Топер за торта: што е тоа, како да го направите, совети и 50 модели со фотографии

 Топер за торта: што е тоа, како да го направите, совети и 50 модели со фотографии

William Nelson

Забавно, колоритно, класично или модерно. Кога станува збор за топки за торта, нема недостиг од идеи!

Исто така види: Мала планирана кујна: 100 совршени модели кои ќе ве инспирираат

Но, за да го направите вистинскиот избор на прелив за торта, секогаш е добро да имате совети и инспирација, за да можете да го ставите овој мал, но важен детал од забавата, уште повеќе како доказ.

Дојдете да ги видите советите што ги одвојуваме!

Што е прелив за торта?

Топерот за торта, како што сугерира името, е еден вид декорација што се користи за украсување на врвот на тортата.

Овој украс може да биде од најразновидните видови, материјали и теми. Важно е дека тој помага да се донесе личност во партијата.

Топерот за торта може да се користи и на различни видови колачи, како што се рамни, обични или голи колачи.

А за оние кои мислат дека тортата се само за деца, грешат. Овој вид украс е сè поуспешен на свадбени веселби и родендени на возрасни.

Совети за користење на прелив за торта

Големина и пропорција

Горниот дел треба да биде со вистинската големина и пропорционален на тортата. Ако е преголем, може да падне и да ја загрози структурата на бонбоната.

Но, ако е премал, може да остави впечаток на празна и недовршена торта.

Затоа, идеално е прво да се дефинира каков ќе биде колачот и дури потоа да се купи или направи горен дел.

Стил за забава

Топерот за торта исто така треба да го следистил на забава. Можете ли да замислите, на пример, шик и елегантен настан со шарен прелив за торта? Не работи, нели?

Забавен прелив за торта е лице на детски или возрасни забави со опуштена тема.

Топер со неутрални бои и елегантни детали одлично се вклопува со свадбени веселби во класичен стил или други свечени настани.

Хармонија на бои

Покрај стилот, важно е и да се усогласат боите на горниот дел со декорацијата на забавата и секако со самата торта.

Обидете се да користите иста палета на бои на горниот дел или, доколку стилот на забавата го дозволува тоа, додадете доза на смелост и креативност на овој елемент со горен дел во контрастна боја.

Како да направите прелив за торта

Можете да купите готов прелив за торта. На сајтови како Elo 7, на пример, можете да најдете опции по цени кои се движат од 14 до 48 долари.

Сепак, повеќето од нив се во хартија и имаат едноставна завршница.

Ако сакате нешто персонализирано и со различни материјали, најдобрата опција е да го направите сами.

Следно, составивме неколку прилично интересни упатства достапни на YouTube за да ги проверите, да се инспирирате и да го направите истото. Само погледнете:

Како да направите женствен прелив за торта

Упатството подолу ве учи чекор-по-чекор процесот на правење кружен прелив за торта украсен со хартиени цветови. Убава и нежна, дојдетепогледнете како се прави тоа:

Гледајте го ова видео на YouTube

Како да направите прелив за торта со балони

За да побегнете од традиционалните хартиени преливи за торти, ова видео со совет е топер направен со балони. Тоа е забавно, слатко и евтино. Гледајте!

Гледајте го ова видео на YouTube

Како да направите прелив за торта со срца

Срцата одлично одат на секаков вид торта: детска, свадбена и возрасна. Затоа, не трошете време и погледнете како да го направите овој топер за торта.

Гледајте го ова видео на YouTube

Како да направите персонализиран прелив за торта

Но, ако сакате да направите персонализиран прелив за торта со името на личноста, тогаш ова туторијалот е за вас. Идејата е да се состави едноставен, брз и домашен 3D топер. Само погледнете:

Гледајте го ова видео на YouTube

Сакате повеќе инспирација за тортата? Затоа, погледнете ги овие 50 слики и исфрлете ги!

Слика 1 – Смешен прелив за торта кој веќе функционира како покана за гостите да се послужат сами.

Слика 2 – шарен прелив за торта направен со балони. Имајте предвид дека украсот се совпаѓа со декорацијата на тортата.

Слика 3 – Женски, елегантен и едноставен прелив за торта. Можете да го направите тоа мирно дома.

Слика 4 – Женски прелив за торта направен со хартиени цветови. Резултатот е нежен и шармантен.

Слика 5 – Топер деперсонализирана торта со тема на мексиканската забава.

Слика 6 – Овде, детскиот прелив за торта ја покажува возраста на роденденското момче придружено со волнени помпони. Едноставна и лесна идеја за правење.

Слика 7 – Едноставен прелив за торта со знаменца за момчиња и девојчиња.

Исто така види: Централно парче капчиња: 65 модели, фотографии и графики

Слика 8 – Креативен прелив за торта што симулира сонце.

Слика 9 – Топер за свадбена торта. Забележете дека има форма на круна, а внатрешноста е исполнета со цвеќиња

Слика 10 – И ако листот на дланката на вентилаторот го трансформирате во креативен прелив за торта?

Слика 11 – Розов прелив за торта со нежни детали од ленти од тантела. Идеален за женска роденденска торта.

Слика 12 – Сакате повеќе инспирација за розова топка за торта? Потоа проверете го овој совет: фламинго!

Слика 13 – Што е со правење смешен прелив за торта со вашите најдобри спомени?

Слика 14 – Торта за торта за Божиќ. Овде, боровите се главна точка.

Слика 15 – Едноставен и персонализиран женски прелив за торта направен од парче шуплива хартија.

Слика 16 – Персонализиран прелив за торта со тема за забава. Најдобар избор да не погрешите со украсот.

Слика 17 – Женски прелив за торта сомаргаритки цвеќиња. Опција за оние кои претпочитаат едноставни и нежни украси.

Слика 18 – Еве, идејата е желе бонбоните да се претворат во виножита и бел слез во облаци.

Слика 19 – Смешен прелив за торта направен исклучиво за личност вљубена во кучиња.

Слика 20 – А кога сме веќе кај кучињата…погледнете го овој друг смешен прелив за торта, само овој пат за свадбена веселба.

Слика 21 – Машки прелив за торта: чист , елегантен и минималистички.

Слика 22 – Дали сте размислувале за преливот за торта за Ноќта на вештерките? Па погледнете ја оваа идеја.

Слика 23 – Женски и модерен прелив за торта со букви и хартиени цветови.

Слика 24 – Класичен прелив за свадбена торта инспириран од младенците.

Слика 25 – прелив за велигденска торта. Главните елементи на тој датум не можеа да се изостават.

Слика 26 – Торта за торта со природни цвеќиња: идеален за софистицирана свадба или настан.

Слика 27 – Топерот за торта го служи токму тоа: да ја истакне личноста на роденденската личност.

Слика 28 – Торта за детски роденден со чоколадни слатки.

Слика 29 – Детски прелив за торта со тема на астронаут. Едноставен украс од хартијаго надополнува декорот за забава.

Слика 30 – Неонски прелив за торта за опуштена и весел забава.

Слика 31 – Торта за торта за 1-ви роденден. Доволни беа малите ѕвездички и возраста на детето.

Слика 32 – Златен прелив за торта за детска забава, сепак, елеганцијата нема возраст.

Слика 33 – Што мислите за прелив за торта со печурки и бисквит? Забавно и необично.

Слика 34 – Прелив за колачи со овошна тема што одговара на декорацијата со бонбони.

Слика 35 – Дали некогаш сте виделе смешен прелив за торта со мечка? Погледнете тогаш!

Слика 36 – Торта за велигденска торта инспирирана од уши од зајачиња.

Слика 37 – За шарена и забавна торта, персонализиран прелив за торта направен од хартија.

Слика 38 – Прелив за торта со хартиени цветови. Можете да ја наполните тортата со нив и изгледа прекрасно!

Слика 39 – Искористете го преливот за торта за да ги инспирирате вашите гости со прекрасни пораки.

Слика 40 – Златен прелив за торта. Лице на забава направена за славење до последен момент.

Слика 41 – Шарена торта за торта инспирирана од тркалца.

Слика 42 – Еве, врвот е креативен прелив за торта направен со ѕвездаблескава хартија и обоени панделки.

Слика 43 – Розова и портокалова прекривка за торта направена со балони. Лесно или не?

Слика 44 – Персонализиран прелив за торта со фотографијата на едногодишното роденденско момче.

Слика 45 – Дали ви се допаѓаат знамињата? Затоа, погледнете ја оваа идеја за машки прелив за торта.

Слика 46 – Минималистичка и едноставна, но со супер ефект!

Слика 47 – Смешен прелив за торта за свадба на тема Бетмен.

Слика 48 – Кога макароните стануваат торта прелив , ова е резултатот.

Слика 49 – Кога макароните стануваат прелив за колачи, ова е резултатот.

Слика 50 – Идеја за торта за мажи. Модерните геометриски форми секогаш ве молам.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.