Травертински мермер: 55 средини и идеи со обложување

 Травертински мермер: 55 средини и идеи со обложување

William Nelson

Травертинскиот мермер е природен камен и неговата боја е склона кон беж, така што неговата употреба бара одредена грижа кога се совпаѓа со околината. Неговиот изглед има дамки кои го следат истиот тоналитет на каменот (од кафена до фенди, следејќи го беж јазикот). Травертинот може да се смени во потемна боја, но најчесто се користи во неговата природна боја.

На пазарот има три модели на травертин, она што ги разликува е изгледот на каменот и цената. Меѓу нив се Романо, Навона и Национал. За завршните работи, можно е да најдете неколку видови детали во станбените проекти за да уживате во вашиот дом. Природната груба има непроѕирна текстура бидејќи се вметнува без никакво полирање, има и очигледни дупки. Веќе во смолата се нанесува смола за да се реши проблемот со дупките на дискретен начин.

Може да се работи со текстурата на каменот, а може да се бруси, што е позастапено. Или може да се полира до мазен, сјаен изглед. Травертинот може да се обработува на различни начини и сечи: плочи, плочки, филети или по мерка. Тоа ќе зависи од предлогот на околината.

Тоа е најкористениот мермер во станбени и деловни средини. Можете да го видите на различни места, од подови, ѕидови, работни површини, плинтуси, мијалници и така натаму. Тоа е убав и благороден материјал, па затоа ецената во споредба со другите облоги е малку повисока.

За да знаете како и каде да ја користите, издвојуваме неколку препораки за да ве инспирираме:

Слика 1 – Дневна соба со травертински мермер во ѕидот област во која се наоѓа каминот.

Слика 2 – Покрај традиционалното камено парче, ќе го најдете и во форма на таблети.

Слика 3 – Голема дневна соба со травертин мермерен под.

Слика 4 – Изборот за подот и оваа двокреветна соба беше мермерна.

Слика 5 – Травертин мермер на мала маса во бањата

Исто така види: Подот за бања: откријте ги главните материјали за покривање

Слика 6 – Оваа бања со сауна има мермер инсталиран на подот и ѕидот.

Слика 7 – Бања со двоен мермерен мијалник травертин, исто така како подот и ѕидот.

Слика 8 – Комбинација на два вида мермер: изборот во оваа средина е супер валиден, користејќи травертински мермер на масата и друг на ѕидот и на работната плоча на мијалникот.

Слика 9 – Цел проект направен со материјалот.

Слика 10 – Стан со декорација во индустриски стил и мермерен под.

Слика 11 – Во оваа соба со камин, изборот беше со мермер како облога.

Слика 12 – Надворешен простор со травертин мермерен под.

Исто така види: Чиста кујна: 60 ​​неверојатни модели и проекти

Слика 13 – Куба на масаврежан со травертин мермер. Покрај тоа, подот и ѕидот имаат и камена покривка.

Слика 14 – Травертин мермер на ѕидот од дневната соба

Слика 15 – Област за одмор

Слика 16 – Овде изборот на мермерниот под од травертин беше во кујната.

Слика 17 –

Слика 18 – Оваа трпезарија Дневната соба доби травертин мермер како подот.

Слика 19 – Како што видовме претходно, мермерот е издржлив и високоотпорен материјал и за внатрешна и за надворешна средина.

Слика 20 – Пријатен надворешен простор со камин обложен со травертин мермер наоколу.

Слика 21 – Во овој пример , подот доби травертински мермер.

Слика 22 – Покрај тоа што може да се вгради на помали површини, травертинскиот мермер може да се вградува и во надворешни површини и поголеми простори.

Слика 23 – Станбен балкон со травертин мермерен под.

Слика 24 – Во овој пример, каменот е поставен на ѕидовите и подот на оваа бања со када.

Слика 25 – Модерна бања со када травертин мермер како подна и ѕидна покривка.

Слика 26 – Детал за светилка изработена со мермерна основа.

Слика27 – Тркалезна трпезариска маса со травертински мермер.

Слика 28 – Двојни тркалезни маси за кафе со травертински мермер.

Слика 29 – Надворешен простор за скара покриен со мермер на ѕидот и подот.

Слика 30 – Голема и ниска маса со травертинска мермерна основа и врвот.

Слика 31 – Травертин мермер на скалите

Слика 32 – За да се создаде контраст помеѓу светлата боја на мермерот, изборот на црни садови и метали беше совршен. Погледнете во оваа бања во која има вграден мермер од травертин на подот и на ѕидот.

Слика 33 – Минималистичка и елегантна бања со травертин мермер на плочата за мијалник и на ѕидот .

Слика 34 – Шармантна бања со огледало и LED осветлување. Подот и ѕидовите покриени со травертински мермер.

Слика 35 – Плакар со травертински мермерен под.

Слика 36 – Бања со када обложена со мермер и на ѕидот и на подот.

Слика 37 – Големата ТВ соба користи мермер и во на подот и на ѕидот на ТВ-таблата!

Слика 38 – Пространа и модерна бања: овде се користеше мермер

Слика 39 – Американска маса за кујна направена со травертин мермер, од основата до врвот.

Слика 40 – ДругоОпцијата е да побарате приспособен мебел со мермер, како на пример масичка за кафе.

Слика 41 – Травертин мермер на масата во бањата украсен во земјени тонови

Слика 42 – Што велите за ноќница работена во материјалот? Покрај тоа што е елегантен, тој е и супер робустен поради мермерот!

Слика 43 – Травертин мермер во бањата

Слика 44 – Травертинска мермерна обвивка за заеднички простор и високи тавани. Овде парчињата се наредени под дијагонални агли што овозможува поставување на осветлување меѓу нив.

Слика 45 – Коридор на резиденцијата со визба: овде мермерот е поставен и двете на подот и на ѕидот.

Слика 46 – Дали знаевте дека мермерот може да биде и одлична фасадна обвивка?

Слика 47 – Тука мермерот се користел на надворешниот ѕид на резиденцијата.

Слика 48 – Еве само кадата за бања што ја поседувам со повертикален формат е произведена со мермерен материјал.

Слика 49 – Елегантна и софистицирана двојна бања со два травертински мермерни мијалници.

Слика 50 – Мала масичка направена со мермер.

Слика 51 – Кој рече дека мермер може да се види само во бањи и кујни? Овде врвот на масата за домашна канцеларија беше целосно направен сокаменот.

Слика 52 – Ѕид во пределот на скалите покриен со травертин мермер.

Слика 53 – Катче за одмор со софа на травертински мермерен камен.

Слика 54 – Дневна соба со травертински мермерен под.

Слика 55 – Благородна и софистицирана гурманска област со травертинска мермерна обвивка на централниот остров и на мијалникот.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.