Украсени мали бањи: 60 совршени идеи и проекти

 Украсени мали бањи: 60 совршени идеи и проекти

William Nelson

Комбинација на функционалност со декорација. Ова е главната цел (а можеби дури и предизвик) за секој што бара начини да украси мала бања. На оваа важна просторија во куќата често ѝ се одбива декорација поради недостаток на информации. И тогаш, таа изрека дека „малите бањи не можат да се украсуваат“ станува мантра во вашата глава.

Но, тргнете се од тоа! Со вистински совети и малку креативност, таа досадна бања можете да ја трансформирате во многу поубаво и попријатно опкружување. И ако сте стигнале толку далеку, тоа е добар знак, тоа покажува дека барате алтернативи за да ја надминете оваа пречка.

Затоа нема да ве изневериме. Избравме серија совети и инспиративни слики од мали украсени бањи за да ја дизајнирате бањата од вашите соништа и еднаш засекогаш да докажете дека големината не е важна.

Совети за украсување мали украсени бањи

Следете ги сите овие совети што ги издвоивме за да направите совршена средина. Проверете:

1. Исчистете го подот и поставете сè

Искористете ги предностите на ѕидовите на бањата за да ги сместите хигиенските средства, крпите и украсните предмети. Оваа употреба може да се направи со употреба на ниши, полици и потпори. Важно е да се ослободи подот и долниот дел од бањата, да се зголеми слободната површина за циркулација и да се создаде поголемо чувство забања, па дури и служи како потпора за предмети.

Слика 59 – Организацијата е неопходна за мали средини, особено за мали украсени бањи.

Исто така види: Винарска визба: совети како да имате свои и 50 креативни идеи

Слика 60 – За елегантно уредена мала бања, обложувајте се на дрво и црни и сиви тонови.

простор.

2. Врати

Вратите, без разлика дали се за кабинетите, кутијата или дури и главната во бањата, пожелно е да се лизгачки. Овој тип на отворање ослободува простор за други предмети и ја олеснува внатрешната циркулација.

3. Шкафови

Кабинетите за бања треба да бидат пропорционални со големината на бањата. Нема огромни кабинети за да го попречат движењето. Одлучете се за покомпактни модели под мијалникот. Или едноставно отстранете ги од декорот и заменете ги со полици и други видови организатори.

4. Полици и ниши

Полиците и нишите се во пораст во декорацијата, вклучувајќи ги и бањите. Во нив, покрај чисто украсни парчиња, можно е да се сместат и предмети од секојдневна употреба. Меѓутоа, бидејќи бањата е мала, дајте предност на неколку ниши / полици и користете малку предмети во нив. Изберете ги најважните за секојдневниот живот, а останатите чувајте ги на друго место. Акумулацијата на предмети на мали места дополнително го намалува чувството на простор.

5. Искористете го максимумот од најмалите простори

Не ги занемарувајте аглите на вашата бања. Тие можат да бидат многу корисни и за украсување и за складирање на предмети. Можете, на пример, да го користите горниот дел од тоалетот за да поставите полици или, алтернативно, да закачите држачи на задниот дел од вратата. Исто така, обидете се да го искористите просторот во кутијатаа под мијалникот ако нема шкаф.

6. Под и ѕидови

Дајте предност на поголеми, пошироки подови и покривки со светла боја. Можно е да користите плочки и други видови на повеќе декоративни премази, но изберете само еден ѕид или дел од бањата за да го примените ефектот.

7. Бои

Изберете светла боја за да ја составите основата на бањата. Не мора да биде бело, во денешно време палетата на Off White тонови и пастелни тонови се во пораст. Направете ги боите посилни и поживи за да составите детали во бањата.

8. Предмети за украсување

Малата бања можете да ја украсите со украсни парчиња, да! Користете стрипови на ѕидот, вазни со цвеќиња на работната плоча покрај мијалникот и вазни со зеленило на подот или виси од ѕидот. И, бидејќи не можете да избегате од употребата на козметика, шампони, лосиони и креми, размислете за можноста да користите други шишиња за нив наместо сопствено пакување. Изберете поубави шишиња, како стаклени, на пример.

9. Огледала

Користете огледала во вашата бања. Тие се одлични за создавање длабочина и ширина. Сепак, претпочитајте модели без рамка или со тенки рамки. Друга опција е да користите огледала, освен што имаат огледало, имаат и внатрешна преграда каде што можете да чувате хигиенски средства, на пример.

10. Осветлување

Една срединаосветлувањето е сè, особено кога станува збор за мали простори. Инвестирајте во оваа ставка во вашата бања со директни и индиректни светла.

11. Загради и куки

Како полици и ниши, заградите и куките се многу корисни за држење на работите на место и нивно симнување од земја. Користете држачи за крпи и тоалетна хартија и, доколку имате плакар, користете ја внатрешната страна на вратите за прикачување куки.

12. Каприш во панталоните

Крпи и килими се дел од декорот на бањата. Имајте го ова на ум кога го составувате вашето пантало. Поврзете ги боите, текстурите и принтовите со остатокот од бањата. На пример, ако вашата бања има рустикален стил, користете тепих со јаже или сисал, додека за помодерна бања, претпочитајте пантало во трезвени бои и геометриски принтови.

13. Организација

Нередот дефинитивно не е погоден за мали средини. Неорганизираноста ја прави бањата уште помала. Затоа, секогаш одржувајте сè во ред, особено ако користите ниши и полици, бидејќи предметите се изложени на овие места.

Откријте 60 мали бањи украсени за да умрете од љубов

Ви се допаѓаат овие совети? Погледнете сега како тие работат во пракса со овој избор на фотографии од волшебно украсени мали бањи:

Слика 1 – Сината на ѕидовите во хармонија со подните плочки, белиот туш донесендлабочина до бањата.

Слика 2 – Помалку е повеќе: во оваа бања се претпочитаа најрафинираните завршетоци.

Слика 3 – Белата бања е класична, во оваа беж тонот помогна да се разбие монотонијата.

Слика 4 – Изберете ја локацијата на украсената мала бања на која ќе и се посвети поголемо внимание; во овој случај тоа беше подот.

Слика 5 – Мала црно-бела бања со златни детали.

Слика 6 – Кој рече дека мала бања не може да има када? Изберете покомпактен.

Слика 7 – Мала бања украсена со тапет.

Слика 8 – Мала бања украсена со точното количество сиво.

Слика 9 – Оставете црна боја за составот на предметите и деталите за малите украсени бања .

Слика 10 – Пола и половина: оваа мала бања украсена правоаголна и долго време доби светла и темна декорација во исто време.

Слика 11 – За малата украсена бања, огледало со тенка рамка.

Слика 12 – Мали украсени бањи : полиците се функционални и украсни, размислете за нив внимателно.

Слика 13 – Мали украсени бањи: над мијалникот, црвената и нежна цвеќињата даваат посебен шмек на декор.

Слика 14 –Големо огледало без рамка за создавање длабочина и просторност во бањата.

Слика 15 – Украсени мали бањи: внатре во тушот хармоничен наклон од нијанси на сино; во останатиот дел од бањата преовладува белата боја.

Слика 16 – Дајте му други функции на истиот предмет; во оваа бања, шалтерот за мијалник служи и како потпора за крпи.

Слика 17 – Мала бања украсена во бела и розова боја за поромантичен предлог за украсување; забележете дека на горниот дел е користена бела боја.

Слика 18 – Златните предмети даваат софистициран и елегантен стил на малата украсена бања.

Исто така види: Рустикална ламба: 72 различни модели за инспирација

Слика 19 – Плетените корпи се исто така одлични опции за украсување и организирање на малата украсена бања.

Слика 20 – Украсени мали бањи: розови и беж плочки беа користени само на еден ѕид.

Слика 21 – Неколку зелени листови за да ја оживее белата бања.

Слика 22 – Дрвените детали ја подобруваат белата бања.

Слика 23 – Нежно синиот тон беше бојата избрана за украсување на малата украсена бања.

Слика 24 – Гардеробата го следи форматот на малата украсена бања и остава сè организирано.

Слика 25 – Украсени мали бањи: над тоалетот,сликите го комплетираат декорот на бањата без да го оптоваруваат изгледот.

Слика 26 – За мали украсени бањи, најдобрата опција е мебел по мерка, тие ги користат сите предности простор .

Слика 27 – Мала рустикално украсена бања со ѕид од тули и изгорен цемент.

Слика 28 – Мали украсени бањи: следејќи го истиот сив тон, влошките формираат лента во областа каде што се наоѓа тоалетот.

Слика 29 – Сивата, црната и дрвото ја сочинуваат декорацијата на оваа мала украсена бања.

Слика 30 – Портокаловиот кабинет и дава боја и живот на трезвената бања.

Слика 31 – Огледалото со ниша е добра опција за украсување и организирање мали украсени бањи.

Слика 32 – Цик-цак во розови тонови на плочката даваат посебен шмек на декорот на бањата; да ја надополни вазната со розови лилјани на масата.

Слика 33 – Модерното и романтичното формираат мешавина од стилови во оваа мала украсена бања.

Слика 34 – шумите за поддршка се тренд за мали украсени бањи од која било големина.

Слика 35 – Црното внесува софистицираност во малата украсена бања, а за затворање на декор, што е со мини вертикална градина?

Слика 36 – Розово и црно во деталите ; Наметалната полица го користи просторот над кадата.

Слика 37 – Лизгачките врати за туширање го оптимизираат просторот на малата украсена бања.

Слика 38 – Гардероба во облик L: подлабок и потесен дел за подобро искористување на достапниот простор.

Слика 39 – Кутија со сини и сиви плочки хармонично во контраст со остатокот од белата бања.

Слика 40 – На работната површина на мијалникот оставете само најскапоцените предмети неопходни за визуелно да не се преоптоварува околината.

Слика 41 – Сивилото на плочките за туширање се усогласува со остатокот од сивилото на малите украсени бања.

Слика 42 – Црната секогаш може да се користи при украсување на мали украсени бањи, особено кога се комбинира со други неутрални бои.

Слика 43 – Имаше бело во оваа мала украсена бања!

Слика 44 – Комбинацијата на сина и сива е совршен за креирање проекти со модерен стил.

Слика 45 – Кабинетот на оваа мала украсена бања завршува над отворот на вратата од туш кабината.

Слика 46 – Малите билки додаваат допир на боја и живот на оваа мала бања украсена во црно-бело.

Слика 47 – Крпи и килими се дел од декорот; внимавајте при изборот на панталоните за бањаукрасени мали.

Слика 48 – Сè почеста реалност во денешните домови: заедничка бања и сервисен простор.

Слика 49 – Мали бањи украсени со бели ѕидови и црн под; вазната со адам ребро го користи внатрешниот простор на кутијата.

Слика 50 – Кабинетот се протега над тоалетот искористувајќи го просторот за украсување; нагласување за вдлабнато осветлување на таванот.

Слика 51 – Сервисната област е скриена во оваа бања.

Слика 52 – Осветлувањето на оваа мала украсена бања беше засилено со светилката над огледалото.

Слика 53 – Три типа огледало за бања украсена мала бања.

Слика 54 – Малите бањи украсени со природно осветлување се ретки. светло.

Слика 55 – Вазната со жолти цветови се издвојува меѓу тоновите на белата, црната и јоргованот.

Слика 56 – Пред да ја направите бањата, важно е да планирате каде ќе биде сè, особено тушот, мијалникот и тоалетот.

Слика 57 – Дијагоналниот туш беше начин за подобро искористување на просторот во бањата споделен со сервисната област.

Слика 58 – половина ѕидот беше обложен во тон различен од остатокот

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.