Цвеќиња: 101 вид на цвеќе и вид за бојадисување на вашата градина

 Цвеќиња: 101 вид на цвеќе и вид за бојадисување на вашата градина

William Nelson

Цветовите се најдобриот начин да го направите вашиот дом да биде преполн со живот и радост. Покрај тоа што се убави, тие се и миризливи и во близина го одржуваат пријатното друштво на птици и пеперутки.

Постојат неколку видови на цвеќиња и видови кои можат да се одгледуваат и во вазни и во цветни леи. Точно е дека секој од нив бара посебна грижа. Но, ништо што неколку совети не се доволни за да го одгледувате вашето омилено цвеќе.

Затоа ве покануваме да ни се придружите во оваа цветна и миризлива објава. Избравме 101 вид на цвеќе кое лесно може да се одгледува дома, како и нивните главни карактеристики и грижа. Тешкиот дел ќе ви биде да изберете само еден. Проверете:

101 вид на цвеќе и вид за бојадисување на вашата градина

Слика 1 – Мирисна лаванда.

Лавандата, научно име Lavandula Angustifolia, е еден од најмиризливите видови цвеќиња што постојат. Може да се одгледува во саксии или во цветни леи, формирајќи маси во боја на јоргованот.

Лавандата ја цени сувата почва, малку наводнување и многу светлина, но избегнувајте да ја оставате изложена на интензивно сонце со часови. Ѓубрењето на лавандата треба да се направи со коскено брашно или ѓубриво NPK 4-14-8, користејќи половина од дозата препорачана од производителот.

Бидете внимателни кога ја кроите лавандата. Растението мора да се исече во зелениот дел, доколку е дрвевеното стеблоуште подобро е да се одгледува во саксии. Одгледувањето на жолти ракчиња треба да се врши во делумна сенка или дифузна светлина со плодна, длабока и добро исцедена почва. Чувајте ја подлогата секогаш влажна.

Слика 28 – Благодатта и шармот на камелиите.

Камелиите – Camellia Japonica – имаат цветови со висока естетика вредност. Сепак, тие не можат да се допрат, бидејќи нивните нежни ливчиња создаваат темни дамки при контакт. Камелиите не поднесуваат топлина, па затоа е пожелно да се одгледуваат во делумна сенка. Други мерки на претпазливост вклучуваат редовно наводнување и ѓубрење.

Слика 29 – Рустикален, украсен и лековит: ова е шеќерна трска од Макако

Шеќерна трска од мајмун или кана Брејо – Costus Spicatus – е растение кое широко се користи за лекување на инфекции на уринарниот тракт и други видови на бубрежни нарушувања. Покрај неговите лековити својства, Cana de Macaco има и сценска вредност, благодарение на неговото црвено и издолжено стебло.

Слика 30 – Од Гилбратар до светот: деликатниот Candytuft.

The Candytuft – Iberis Gibraltarica – е симбол на цветот на Гилбратар, британска територија, кој се наоѓа на крајниот југ на Пиринејскиот Полуостров. Овој нежен цвет многу добро расте во карпести почви.

Слика 31 – Морски трн: различен и тешко да се најде.

The Thistle Maritime – Eryngium Maritimum – е растение наПортугалски, со рустикален изглед и тешко да се најде во Бразил. Морскиот трн ја цени климата и крајбрежното живеалиште.

Слика 32 – За садење во саксија, изберете Cyclame.

Cyclame – Cyclamen Persicum – има нежни цветови во нијанси кои се движат од бела, лосос, розова и црвена. Цветот се продава во саксии за одгледување во затворен простор. Одгледувајте циклама на места заштитени од екстремни температури, со редовно наводнување. По цветањето, горниот дел од растението умира, но сијалицата останува жива и може повторно да расте во пролет.

Слика 33 – Сивата и оригинална Cineraria

Cineraria – Senecio Cruentus – е идеално растение за модерни и современи градини. Неговите сивкасти, речиси сребрени листови создаваат уникатен изглед за цветните леи и виткањето. Цветовите на Cineraria се шарени. Полно сонце, исцедена и добро оплодена почва и честото наводнување го прават ова растение среќно.

Слика 34 – Клеродендрон – Лазач од романтични градини

Clerodendron - Clerodendron Splendens - има црвени цветови кои се многу популарни кај колибри. Одгледувањето мора да се врши на полно сонце, со оплодена почва и редовно наводнување.

Слика 35 – Clethra Alnifolia: типичен цвет на северноамериканските градини.

Clethra Alnifolia е грмушка со темнозелени листови и бели цветови. АОва растение е широко користено во природните градини.

Слика 36 – Бразилецот Clusia.

Clusia – Clusia Fluminensis – е типично растение на брегот на Сао Паоло и Рио де Жанеиро. Белиот и нежен цвет има голема привлечност на пејзажот и може да измери до шест метри во висина кога не е исечен. Ужива да живее на полно сонце со периодично наводнување.

Слика 37 – Шарена и полна со живот: предадете се на шармот на Колеус

A Coleus – Solenostemon Scutellaroides – е вид зеленило со нијанси кои се движат од жолта, црвена, кафена и виолетова. Ова е одлична опција за покривки, цветни леи и граници. Во вазна, Колеус исто така добро се развива. За да ја осигурате убавината на растението, одгледувајте го на целосно сонце или делумна сенка, наводнувајте често и оплодете го на секои 15 дена.

Слика 38 – Со мали и дискретни цветови, Congeia има неспоредлив шарм

Congeia - Congea tomentosa - е вид на качувачко растение добро познато по изобилството на неговото цветање, иако неговите цветови се многу мали. Кога цвета Congeia, едвај можете да го видите зеленилото поради изобилството на цветни. Растете го на полно сонце и со често наводнување.

Слика 39 – Раскрварено срце: чудно, само името.

Срцето крваво – Clerodendrum Splendens – е вид на грмушка, но неговата употреба во уредувањето обично се правикако лоза. Одгледувањето на овој цветен вид вклучува делумна сенка, плодна и добро исцедена почва, често наводнување и годишно ѓубрење.

Слика 40 – Coreopsis: попозната како жолта маргаритка.

Кореопсис – Coreopsis Lanceolata – е вид на маргаритка многу ценет и користен во бразилското градинарство. Лесен за одгледување, Coreopsis е многу отпорен и може да преживее во сиромашни почви и периоди на суша. Цветот дава селски и рустикален шмек на проектите во кои се користи. Одгледувајте го на сонце и плодна почва за да обезбедите добро цветање.

Слика 41 – Каранфил: минијатурниот каранфил.

A Cravina – Dianthus Chinensis – има бели, розови и црвени листови со мешавини од овие бои кај некои примероци. Каранфилот составува прекрасни цветни леи и граници, давајќи ѝ на градината селска и рустикална атмосфера. Одгледувајте го на полно сонце во плодни почви со редовно наводнување.

Слика 42 – Цветот Денот на мртвите: каранфилот

Во Мексико , цветот Каранфил или Тагетес не може да изостане за време на прославите на Денот на мртвите. И покрај лошата референца, цветот е со супер дух и носи радост каде и да е засаден. Каранфилот треба да се одгледува на полно сонце со редовно наводнување.

Слика 43 – Далиите: секогаш присутни во бабите градини

Далиите – Далиите – тоа е помина долго времепопуларни пред години и секогаш беа присутни во градините. Сепак, на крајот ја изгуби популарноста додека не се врати обновен благодарение на новите премини. Одгледувајте ја Далијата под полно сонце, но заштитена од ветер, со редовно наводнување и периодично оплодување.

Слика 44 – Убава и токсична: внимавајте на лисицата

Лисицата - Digitalis Purpurea - е издолжен цвет, сличен на напрсток, па оттука и името. Сепак, растението е токсично и треба да се чува подалеку од деца и домашни миленици. За да го одгледувате, само подгответе место со обилно сонце и обезбедете редовно наводнување и оплодување.

Слика 45 – Прекрасна цела година, вреди да се даде шанса на Falsa Érica

Лажната Ерика – Cuphea Gracilis – е многу ценето растение кое цвета во текот на целата година. Со виолетови и нежни цветови, Falsa Erica бара малку одржување, се додека се одгледува на полно сонце и редовно се наводнува.

Слика 46 – Лажна ирис: чиста украсна елеганција за градината

Синкастиот тон на Лажната Перуника – Neomarica Caerulea – во комбинација со егзотичната форма на листовите и дава на Лажната ирис статус на едно од најценетите растенија за украсување градини. Грижата за растението е исто така едноставна, само одгледувајте го на полно сонце, на плодна почва и нудете редовно наводнување.

Слика 47 – Астер: шарм и деликатес воминијатурен.

Астерот – Symphyotrichum Tradescantii – е многу нежен бел цвет кој наликува на познатиот комарец. И покрај тоа што често се користи како сечено цвеќе, Астер може да се користи и за уредување на рабовите или во вазни и градинари. Одгледувањето се врши на полно сонце, со редовно наводнување и плодна почва.

Слика 48 – Јадливо и украсно: тука доаѓа, познатиот цвет на настурциум или настурциум.

Цветот Nasturtium – Tropaeolum Majus – е можеби попознат по својата кулинарска употреба отколку по неговиот пејзажен аспект. Но, таа е и многу украсна. Одгледувањето треба да се врши на полно сонце со периодично наводнување.

Слика 49 – Донесете го цветот на конусот и неговиот селски стил во градината.

Цветот на конусот - Echinacea Purpurea - е добро познат по својата земја и рустикален ефект. Нејзините цвеќиња наликуваат на маргаритки, но во нијанси на розова, виолетова и бела боја. Цветот на конусот треба да се одгледува на полно сонце, со редовно наводнување, но без вишок.

Слика 50 – Вуди и рустикален, јапонската Ерика дава одличен белег во градината.

Ориенталниот цвет Ерика – Leptospermum Scoparium – е вид на дрвенести грмушки со мали листови и цветови. Растението мора да се одгледува на полно сонце, но не поднесува високи температури.

Слика 51 – Љубител на постудена клима, Phloxноси прекрасен контраст во градината.

Флокс – Phlox Drummondii – е мало растение кое потекнува од државата Тексас, САД. Неговите сини, виолетови и розови цветови се многу украсни за рабови, цветни леи и вазни. Одгледувајте ги на сонце, но на благи температури. Наводнувањето е исто така важно, но избегнувајте да ја натопувате почвата.

Слика 52 – Бројното семејство на Гаилардиите.

Гајлардија е цвет од исто семејство како маргаритки и сончогледи. Растението има 24 различни видови кои резултираат со повеќе ползечки, исправени, мали и поголеми видови. Користете го за да формирате граници и цветни леи. Одгледувањето на Gailárdia мора да биде под целосно сонце, со добро оплодена почва и редовно наводнување.

Слика 53 – Слатката и миризлива Gardenia

Gardenia – Gardenia Jasminoides – е грмушесто, полудрвенесто растение кое може да достигне висина до два метри. Нејзините бели листови се многу миризливи и украсни. За да останете секогаш убави и здрави, одгледувајте ја гарденијата на полно сонце, во плодна, малку кисела почва и со често наводнување.

Слика 54 – Синиот и тропски син ѓумбир

Син ѓумбир - Dichorisandra Thyrsiflora - е типично тропско растение со издолжени стебла каде што се појавуваат сини цветови. Растете го растението во делумна сенка со редовно наводнување.

Слика 55 – Букетимиризливи гераниуми за градина

Geranium – Pelargonium – освен што е многу убав цвет, тој е и многу мирисна. Може да се одгледува во градини и цветни леи, но неговата убавина се истакнува дури и во вазни. Одгледувањето треба да се врши на полно сонце со редовно наводнување.

Слика 56 – Егзотични Geum Quellyon.

Geum Quellyon е роден цвет од Чиле и широко користен од народот Мапуче за лекување на воспаление на забите. Во градините, овој цвет има висока украсна вредност.

Слика 57 – Целиот шарм на Wisteria.

Wisteria – Wisteria – е Растение од винова лоза често се користи за покривање на перголи создавајќи неверојатен визуелен ефект. Растението има висечки цветови во форма на гроздови во јоргована, бела и розова боја. Глицинија го цени студот, но мора да се одгледува на полно сонце и редовно наводнување.

Слика 58 – Прекрасниот и отровен Хелеборе

Helleborus – Helleborus Orientalis – е билка која расте до 45 сантиметри во висина и цвета кон крајот на зимата. Неговите цветови во облик на чаша се многу убави. Сепак, со растението мора да се постапува внимателно, бидејќи сите негови делови се отровни.

Слика 59 – Весело и тропско: хеликонија е секогаш успешна.

Heliconia – Heliconia Rostrata – е растение со висока украсна вредност и совршено компонира дизајнерски проекти.тропски стил. Неговите соцвети се привезоци и во црвена и жолта боја. Heliconia треба да се одгледува на целосно сонце или делумна сенка и да се наводнува често.

Слика 60 – Ефемерна убавина на Hemerocale

Hemerocale – Hemerocallis Fulva – има многу интересна карактеристика: неговите цветови траат само еден ден. Оттука потекнува името, кое потекнува од грчките хемеро (ден) и калос (убавина). И покрај тоа што има ефемерна убавина, Хемерокал е многу ценето растение за градинарство. Одгледувањето е едноставно, растението бара само да не се наводнува прекумерно.

Слика 61 – Уживајте во хавајската убавина со цвеќињата Хибискус.

Хибискусот – Hibiscus Rosa-Sinensis – е типичен цвет од Хаваи, но многу добро се прилагодил на бразилската клима и култура. Широко користен за живи огради, Хибискус се прилагодува и на неколку други предлози за пејзаж. Одгледувањето хибискус вклучува целосно сонце, редовно наводнување и периодично ѓубрење.

Слика 62 – Заљубете се во букетите од hydrangea

The hydrangea – Hydrangea Макрофила - е многу популарно растение во Бразил и подобро се прилагодува во студените предели. Бојата на hydrangeas е поврзана со pH вредноста на почвата, колку е покисела, толку е посина. Треба да се одгледува на полно сонце и со периодично наводнување. По цветањето, растението мора да се исече.

Слика 63 – Целата едноставност наУтринска слава

Утринската слава – Ipomoea Cairica – е брзорастечки вид лоза која добро се развива дури и во најсиромашните почви. Не бара големо одржување и грижа, само бара да се одгледува на полно сонце.

Слика 64 – Однесете ја убавината на ѕидовите од куќата со Ixora.

Ixora – Ixora Coccinea – е вид грмушка со топла клима која често се користи покрај ѕидовите и оградите. Одгледувањето на растението вклучува целосно сонце и периодично наводнување, без други видови нега.

Слика 65 – Со портокалови цветови, јасминот на императорот е чист парфем

Јасминот на императорот – Османтус Фрагранс – се смета за дрво, способно да достигне висина до четири метри. Листовите од портокал на растението имаат слатка, овошна арома. Одгледувањето на царот Јасмин главно вклучува изложување на директна сончева светлина.

Слика 66 – Бело и миризливо јасминско манго

Јасмин манго – Plumeria Rubra – е многу украсно растение, но привлекува внимание дури и по својот сладок мирис. Јасмин Манга подобро се развива во топли региони, под полно сонце и плодна почва.

Слика 67 – Друга мирисна и деликатна опција јасмин.

На цвеќињата на јасмин од Азорите – Jasminum Azoricum – како и другите видови јасмин, се миризливи и нежни. Одгледувањето е исто како и другитекога ќе се исече, растението повеќе не се развива.

Слика 2 – Убава и необична: со вас Декоративната зелка.

Украсната зелка има лисја многу различни од нивните најблиски роднини, како што се карфиолот и брокулата. Различните тонови што ги дава истото стапало го прават одличен избор за градинарски рабови или дури и за одгледување во вазна.

Украсниот кељ претпочита сонце, но и се прилагодува на полусенка. Пред наводнување, проверете ја влажноста на почвата. Овој тип на цвеќе сака суви периоди, затоа не претерувајте со вода.

Слика 3 – Егзотичниот и шарен Лирио.

Крин или Lililum Hybrid има неколку различни бои, вклучувајќи жолта, розова, црвена и бела. Цветот е многу ценет за градините, но може да се види и во затворен простор, особено во форма на букети. А кога зборуваме за букет, крин е меѓу омилените цвеќиња за невестински букети.

За добро да се развие, на крин му треба сонце и почва богата со органска материја.

Слика 4 – Јоргован и нежен : вака се претставува цветот на Неведа.

Неведа – Непета Катарија, позната и како Ерва Гатеира или Ерва дос Гатос, Тоа е многу популарно растение за возбудливиот ефект што го предизвикува врз мачките. Одгледувањето на Неведа е едноставно, само имајте добро оплодена почва, лесно и периодично наводнување.

Слика 5 – Седум лиги:типови на јасмин, меѓутоа, овој вид има плашливо цветање во првата година.

Слика 68 – Јасмин од поетска инспирација

A Видот Jasminum Polyanthum, популарно познат како Jasmim dos Poetas, е вид лоза што се покажува како многу украсен за проекти од романтична инспирација. Одгледувајте на полно сонце со редовно наводнување и вода секогаш кога е потребно.

Слика 69 – Цвеќиња во форма на ѕвезда.

Jasmine Estrela – Trachelospermum Jasminoides - е уште еден вид јасмин. Ова растение за качување со бели, нежни, ѕвездички цветови може да достигне три метри во височина. Кога расте на полно сонце, Ѕвездениот јасмин цвета пообилно.

Слика 70 – Лантана: приказ на бои во истиот букет.

Лантана е многу украсно цвеќе. Нејзините цвеќиња цветаат во формат на букет со бои кои се движат од жолта, црвена, портокалова и розова. Лантана мора да се одгледува на полно сонце.

Слика 71 – Портокаловата изобилство на кинеските фенери

Кинескиот фенер – Abutilon Striatum – е рустикална грмушка со цвеќиња кои се издвојуваат по својот аспект кој навистина наликува на лампиони. Топлите, живописни бои уште повеќе го истакнуваат растението. Кинескиот фенер мора да се одгледува на полно сонце и да добие годишно кастрење за да се гарантира следнотоцвета.

Слика 72 – Бидете со спокојството и парфемот на лавандите

Lavandula Dentata е еден од неколкуте видови лаванди. Со карактеристики многу слични на Лавандата, Лавандата е одлична опција за создавање цветни леи и рабови. Не бара плодна почва, но потребна е добра дренажа за да остане здрав.

Слика 73 – Линдхајмери: цветот на пеперутката

Линдхајмери ​​– Гаура Линдхајмери ​​– е нежен цвет кој се карактеризира со својата форма на пеперутка. Гаура може да се сади во саксии, цветни леи и граници. Треба да се одгледува на полно сонце со често наводнување.

Слика 74 – Едноставна убавина на дневните лилјани.

Цветот на дневниот крин Дија е многу украсна и најчесто се користи во цветни аранжмани. Растението може да се одгледува во саксии или цветни леи, доколку дневно ја добива потребната количина на светлина.

Слика 75 – Нежна, слатка и миризлива: запознајте го орли помине

Орли помине – Lonicera Japonica – е деликатно качувачко растение со сладок мирис. Неговите мали цветови се движат од бело до светло жолто. Одгледувајте го на полно сонце и наводнувајте го често, бидејќи растението има тенденција лесно да се дехидрира, особено кога е засадено во саксии.

Слика 76 – Malcolmia Maritima: брзорастечко растение и многу украсно.

Исто така види: Розова соба: видете совети за украсување и 50 неверојатни фотографии од околината

МалколмијаМаритима е мало растение кое има брз раст способно да ја исполни градината со сладок и нежен парфем. Лесните и плодните почви се она што Малколмија Маритима треба да го развие.

Слика 77 – Манака да Сера, извонредно малечко.

Манака da Serra – Tibouchina Mutabilis – е вид на мало дрво препознатливо по своите бујно обоени цветови. Истото растение има до три нијанси на цвеќе, во зависност од фазата на созревање на секој цвет. Ова е одлична опција за садење на тротоари, бидејќи растението нема агресивни корени. Manacá da Serra треба да се сади на плодна почва, на полно сонце и да се наводнува често во текот на првата година од животот.

Слика 78 – Едноставноста и деликатноста на маргаритките

Селскиот живот, едноставноста и деликатноста минуваат низ цветовите на маргаритка – Leucanthemum Vulgare. Растението е многу популарно во Бразил и лесно расте на почви богати со органска материја и целосно сонце.

Слика 79 – Марија без срам: многу бои и лесно одгледување

Maria-sem-shame - Impatiens Walleriana - е одлична опција за цвеќе за градинари почетници или за оние кои немаат многу време да се грижат за растенијата. Овој вид лесно се одгледува – претпочита топлина, но е поубав во влажни средини – и цвета во текот на целата година.целина.

Слика 80 – мини, но грациозна.

Мини розата – Rosa Chinensis – е минијатурна верзија на убавото и поголемото рози што ги гледаме наоколу. И покрај помалата големина, оваа сорта на рози не бара посебна грижа. За да ги одржувате мини розите убави, само чувајте ја почвата секогаш оплодена, оставете ги да се капат на сончева светлина и да нудат редовно наводнување, никогаш не оставајќи ја земјата целосно сува.

Слика 81 – Сини капки во градината: оваа е ефектот на заборави-ме-не.

Заборавете-ме-не е мал синкав цвет популарно познат како Не заборавајте ме. Треба да се одгледува во делумна сенка на плодна и влажна почва.

Слика 82 – Нарциси: елегантни и шармантни

Нарцисот е цвет луковичен, слично на лалињата. И оваа карактеристика го прави растението тешко да се прилагоди на бразилската клима, бидејќи е почеста во студените земји, особено во европските.

Слика 83 – Немезија: цвет и многу бои.

Немезија – Немезија Струмоса – или скапоцен камен на Кејп, е цвет со висока украсна вредност, кој се наоѓа во различни бои, вклучувајќи розова, портокалова, црвена и сина. Користете го во цветните леи или рабовите за да добиете уште поубав ефект.

Слика 84 – По закажување за цветање.

На единаесет - horas – Portulaca Grandiflora – е цвет што се отвора наутро и се затворапопладне. Нејзините цвеќиња, од интензивна розова роза, навистина го ценат животот под полно сонце.

Слика 85 – Афионот и нивната чувствителна убавина.

The Исландскиот афион - Papaver Nudicaule - е нежен, тенок и многу чувствителен цвет, но сепак е убава опција за цветните леи и рабовите. Го сака сонцето, но претпочита студена клима за да цвета.

Слика 86 – Пентстемон: цвеќиња во облик на ѕвонче

Пентстемон се издвојува по своите форма на ѕвонче. Многу ценет во цветните леи и границите на домовите во Северна Америка, Пентстемон го цени целосното сонце и редовното наводнување.

Слика 87 – Божур: цветот на забавите

Пеонија е многу украсно цвеќе, особено се користи за украсување на забави, а се користи дури и во букети за невести. Бавно растечки, Пеонија има потреба од полно сонце, плодна почва и редовно наводнување.

Слика 88 – Пролет: скулпторски цвет.

Primavera – Бугенвила - е одлична опција за оние кои сакаат да создадат дополнителен белег во проектот за уредување. Исто така, широко се користи за украсување порти, влезови и перголи. Неговите мали и бројни цветови се наоѓаат во розова, црвена, жолта и бела боја. Одгледувањето треба да се врши на полно сонце, плодна почва и со периодично наводнување.

Слика 89 – Сјај цвет.

AЦветот од типот Primula Vialii е егзотичен и различен. Доаѓа во виолетово-розова форма на шилец. Сепак, растението не е многу популарно во Бразил.

Слика 90 – Направете прекрасни жардинери со Primula.

\

Цветовите на Primula се прекрасни опции за украсување вазни и комбинезони во затворен простор. Растението цени делумна сенка, плодна и добро исцедена почва со често наводнување.

Слика 91 – Рабо де Гато: го разбирате името кога ќе го видите растението

Рабо де гато – Акалифа Рептанс- не случајно го има тоа име. Плишаниот изглед со издолжената форма навистина го прави цветот налик на опашка од мачки. Но, растението не се издвојува само по изглед, туку и црвената боја привлекува внимание. Неговото одгледување е едноставно, само чувајте го во делумна сенка, на плодна и често наводнувана почва.

Слика 92 – Не можеа да се изостават: прекрасните и романтични рози.

Розите се меѓу најпопуларните цвеќиња. Тие се симбол на љубовта и убавината. Во уредувањето, растението може да се користи во градини, цветни леи или да се сади во саксии. Грижата за розите вклучува целосна изложеност на сонце, редовно наводнување и добро исцедена почва. Растението може да страда од штетници и инсекти, затоа секогаш се препорачува да се провери здравствената состојба на грмушката од роза.

Слика 93 – Повикај ги колибрите со ананас жалфија

Ананас мудрец -Salvia Elegans - е мамка за цвеќе за колибри и пеперутки. Сепак, цветањето е кратко.

Слика 94 – Ерусалимска мудрец: мала и дискретна

Ерусалимска мудрец – Salvia Hierosolymitana – е источно медитеранско растение што го цени сонцето и топлината. За разлика од другите видови жалфија, оваа нема медицинска употреба.

Слика 95 – Мала грмушка од јоргованот: вака се препознава Salvia Leucantha

Salvia Leucantha има цветови од јоргован на стеблата на растението. Лесен за растење, овој вид го цени целосното сонце, но многу добро се прилагодува и на делумна сенка.

Слика 96 – Сантолина и неговите мали жолти помпони.

Сантолина – Santolina Chamaecyparissus – е грмушка со жолти цветови во форма на помпон, што го прави растението идеална опција за граници и патеки. Цветовите на Сантолина исто така формираат прекрасни аранжмани за вазни. Одгледувањето на овој вид мора да се врши на полно сонце со наводнување.

Слика 97 – Дајте им живот на перголите и баверите со Sapatinho de judia.

Sapatinho-de-Judia - Thunbergia Mysorensis - има цвеќиња кои се мешаат жолта со црвеникаво кафеава. Типично тропско, ова растение треба да се одгледува на полно сонце во плодни почви.

Слика 98 – Невообичаено во Бразил, но сепак вредиуживајте

Sedum Telephium – Hylotelephium Telephium – е типично северноамериканско растение со пурпурни цветови на врвот на стеблото.

Слика 99 – Мали и експресивни Торении.

Торениите – Торенија Фурниери – се мали цветови, познати и како летна совршена љубов. Сините цветови со бела позадина се издвојуваат во цветните леи или жардинери. Одгледувањето на видот мора да се врши на полно сонце и со често наводнување.

Слика 100 – Viburnum: цветна и нежна грмушка.

Viburnum – Viburnum Tinus – или Laurotino е дрвенеста грмушка која е многу ценета во уредувањето. Одгледувањето мора да се врши на плодна почва со добар дренажен систем.

Слика 101 – Спонтаноста на Винча.

Винца – Catharanthus Roseus – е растение кое лесно се одгледува и често спонтано расте во градините. Цветањето – бело на краевите и розево во центарот – трае во текот на целата година. Одгледувањето винка вклучува полно сонце, редовно наводнување и плодна почва.

Исто така види: Подарок за новороденче: совети за избор и 50 идеиедноставен цвет од винова лоза

Седум лиги подалеку – Podranea Ricasoliana – е дрвенест винова лоза со розова боја што често се користи за украсување на ѕидови и перголи. Висината на растението може да достигне до 10 метри. Се одгледува на седум лиги под полно сонце, со редовно наводнување и во плодна, добро оплодена почва. Растението претпочита блага клима и може да страда од студ и мраз.

Слика 6 – Волшебното сино на Delfínio

The Delfinio или Пчелно сино - Delphinium Elatum - е исклучително украсен вид на цвеќе. Издолжените стебла на растението откриваат интензивни сини цветови кои се многу популарни кај пеперутките и другите инсекти.

Делфини ја цени благата клима, честото наводнување - без натопување - и природната светлина. Сепак, избегнувајте да го изложувате растението на сонце во најжешките часови од денот. Откако ќе се засади, Delfínio не толерира трансплантација. Одгледувајте го во саксии или цветни леи.

Слика 7 – Јорговавата убавина на Agapanto за цветни леи

The Agapanto – Agapanthus Africanus – е многу отпорен цвет и поради таа причина е одлично да се користи како режан цвет. Во уредувањето, агапантусот украсува цветни леи и го врамува долниот дел од ѕидовите и оградите. Одгледувајте го агапантус под полно сонце, во оплодена почва и со редовно наводнување.

Слика 8 – Меѓу нијансите на сина и јоргована, својата убавина ја покажува мекиот Агерато.

A Agerato – AgeratumHoustonianum – е мало растение идеално за украсување рабови, цветни леи и жардинери. Грижата во растечкиот аератум вклучува често наводнување и добро исцедена, добро оплодена почва. Претпочитајте да ги оставите во полусенка.

Слика 9 – Белиот и миризлив Álisso

Иако мал, Álisso – Lobularia Maritima – стои надвор од нејзината нежна форма и неговиот сладок мирис, сличен на медот. Користете го Álisso во жардинери, вазни или за создавање мали и нежни цветни леи. Одгледувањето на Алисо вклучува полно сонце и редовно наводнување.

Слика 10 – Посветете мало катче на веселата и популарна Аламанда.

Аламанда – Allamanda catártica – е вид на винова лоза која широко се користи во Бразил. Златните жолти цветови создаваат прекрасни и бујни облоги за ѕидови, перголи и огради. И покрај тоа што добро се прилагодува на сите видови временски услови, Аламанда претпочита да живее на сонце и топлина. Завршете ја грижата со редовно наводнување и добро исцедена, плодна почва.

Слика 11 – Целиот тропизам на Алпинија.

Алпинија – Alpinia Purpurata – е растение со средна големина што широко се користи за предлози за тропско уредување. Црвените и рустикални цветови се исто така многу популарни за цветни аранжмани. Одгледувајте ја Алпинија на целосно сонце или делумна сенка. Наводнувајте го често и одржувајте ја почвата оплодена.

Слика 12 – Развеселете ја вашата градина соthe flowers of Perfect Love

The Perfect Love of Jardins, Viola Tricolor, е минијатурна верзија на популарната Love Perfect. Овој вид има различни бои кои се движат од жолта до виолетова, поминувајќи низ градации на сина, розова, бела и кафена. Совршената љубов сака полно сонце и треба да се одгледува во почва богата со органска материја со често наводнување.

Слика 13 – Дајте ѝ допир на романса на вашата градина со Асесипи јоргованот.

Асесипи јоргованот или едноставно јоргованот е цветна и многу миризлива грмушка. Сметано како дрво, јоргованот може да достигне висина до седум метри. Во уредувањето, растението може да се користи самостојно или во групи кои формираат масиви и жива ограда.

Јоргованот Асесипи сака да живее на полно сонце, но за правилно да цвета треба да помине низ студот на зимата. Затоа, најдобро одговара да се одгледува во региони со умерена клима. Завршете ја грижата со ѓубрење на почвата и често наводнување на растението.

Слика 14 – Шарена и осветлена градина со Astilbe.

Astilbe Astilbe цвеќињата ги осветлуваат и ги бојат најразличните проекти за уредување и градинарство. Сепак, растението мора да се одгледува на ладни места и подалеку од директна сончева светлина.

Слика 15 – Астромелија или мини лилјани

Астромелијадите имаат цвеќиња толку слични на крин штостана познат како мини лилјани. Растението формира прекрасни корита и рабови, но неговата употреба е почеста како режан цвет.

За одгледување на Астромелија, имајте сончева локација, плодна почва, добро исцедена и збогатена со органска материја. Редовно полевајте го за да има изобилство цветање.

Слика 16 – Егзотична и бујна, рајската птица е ваква.

Птицата направи Paraíso, Estrelitzia или Flor da Rainha. По имињата веќе можете да имате идеја за изобилството и префинетоста на ова растение. Со цвеќиња кои мешаат сина и портокалова, птицата од рајот е одлична опција за проекти во тропски стил.

Растењето на растението е едноставно и не бара одржување. Засадете го на сончеви места, со почва богата со органска материја и често наводнување.

Слика 17 – Погледнете ги бујните цветови на Азалеите таму!

Azalea – Rhododendron Simsii – е дрвенеста грмушка која го сака студот. Цветовите на азалеа се движат од бели до црвени, поминувајќи низ нијанси на розова боја. Некои видови имаат споени цвеќиња. Азалиите често се користат сами или заедно во проектите за уредување. Живите огради се уште еден начин за користење на растението. Азалиите се широко користени и во прастарата техника на бонсаи.

За целосно да се развијат и да цветаат, одгледувајте ги на полно сонце во мешавина од растителна почва и градинарска почва. Наводнувањето мора да бидередовно и кастрење треба да се прави само по цветањето.

Слика 18 – Со своите кадифени лисја и рустикален изглед, Азулзината не останува незабележана.

Azulzinha – Evolvulus Glomeratus – е мало растение кое е многу едноставно за одгледување. Потребно е само соодветно осветлување – кое може да биде на целосно сонце или полусенка – редовно наводнување и добро исцедена, плодна почва.

Слика 19 – Запознајте ја терапијата со Алое Вера.

Алое вера или Алое вера е сочно растение, рустикално по изглед и со бројни терапевтски и лековити својства. Во уредувањето, Бабоса исто така има загарантирано место, особено во проектите во сушен или карпест стил. Може да се комбинира со кактуси и други видови сукуленти.

Алое вера е многу отпорно растение, кое може да ги преживее најразличните клими. Но, за да го одгледувате, претпочитајте да го оставите на место со обилно сонце и не претерувајте со наводнување. Добро исцедена и плодна почва е исто така добра за растението.

Слика 20 – Змиска брада: за балкони или градини.

Змија Брадата – Liriope Muscari – е многу популарно зеленило за одгледување во саксии и комбинезони, но може да се користи и во градините и цветните леи. Змијата брада не бара големо одржување, бара да се одгледува само на полно сонце, на лесна, плодна почва идобро исцедена. Наводнувањето треба да биде периодично.

Слика 21 – деликатни и рустикални бегонии.

Нежни по изглед и во исто време рустикални, бегонии – бегонија Cinnabarina – одлични се за одгледување во градината, вазни и комбинезони. Цветовите можат да бидат бели, црвени или розови, во зависност од видот на почвата и количината на сончева светлина што ја апсорбира растението. Одгледувајте ги бегониите на целосно сонце или делумна сенка, на плодна почва и со редовно наводнување.

Слика 22 – Разновидната, убавата Емилија е едно од најпопуларните цвеќиња во уредувањето на пејзажот.

Убавата Емилија – Plumbago Auriculata – маѓепсува со своите мали и нежни цветови во облик на букет. Бели или синкави, цвеќињата на Бела Емилија можат да составуваат градини, живи огради, па дури и да се користат како лоза. Одгледувањето вклучува целосно сонце или делумна сенка и редовно наводнување. Не е многу напорно со оплодувањето.

Слика 23 – Обложете се на шарената Бока де Леао.

Бока де Леао – Antirrhinum Majus – е растение кое доаѓа во различни бои. Во уредувањето, Бока де Леао се користи во комплети со цел да се формираат цветни масиви. Одгледувајте ја Бока де Леао на целосно сонце или делумна сенка, во почва составена од градинарска почва и растителна почва со редовно наводнување.

Слика 24 – Симбол на Рио Гранде до Сул: Бринко де Принцеза.

Обетка од принцеза – обичкаХибрида - многу ја ценат колибрите. Овој цвет со ливчиња кои варираат помеѓу црвена, розова, сина, виолетова и бела претпочита постудена и поблага клима. Може да се одгледува во саксии или на отворено. Почвата богата со органска материја му помага на растението да се развива и да цвета.

Слика 25 – Календула: деликатен и одличен сојузник на домашната медицина.

Жолтите и портокаловите цветови на Calendula – Calendula Officinalis – се ценети во уредувањето, готвењето и домашната медицина. Во градинарството, Calendula составува прекрасни масиви и граници, покрај тоа што се користи во вазни и жардинери. Растете го растението на полно сонце, во почва со компост и со редовно наводнување.

Слика 26 – Привлечете пеперутки и колибри во градината со цветот Камарао

Црвените ракчиња - Justicia Brandegeeana - е една од најдобрите опции кога идејата е да се привлечат птици и пеперутки во градината. Разгранетиот цвет е претставен во градиент кој оди од црвено во жолто. Во уредувањето на пејзажот широко се користи за формирање на живи огради и граници. Одгледувањето ракчиња треба да се врши во полусенка или дифузна светлина со плодна, длабока и добро исцедена почва. Наводнувањето и ѓубрењето мора да бидат редовно.

Слика 27 – Сега е редот на жолтите ракчиња.

Жолтите ракчиња – Pachystachys Lutea – имаат многу слични карактеристики на црвените ракчиња. Сепак,

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.