Црна трева: знајте ги главните карактеристики и како да садите

 Црна трева: знајте ги главните карактеристики и како да садите

William Nelson

Црна трева. Дали знаеш? Дали некогаш сте слушнале за тоа? Па, оваа трева, која е црна само по името, постои и е една од најдобрите опции за оние кои бараат лесна за нега на земја - зачудувачки, не треба да се стриже - и која се развива многу добро и двете на полно сонце и во полусенка.

Црната трева, научно име Ophiopogon japonicus , е позната и како џуџеста трева, јапонска трева или коса од мечка. Главната карактеристика што го разликува овој вид трева од другите се нејзините темнозелени, тенки и издолжени лисја, кои можат да достигнат висина од 20 сантиметри.

Црната трева може да се користи за различни градинарски цели, од почва голема области или само да се формираат мали кревети или граници. Цената на црната трева е уште една атракција. Квадратниот метар на фабриката чини, во просек, 30 долари во зависност од регионот на земјата.

Дали сте љубопитни да дознаете повеќе за црната трева? Затоа, погледнете ги во овој пост сите детали за тоа како да се грижите и да ја одгледувате оваа трева:

Како да засадите црна трева

Црната трева е многу лесна за садење. Прво дефинирајте ја локацијата и бројот на садници потребни за садење. Потоа, подгответе ја почвата со органско ѓубриво и направете мали ровови за да ги вметнете садниците.

Откако ќе ги вметнете во дупките, проверете дали корените се целосно покриени со земја. Совет: претпочитајте да го засадитевлажни места и по можност помеѓу есен и пролет, најдобро време за засадување црна трева.

Како да се грижите за црната трева

Многу лесно се засадува, а исто така многу лесно се чува. Црната трева не бара многу грижа, но сепак не издржува газење. Затоа избегнувајте да ја садите на места со голем проток на луѓе.

Една од главните предности на црната трева е тоа што не треба да се крои, што го прави нејзиното одгледување многу лесно. Но, од друга страна, црната трева се развива многу брзо и лесно може да го престигне утврденото место за неа. Затоа, треба да внимавате на него за да не се прошири надвор од своите граници и ако се прошири, исечете го кога сметате дека е потребно.

Како што беше претходно споменато, црната трева може да се одгледува во целост сонце или сенка. И тоа е голем плус за засенчените области каде што се чини дека ништо не расте.

Црната трева го цени редовното наводнување, обично секој втор ден, но внимавајте да не ја натопите премногу почвата, особено во постудените сезони. година. Во тој случај, претпочитајте да го полевате во повеќе оддалечени периоди. Оплодувањето треба да се прави на секои шест месеци.

Откријте 60 референци за градини со црна трева

Дали конечно сакате да знаете како изгледа црната трева во проектите за уредување на теренот? Па, токму тоа ќе го проверите сега: прекрасен избор на фотографии од проекти со црна трева.Инспирирајте се:

Слика 1 – Патеката што води до влезот на куќата беше целосно покриена со црна трева.

Слика 2 – Под сенката на дрвјата, црната трева одлично се развива и го надополнува украсниот предлог на градината.

Слика 3 – Рустикалната куќа има патека на смарагдната трева странично опкружена со црна трева.

Слика 4 – Покрај камењата, црната трева добива повеќе „див“ изглед. 0>

Слика 5 – Бидејќи црната трева не може да се гази, идеално е да се покрие просторот за премин со камења или други видови на минувачи.

Слика 6 – Големата градина со црна трева ја прави куќата со модерна архитектура подобредојдена.

Слика 7 – Користете црна трева во дворот наместо керамички или бетонски под.

Слика 8 – Во оваа градина, црна трева расте меѓу бетонските плочи.

Слика 9 – Прекрасна украсна градина опкружена со камења; забележи го трикот што ја спречува црната трева да напредува: редот ниски тули.

Слика 10 – Црната трева владее врвно во центарот на оваа надворешна област .

Слика 11 – Црната трева го преживува бетонот.

Слика 12 – премин во средината на градината наизменично се менува меѓу камчиња и црна трева.

Слика 13 – Прекрасен надворешен просторсо право на пергола и покривка од црна трева.

Слика 14 – Модерната куќа се обложила на двор со црна трева прошарани со цементни ленти.

Исто така види: Песни на Феста Јунина: 76 различни опции за избор, од класична до сертанајо

Слика 15 – Помеѓу лаванда и рузмарин, убава црна тревна покривка.

Слика 16 – Под сонце или во сенка: нема лошо време за црна трева.

Слика 17 – А што мислите за сеење маргаритки среде црно трева? Погледнете колку деликатес!

Слика 18 – Во оваа дрвена куќа се издвојуваат поголемите грутки црна трева.

Слика 19 – Помеѓу подот од чеша, црната трева расте и се истакнува.

Слика 20 – Не заборавајте да ја полевате често нејзината црна трева, особено во најтоплите денови.

Слика 21 – Градина со бели камилии и црна трева: можете да воздивнете по желба, бидејќи е навистина прекрасно!

Слика 22 – Свежо и зелено катче за да уживате и да ја надополнувате вашата енергија.

Слика 23 – Дали сакате да го оставите изгледот на градината на тој опуштен начин? Оставете ја тревата слободно да расте.

Слика 24 – Но, ако сакате нешто повеќе „планирано“, така да се каже, инспирирајте се од оваа идеја.

Слика 25 – Вертикална градина, црна трева и камења: сето тоа за да ја направи фасадата на куќата попривлечна идобредојде.

Слика 26 – Не ви треба многу: црната трева само околу дрвото е доволна.

Слика 27 – Контраст на интензивното зеленило на црната трева со белиот премин.

Слика 28 – За црната трева , шармантна и пријатна тркалезна кочија.

Слика 29 – Дали сакате градина без да морате да ја косите тревата? Одете со црна трева тогаш.

Слика 30 – Овде, црната трева засадена во раздвоени грутки дури и не изгледа како покривка од земја.

Слика 31 – Оваа неверојатна куќа, со кривини и шилести бранови, избра да користи црна трева од страната на скалите.

Слика 32 – Погледнете колку убаво и поинакво запросување! Црна трева засадена помеѓу скалите.

Исто така види: Подарок за 15 години: како да изберете, совети и 40 неверојатни идеи

Слика 33 – Направете комбинација од црна трева со валани бел кварц.

Слика 34 – Во оваа градина, црната трева беше видливо користена во малите централни цветни леи.

Слика 35 – Надворешна област шармантна со црна трева помеѓу бетонскиот под.

Слика 36 – Дрвената палуба го подобрува зеленилото на тревата; Забележете дека овде црната трева прави граница околу смарагдната трева.

Слика 37 – Во оваа градина, црната трева и морените јагули се збунети. 1>

Слика 38 – Овој двор на задниот дел од куќата е прибежиште за жителите; Нацрна трева се користеше практично во целиот проект за уредување.

Слика 39 – Предлогот овде е да се користи црна трева под дрвената пергола.

Слика 40 – Надворешниот простор со мини езеро има мало цветно креветче обложено со црна трева.

Слика 41 – Користете црна трева за покривање на подот од гаражата.

Слика 42 – Црна трева во вертикалната градина: необичен предлог за копирање.

Слика 43 – Меѓу букините и кои ја примаат целата сончева светлина, овие црни треви растат и се развиваат.

Слика 44 – Еве, тие навистина го исполнуваат своето име.

Слика 45 – Засадете грутки црна трева одделно една од друга за да го создадете овој сув ефект во градината.

Слика 46 – Граница од црна трева во креветот од hydrangea.

Слика 47 – Забележете дека на ходниците црната трева е пократка.

Слика 48 – Се сеќавате на таа градина со црни кревети со централна трева? Се враќа овде за да се покаже во целост.

Слика 49 – Половина во сенка, половина на сонце: идеална трева за градини со оваа карактеристика.

Слика 50 – Јавна градина прекрасно обложена со црна трева во целата нејзина екстензија.

Слика 51 – Изградете ја вашата оаза над купчињатаод црна трева.

Слика 52 – Вуди мебел на зелениот тепих формиран од црна трева.

Слика 53 – Прекрасен тревник околу базенот.

Слика 54 – Границата на црната трева е добро означена овде со присуството на подот од теракота. керамика.

Слика 55 – Неколку лампиони за да го осветлат преминот на оваа градина со црна трева.

Слика 56 – Одржувајте минимално растојание помеѓу садниците од црна трева за да имаат доволно простор за раст и развој.

Слика 57 – Градинарски рустикален со црна трева.

Слика 58 – Црната трева достигнува максимална висина од 20 сантиметри; но ако сакате, можете да го спуштите, отсекувајќи го од време на време.

Слика 59 – Црна трева: овде ѕидот е заменет со зелена поставата .

Слика 60 – Црната трева овде се одгледува практично во внатрешниот простор на куќата и тоа е можно само затоа што се чува многу добро дури и во сенка..

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.