Трпезарии: предлози и совети за украсување на вашите

 Трпезарии: предлози и совети за украсување на вашите

William Nelson

Трпезарии: модерниот живот на крајот ја отфрли старата навика да се јаде на маса. Но, со трендот на „гурманизирање“ на кујната, овој обичај полека се врати во сегашните домови. И да понудиме оброк со допир на готвач, ништо подобро од удобна и визуелно привлечна трпезарија.

Затоа денешниот пост е посветен само на украсување трпезарии. Не е важно големината или ако сеуште немате дома. Со советите подолу ќе видите дека е можно да се постави таков простор со се што ви е потребно за да гарантирате уште попријатни семејни моменти. На крајот на краиштата, ништо подобро од пријатно друштво измиено со добра храна и добар пијалок.

Совети и предлози за уредување на трпезаријата

1. Вреднете го просторот со функционалност

Без разлика дали трпезаријата е голема или мала, потребно е да се размисли за распоредот на мебелот и следствено на функционалноста на оваа средина. Просторот потребен за циркулација мора да биде најмалку 90 сантиметри со веќе зафатени столчиња. Тоа значи дека оваа граница помеѓу трпезариската маса и ѕидот, или друго парче мебел, мора да се почитува за да можат луѓето слободно да се движат без да се вознемируваат еден со друг.

2. Што ви е потребно во трпезаријата?

При поставувањето на трпезаријата, многу луѓе се сомневаат што да користат во оваа средина.модерност.

Слика 57 – Во оваа интегрирана средина, софата во дневната соба ги раздвојува просторите.

Слика 58 – Столовите и столиците во оваа трпезарија ја следат истата шема на бои и материјали.

Слика 59 – Ако изберете според користејќи столчиња и маси со сосема различни стилови, одржувајте ја хармонијата помеѓу столовите.

Слика 60 – Пастелни тонови во декорацијата на трпезариите.

Слика 61 – Облогата од тули ви овозможува да создадете попријатна средина, дури и ако главниот предлог е софистициран.

Слика 62 – Столиците испреплетени со природни влакна добија помодерна верзија.

Слика 63 – Инспирација за трпезарија во индустриски стил: забележете ги стапалата од масата.

Слика 64 – Сликите се исто така одлична опција за украсување трпезарии.

Слика 65 – Совет за создавање единство помеѓу околините: користете иста боја и ткаенина како тапацирот за столовите и софата во дневната соба.

Слика 66 – Сините тапацирски столчиња во оваа трпезарија ја прекинуваат доминацијата на темните тонови.

Слика 67 – Како да користите книги за да ја составите декорацијата на трпезарии?

Слика 68 – А, да речеме, „спуштена“ верзија на традиционалните маси и столицивечера.

Слика 69 – Дневна соба која го следи природниот дизајн на околината.

Слика 70 – За секој вкус, столче.

Слика 71 – Рустикална трпезарија повеќе од удобна.

Слика 72 – Црна лента што ги покрива подот и таванот е визуелен трик за разграничување на просторот на трпезаријата.

Слика 73 – Растенија, фотографии, плетени столчиња и рустикална дрвена маса: идеална комбинација на елементи и материјали за да предизвика пријатна и пријатна атмосфера.

Слика 74 – Јадење соби: дрвени столчиња за масата и метални столчиња за клупата.

Слика 75 – Модерно, софистицирано и германско катче интегрирано во кујната.

Некои ставки се очигледни и незаменливи, други можат да се вметнат според употребата и стилот на секој од нив.

Генерално, трпезаријата за да биде минимално удобна и да ја исполнува својата функција, треба да има маса, столици и табла или шведска маса. Сè уште можете да се одлучите за шанк, фотелји и странични маси или колиба.

3. Како да ги изберете идеалните маси и столици за трпезарии?

Големината на масата и бројот на столици се пресметуваат врз основа на просторот што го имате на располагање и нивото на користење. Дури и ако имате простор за сместување на маса со осум седишта, важно е да размислите дали парче мебел од оваа големина е навистина неопходно во вашиот животен стил.

Друг совет е да обрнете внимание на обликот на масата. Постојат правоаголни, квадратни и кружни модели. За мала трпезарија, најпрепорачливи се правоаголните маси, бидејќи заземаат помалку простор. Тркалезни и квадратни маси треба да се користат во поголеми средини.

Што се однесува до столовите, тие не мора нужно да бидат исти како масата. Можно е да се користат столици со различни големини, бои и форми, но по можност во ист стил како и масата, на пример, рустикална маса со рустикални столчиња или модерна маса со модерни столици.

За помали маси претпочитаат помалку гломазни столчиња, без раце и со низок грб. Веќе заДозволени се поголеми маси, столчиња во стил на фотелја со раце и високи потпирачи за грб.

4. Ударно осветлување

Осветлувањето е многу истакната точка во трпезаријата и треба да се даде приоритет во проектот. Вообичаено е да се користи директно осветлување на масата во оваа средина со помош на привезоци и лустери.

Обидете се да одржувате рамнотежа помеѓу декорацијата на просторијата и стилот на светилката. Модерната средина може бестрашно да користи лустери со смели и диференцирани дизајни. Најкласичните и најсофистицираните украси изгледаат одлично со кристални лустери и приврзоци. Сега, ако вашата намера е да создадете рустикална трпезарија, обложувајте се на плетени или дрвени светилки, на пример.

Вклучете точки за индиректна светлина во проектот за осветлување. Тие помагаат да се создаде поинтимна и пријатна атмосфера за поспецијална вечера. Но, запомнете дека за да го постигнете овој ефект важно е да користите жолти светилки.

5. Користете огледала

Огледалата се одлични украсни сојузници и помагаат да се зголеми чувството на простор во околината. Во трпезаријата, користете го на висина на масата или покривајќи го целиот ѕид за да создадете просторност.

6. Интеграција помеѓу средини

Ако немате сопствен простор само за трпезаријата, не грижете се. Во денешно време е многу вообичаено да се интегрираат средини. Во овој случај, можете да ја соберете трпезаријата интегрирана во дневната соба.дневна или кујна, особено ако е во американски стил.

7. Да се ​​користи или да не се користи тепих во трпезаријата?

Употребата на тепих во трпезаријата предизвикува контроверзии. Има такви кои ја бранат употребата и има такви кои ја гнасат. Факт е дека може да се користи и тоа е директно поврзано со сечиј вкус. Но, постојат некои правила кои треба да се следат за да се обезбеди добра употреба на предметот и да се потврди дека тој, покрај украсно парче, ќе биде и функционален.

Идеално е тепихот да има ниска текстура за да не се акумулира нечистотија и да не се олесни чистењето. И внимавајте да не предизвикате несреќи со тепихот. За ова, се препорачува да оставите остаток од тепихот по столовите, како и сите столчиња да бидат на тепихот, дури и кога се зафатени. Ова го спречува заплеткувањето на мебелот, а исто така го спречува создавањето на брчки на тепихот кои можат да предизвикаат сопнување и лизгање.

Трпезариите: погледнете како да декорирате со 75 неверојатни проекти

Подготвени да ги ставите сите практични совети? Но, прво, погледнете го изборот на слики од украсени трпезарии за да бидете уште повеќе инспирирани:

Слика 1 – Трпезарии со тркалезна маса со четири седишта и мермерен врв; користењето на големото огледало во позадина го зголемува чувството за простор во околината.

Слика 2 – За пространата трпезарија, тркалезна маса со осум седишта.

Слика4 – Модерна декорација на трпезаријата се обложуваат на столици со потпирачи за раце и потпирач за грб, но со низок дизајн и без волумен.

Слика 5 – Светилка насочена преку маса го вреднува моментот на оброкот, па дури и придонесува за украсување на трпезаријата.

Слика 6 – Модерна трпезарија украсена со фотелји наместо столчиња.

Слика 7 – Тркалезна светилка, практично со иста големина како и покривот на масата, создава симетрија и хармонија за комплетот.

Слика 8 – Истиот хармоничен ефект се создава и во оваа друга трпезарија, разликата е во тоа што се користеа три светилки следејќи ја правоаголната форма на масата.

Слика 9 – Трпезариската маса, едноставна и дискретна, беше поставена веднаш до домашната канцеларија создавајќи интегрирана и функционална средина.

Слика 10 – Оваа трпезарија има славен и секогаш присутен гостин: дрвото засадено на крајот од масата.

Слика 11 – Трпезарии со шведска маса и телевизор: предмети што ги задоволуваат потребите на жителите.

Слика 12 – Помеѓу рустикално и софистицирано: оваа трпезарија се обложи на мешавина на стилови за да обезбеди удобност и убавина.

Слика 13 – Трпезарии: огледалото во позадина открива дека оваа трпезарија била интегрирана во дневната соба и кујната.

Слика 14 -Шведската маса за сместување на растение во саксии или други украсни предмети е секогаш добредојдена во трпезаријата, иако тоа не е задолжителен предмет.

Слика 15 – Светло тонови, огледало и метал ја сочинуваат оваа трпезарија со чист и модерен предлог.

Слика 16 – Белата лакирана трпезариска маса беше комбинирана со дрвени столчиња.

Слика 17 – Издолжената клупа го означува просторот помеѓу дневната и трпезаријата.

Слика 18 – Дали сакате да го научите вистинскиот начин на користење тепих во трпезаријата? Затоа погледнете ја оваа слика; масите и столовите се целосно на врвот на тепихот, дури и кога се зафатени.

Слика 19 – Трпезарии со тркалезна маса и канцелариски столчиња.

Слика 20 – Уште еден интересен совет што треба да се забележи: ставете ја масата до ѕидот за да добиете простор во трпезаријата.

Слика 21 – Трпезарии: оваа маса, исто така поставена на ѕид, гарантира дека коридорот е целосно слободен.

Слика 22 – Рустикален шик декор за трпезарии.

Слика 23 – Големи светилки, како онаа на сликата, треба да се користат покрај истите маси големина.

Слика 24 – Трпезарија со модерна и задебелена светилка со ефект.

Слика 25 – Трпезарии: Германското катче е исто така добропобарано да заштеди простор во собата и да ја направи околината попријатна.

Слика 26 – Трпезарии: кристални лустери со приврзоци ја прават трпезаријата благородна и рафинирана, во Покрај тоа што е во хармонија со остатокот од декор.

Слика 27 – Немате простор дома за трпезариска маса? Потоа размислете за користење на балконот.

Слика 28 – Беше поставена квадратна маса до парчето мебел за да се гарантира слободна површина за циркулација; нагласување за столчињата кои мешаат рустикален и модерни елементи.

Слика 29 – Трпезарија споена со американската кујна; масата беше поставена веднаш до пултот што ги дели околините.

Слика 30 – Германско пеење со модерен и, во исто време, нежен допир.

Слика 31 – Интегрирана трпезарија избра правоаголна маса и бифе по мерка; имајте предвид дека парчето мебел е тесно и совршено се вклопува на ѕидот.

Слика 32 – Индустрискиот декор е избран за црно за комплет за маса и столици.

Слика 33 – Украсете ја трпезаријата со личност и релаксација користејќи налепница со табла на ѕидот.

Слика 34 – Тапацираните столчиња ја прават трпезаријата уште поудобна.

Слика 35 – Модерните трпезарии се обложуваат на трендот на користење само исти столици воразлични бои.

Слика 36 – Трпезарии: реинтерпретација на класичен лустер за модерна трпезарија.

Исто така види: Бои што одговараат на беж: видете како да изберете и 55 идеи

Слика 37 – Во оваа трпезарија, предлогот беше да се користат неколку светилки со карбонски влакно за да се гарантира предлогот за осветлување и декор.

Слика 38 – Горна маса изработена од ист материјал како кабинетот, создавајќи чувство на единство за комплетот.

Слика 39 – Уживајте во софата во дневната соба за да служи како седиште на трпезариската маса.

Слика 40 – Трпезарии: чисти, мазни и полни со стил.

Слика 41 – Кога користите светилки без светилник, обрнете внимание на висината на секоја за да не го замати видот.

Слика 42 – Трпезарии: за љубителите на елегантна, класична и префинета декорација, ова е одлична инспирација.

Слика 43 – Од едната страна , столици во син тон, од друга страна, столици во беж тон; во центарот, мермерен врв.

Слика 44 – Мала е масата? Инвестирајте во тезга, на тој начин можете да ги сместите сите гости и да создадете опуштена атмосфера во околината.

Слика 45 – Соголениот декор имаше германско катче за подобро искористување на просторот.

Слика 46 – Нијанси на зелена и бела преовладуваат во декорот на оваа дневна собавечера.

Слика 47 – Трпезарии: забележи како огледалото поставено на дното на масата создава чувство на широчина и длабочина.

Слика 48 – Розе, црна и мермер: мешавина од бои и материјали за да се направи околината модерна и суптилно романтична.

Слика 49 – Индиректните светла, како онаа на сликата, се одлични сојузници на посебна и интимна вечера.

Слика 50 – Трпезарии : мешавината на стилови во светилката веќе покажува што следува во остатокот од декорот.

Слика 51 – Трпезарии: рустикално и модерно дојдете заедно да ја составите декорацијата на оваа трпезарија интегрирана во кујната; забележете дека околините се обележани со разликата во тоновите.

Слика 52 – Црно-бела трпезарија: не можете да погрешите.

Исто така види: Бебе туш: како да го направите тоа, совети и 60 фотографии за украсување

Слика 53 – Дали сакате нешто трезвено, неутрално и во исто време рустично? Затоа, обложувајте се на декорација како онаа на сликата; дрвената клупа прави интересен контраст со црните столчиња со модерен дизајн.

Слика 54 – Трпезарии: акрилни столици во ист тон како ѕидот.

Слика 55 – Трпезарии: ако е можно комбинирајте го каменот на масата со каменот на масата.

Слика 56 – Трпезарии со рустикална дрвена маса и клупа; црните метални стапала додаваат допир на

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.