Црна кујна: 89 неверојатни модели и фотографии за инспирација

 Црна кујна: 89 неверојатни модели и фотографии за инспирација

William Nelson

Иако кујните се простор традиционално дизајниран со светли бои, постои можност да се користат црни, темни тонови и да се добијат одлични резултати со балансирање на околината со многу осветлување и светли тонови за да се зголеми контрастот.

можно е да се украси кујна со црни ѕидови, црни влошки, црн мебел, црни лустери, темни маси и друго. Сепак, важно е да се размислува за рамнотежа помеѓу боите и елементите. Шарените украсни предмети можат да го скршат шокот од црната боја. Важно е да се истакне дека колку е потемна околината, толку повеќе и е потребно осветлување, па затоа мора да се земе предвид природната светлина што допира до оваа средина.

Проверете го нашиот избор на кујни со претежно темни или црни бои:

Проекти и фотографии од кујни во црно

Црна кујна

Проектите кои користат црна боја во кујната се модерни, софистицирани и различни. Сметајте дека се потребни рамнотежа и осветлување, не заборавајте дека некои украсни предмети, кабинети или ѕидови мора да имаат различни бои за да се одмори од темната боја.

Ако ја сакате црната боја, погледнете ја и нашата објава за црната на декорација на различни средини

Погледнете неколку кујнски проекти кои користат црна боја во изобилство:

Слика 01 – Кујна со кабинети и други предмети во црна боја.

Слика 02 – Кујна сопрактично сите елементи во црно.

Слика 03 – Друга кујна со кабинети и црна островска основа.

Слика 04 – Остров и кабинети во црно.

Слика 05 – Црна кујна со обоени вазни.

Слика 06 – Целосно црна кујна.

Црно и бело

Комбинацијата помеѓу црно и бело никогаш не оди надвор од мода. Со него е можно да се создадат различни комбинации помеѓу кабинети, ѕидови, острови, светилки, приврзоци, столици и други предмети. Погледнете неколку креативни проекти кои мешаат црно и бело во кујните:

Слика 07 – Островот со црни кабинети е во контраст со белата средина. Одлична комбинација.

Слика 08 – Целосно црн остров и бели кабинети.

Слика 09 – Добар контраст помеѓу црниот мебел и белиот ѕид

Слика 10 – Фокусирајте се на црно со допири на бело на ѕидовите.

Слика 11 – Бели метро плочки со кабинети и црни светлосни тела.

Слика 12 – Фокусирајте се на сјајно црно во стаклените кабинети.

Слика 13 – Кујна со црни кабинети и клупа од бел камен.

Слика 14 – Црна кујна со бела на плочките на подземната железница.

Слика 15 – Кујна со мат кабинети во бојацрна.

Слика 16 – Баланс помеѓу бело и црно.

Слика 17 – Кујна со црни кабинети и бели површини.

Слика 18 – Класична црна кујна.

Слика 19 – Кујна со фокус на работните површини.

Слика 20 – Црно-бела кујна со златни садови.

Слика 21 – Во овој проект, белата боја преовладува во кабинетите на врвот.

Слика 22 – Друга кујна со матирано кабинети.

Слика 23 – Кујна со мали бели таблети.

Слика 24 – Фокусирајте се на црно со бел пулт.

Слика 25 – Во овој проект, кабинетите се црни со прекрасен бел остров.

Слика 26 – Бели кабинети и ѕид со метро плочки.

Црно и црвено

Црвеното е топла боја која може да донесе радост и да го разбуди апетитот на оние кои живеат во кујна со овој шарен детаљ. Бидејќи е впечатлива, претпочитајте да ја користите бојата на стратешки точки. Видете ги референците подолу.

Ако сакате повеќе црвено во кујната, пристапете до нашата објава за црвените кујни.

Слика 27 – Црна кујна со црвени детали на украсните предмети и шпоретот.

Слика 28 – Во овој пример, црвената клупа е најважното место заедно со ѕидните плочки.

Црното исива

Оваа комбинација е исто така класична и елегантна. Посветлите нијанси на сиво можат да бидат во контраст со црното. Црното е исто така одлично за оние со подови или ѕидови направени од бетон или изгорен цемент.

За оние кои ја сакаат разновидноста на сивите тонови, видете повеќе кујни украсени во оваа боја.

Слика 29 – Комбинација на мат црна и сива боја.

Слика 30 – Црна кујна со бетонски тонови

Слика 31 – Сива работна плоча во темната кујна.

Црно и жолто

Жолтата може да биде детаљ што недостасува во трезен проект. Како да ја разубавите вашата кујна со детали во оваа боја?

Подолу погледнете неколку комбинации на црно и жолто. Можете исто така да видите повеќе кујни со жолта боја во оваа друга објава.

Слика 32 – Жолта означена на островот и на шкафот.

Слика 33 – Истакнати жолти кабинети.

Слика 34 – Кујна со жолт остров.

Слика 35 – Во овој проект, украсните предмети во жолта ја менуваат атмосферата на околината.

Слика 36 – Мешавина од жолта, зелена површина, црни и мали тули

Црно и дрво

Дрвото во кабинети е идеално за мешање со црните бои на други предмети. Видете некои апликации:

Слика 37 – Црно со дрво на масата, подот и кабинетите.

Слика 38 – Црни кабинетисо детали во боја на дрво.

Слика 39 – Кујна со црни кабинети и дрвен остров.

Слика 40 – Модерен црн мебел со рустични дрва

Слика 41 – Темна кујна со кафеав ѕид

Слика 42 – Кујна со дрвен мебел и црни влошки

Слика 43 – Кујна со црно и дрво

Повеќе фотографии од црни и темни кујни

Исто така, погледнете некои други пристапи кон дизајнот на кујната што користат црни или други темни тонови во декорот:

Слика 44 – Кујна со темно кафеави кабинети.

Слика 45 – Кујна со темно кафеави кабинети и бели шалтери.

Слика 46 – Кујна со црн мебел и прозорци и зелен гранит

Слика 47 – Кујна со темно дрво

Слика 48 – Црн мебел со тули

Слика 49 – Кујна со сите црни ѕидови

Исто така види: Травертински мермер: 55 средини и идеи со обложување

Слика 50 – Мешавина од дрво и црни тонови

Слика 51 – Модерна графитна кујна со нерѓосувачки челик

Слика 52 – Кујна со црн мебел и јасни влошки

Слика 53 – Темно дрво во рустикален стил

Слика 54 – Кујна со темно кафеав мебел

Слика 55 – Комбинација од црно и дрво

Слика 56 –Кујна со темно кафеав мебел

Слика 57 – Комбинација од темно дрво со жолти детали

Слика 58 – Кујна со дрвен мебел

Слика 59 – Нерѓосувачки челик + темно дрво

Слика 60 – Кујна со материјал од нерѓосувачки челик и темни тонови

Слика 61 – Сив тон со различно осветлување

Слика 62 – Кујна со темен мебел и црвени детали

Слика 63 – Црна кујна со украсни плочки

Слика 64 – Кујна во индустриски стил, чиста и темна

Слика 65 – Интересна комбинација на тонови

Слика 66 – Урамнотежена кујна со црн мебел и светли тонови

Слика 67 – Темно дрво со светло сиви влошки

Слика 68 – Црна кујна со кафени влошки

Слика 69 – Кујна со црно дрво

Слика 70 – Мешавина од сиви тонови

Слика 71 – Микс од сива боја со злато

Слика 72 – кафеав мебел

Слика 73 – Кујна со многу нерѓосувачки челик и црна

Слика 74 – Темна кујна

Слика 75 – Темна кујна со маса од светло дрво

Слика 76 – Кујна со темно дрво и бели влошки

Слика 77 – Кујна со убаватон на графит

Исто така види: Комода: предности, совети и како да ја користите во декорацијата

Слика 78 – Темна кујна со многу зелена боја

Слика 79 – Графитна кујна со украсни влошки

Слика 80 – Комбинација на модерен црн мебел со рустикални дрвени детали

Слика 81 – Уште една убава комбинација на графит

Слика 82 – црн ѕид и детали од камен

Слика 83 – Темно кафеава кујна

Слика 84 – Комбинација на кафена боја со керамика на ѕидот

Слика 85 – Кујна со црн мебел и лустери и бетонски ѕид

Слика 86 – Црна кујна со шарени украсни предмети

Слика 87 – Темно кафеава кујна со црни површини.

Слика 88 – Комбинација на црно, бело и зелено на плочките.

Слика 89 – мат кафеави кабинети.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.