилот на декор.

Слика 15 – Класичните украси одлично ги прифаќаат софите од жакард.

Слика 16 – Малку похрабро, овој тросед избра розов жаккард со принт кој меша јоргованот и жолтата боја.

Слика 17 – Минималистичките и модерните средини исто така можат да имаат корист од софите вожаккард.

Слика 18 – Жакард во лесен и неутрален тон совршено се комбинира со елегантниот и софистициран дизајн на софата; имајте предвид дека тепихот има сличност во бојата и принтот многу блиску до ткаенината.

Слика 19 – Црвена и розова жакард софа за оние кои сакаат целосна декорација на стил и личност.

4. Лен

Line е опција за ткаенина за софа која ги комбинира квалитетот и убавината како ретко кој друг. Ткаенината е цврста, издржлива, хипоалергична и многу полесна за чистење од шанила или велур. Иако не е целосно водоотпорен, ленот апсорбира многу помалку течност од другите видови ткаенина. Очигледните ткаенини на ленот му даваат модерен изглед и беспрекорна завршница. Сепак, како жакард, ленот е скапа ткаенина и цената на вашиот тросед ќе се зголеми прилично со него. Проверете подолу избор на шармантни слики од ленени софи:

Слика 20 – Светлосина ленена софа; едноставен модел ценет за убавината и квалитетот на ткаенината.

Слика 21 – Дневна соба во неутрални тонови со светло сива ленена софа.

Слика 22 – Елеганцијата на кафена боја во комбинација со убавината на лен: кој тросед не изгледа убаво со оваа комбинација?

Слика 23 – Најмодерните ќе се заљубат во предлогот на син ленен тросед;прекрасно!

Слика 24 – Висината на елеганцијата е бел ленен тросед; дури ни рустикалниот допир на собата не успева да ја прикрие софистицираноста на тапацирот.

Исто така види: Детска соба: 70 неверојатни идеи за украсување со фотографии

Слика 25 – Оваа класична соба, од друга страна, знаела да искористете ја совршената естетика на постелнината за софата како никој друг.

5. Twill

Twill е една од најевтините опции за ткаенина за троседот достапни на пазарот. Материјалот е исто така многу отпорен и издржлив, покрај тоа што има голема термичка удобност, идеален за потопли места. Сепак, диаглето може да му даде на софата по „тежок“ и груб изглед. Чистењето на троседот со диаџет е едноставно, бидејќи ткаенината не акумулира прашина, но лесно ги впива течностите. Видете неколку модели со диади:

Слика 26 – Сив тросед за модерен декор.

Слика 27 – Морнарската сина боја помина многу добро на овој тросед со диагонист со модерен дизајн.

Слика 28 – Греј е шегаџија за оние кои се сомневаат која боја на троседот да ја изберат.

Слика 29 – Кафена софа со диагонист: за секој стил на декорација. е идеален за оние кои сакаат да заштедат малку пари, без губење на квалитетот и убавината на софата.

Слика 31 – Перничињата го даваат последниот шмек за ова тросед со сина диапла.

Слика 32 – Твил троседфутон стил во боја на 2019 година, жив корал.

6. Велур

Ако сакате да се обложите на ткаенината на моментот за софа, тогаш изберете велур. Ткаенината е мека, многу удобна и има кадифена текстура која е многу пријатна на допир. Велур е исто така многу цврст, издржлив и достапен во огромен избор на бои. Друга предност е пристапната цена на ткаенината. Проблемот со велур е што е многу впива ткаенина која лесно се дамки, па ако имате деца дома, ова можеби не е најдобрата опција. Видете сега неколку слики од софата од велур:

Слика 33 – Црн велур тросед: дури и мал, тапацирот ја исполнува својата естетска улога во дневната соба.

Слика 34 – Велурот е удобен и мек!

Слика 35 – Лесниот велур е прекрасен, но лесно се валка, запомнете го тоа.

Слика 36 – Светло сив велур тросед: идеален за модерни предлози за декорација.

Слика 37 – Потемното сиво на софата од велур совршено се вклопува во овој младешки декор.

Слика 38 – Кадифената текстура на велурот е една од главните точки на оваа ткаенина .

Слика 39 – Во оваа соба, велурот е крал: ткаенината се појавува на софата, на столчето и на перничињата.

7. Тафта

Тафта е ткаенина слична на свила, но погуста, идеалназа оние кои бараат ткаенина за софа која е различна и полна со можности, бидејќи тафтот е достапен во различни бои и принтови. Погледнете неколку модели:

Слика 40 – Софа во печатен тафт; Тропскиот стил е загарантиран овде.

Слика 41 – Неутрален и основен тафт тросед.

Слика 42 – За оние кои сакаат бели софи, можете да инвестирате во модел обложен со тафт.

Слика 43 – Комбинацијата помеѓу дрвото и бојата на тафтот изгледа неверојатно на овој тросед.

Слика 44 – Мешање бои на софата.

Слика 45 – Еве го повторно, сивиот тросед, кој ја открива својата убавина сега со тафтот.

8. Твид

Твид се смета за благородна ткаенина за софа, што значи дека ќе треба да платите повеќе ако сакате софа со оваа ткаенина. Отпорен и издржлив, твидот е идеален за постудени региони, бидејќи е со полно тело и има тенденција да ја загрева околината. Погледнете неколку софи кои се одлучија за употреба на твид:

Слика 46 – Шармот на твидот е измешаните влакна што го сочинуваат.

Слика 47 – Потемна верзија на твид за софата во неутралната и светла дневна соба.

Слика 48 – Овде светлиот твид многу потсетува на лен .

Слика 49 – Удобен и отпорен, твидот е одлична опција за покривање затроседот.

Слика 50 – Синозелената во комбинација со природната текстура на твидот беше неверојатна на оваа софа.

Слика 51 – На овој тросед сè совршено се вклопува: боја, текстура и дизајн.

Слика 52 – Оваа обоена софа од твид е шармантна во розова боја.

9. Кадифе

Мислеше ли дека нема да зборуваме за тоа, кадифето? Невозможно е да се изостави од оваа листа, кадифето е посветена ткаенина кога станува збор за облогите на софата. Сомот е елегантен по природа, има супер мек и пријатен допир и го збогатува декорот како никој друг. Има само еден проблем, потемните верзии на ткаенината лесно ги откриваат животинските влакна, па ако имате домашно милениче, претпочитајте кадифе во светол тон. Видете сега неколку прекрасни инспирации за кадифени софи:

Слика 53 – Зелената кадифена гарнитура е скапоцен камен во оваа соба што ги меша класичните, модерните и ретро елементи.

Слика 54 – Сина кадифена гарнитура: истакнување што секоја декорација го заслужува.

Слика 55 – Шарм, елеганција и модерност во дневната соба со зелен кадифеен тросед.

Слика 56 – Сивиот кадифеен тросед е уште поубав со тафтуваната завршница.

Слика 57 – А што е со розова кадифена софа? Смелост и непочитување во дневната соба.

Слика 58 – сина кадифена софа и ѕид

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.