Украсени мезанини: 65 неверојатни проекти кои ќе ве инспирираат

 Украсени мезанини: 65 неверојатни проекти кои ќе ве инспирираат

William Nelson

Дали имате мезанин и не знаете што да правите со него? Или височината на таванот на вашиот дом е превисока и сакате максимално да го искористите тој простор изгубен во височини? Затоа следете ја оваа објава и ќе ви дадеме неверојатни, креативни и инспиративни предлози за украсени мезанини.

Па, прво, важно е да се истакне што, на крајот на краиштата, е мезанин. Во архитектурата, терминот мезанин се однесува на нивото на зграда која се наоѓа помеѓу приземјето и првиот кат. Општо земено, овој „кат“ е спуштен и не е вклучен во вкупната пресметка на подот. Мезанините се уште поинтересни за малите домови, бидејќи обезбедуваат разумна добивка во квадратни метри за имотот.

Друга карактеристика што го дефинира мезанинот е неговиот отворен изглед и видлив од целата куќа. Тоа е, тој е многу сличен на балкон само внатре во имотот. Мезанините можат да бидат изградени од дрво, метал, железо и други видови материјали кои се во согласност со архитектонскиот предлог на резиденцијата.

На овој меѓукат е можно да се постави втора дневна соба, а спална соба, домашна канцеларија или дури и пријатен простор за читање и одмор.

Како и да е, мезанините, без сомнение, можат да додадат убавина, функционалност и стил во домот.

65 неверојатни модели на мезанини украсени за да ги имате како референца

И сега кога подобро разбравтеконцепт на мезанин, погледнете неколку идеи за украсени мезанини? Следете ги сликите подолу и видете ги можностите што можете да ги создадете и во вашиот дом:

Слика 1 – Над трпезаријата, овој мезанин украсен со ѕидање има стаклена ограда и дрвени скали

Слика 2 – Мезанинот затворен со ѕидови и со стаклен отвор стана спална соба на парот

Слика 3 – Во оваа куќа во модерен стил со соголен изглед, пристапот до мезанин е како детска игра

Слика 4 – Мезанин целосно поплочен од дрво, има прозорци на преклопување да се гарантира приватноста на оние на горниот кат

Исто така види: Завеси за дневна соба: научете како да изберете со практични совети

Слика 5 – Мезанин со премин

Слика 6 – Тесната лента што го формира овој мезанин се користела како мала библиотека; најлонскиот екран ја гарантира безбедноста на местото

Слика 7 – Во оваа куќа пристапот до вториот кат е преку мезанин; односно просторот овде е место на премин, но тоа не треба да се занемари во декорот

Слика 8 – Отворен мезанин над дневната освоена ограда во ист тон како декорацијата

Слика 9 – Мезанин со метална структура и стаклени ѕидови е користен како втора дневна соба

Слика 10 – Еве, и мезанинотго олеснува пристапот до вториот кат и беше украсен по истата шема како и остатокот од куќата

Слика 11 – Во малите куќички, мезанинот е паметен начин да ги искористат предностите на просторите; овде во горниот дел е сместен креветот, а долниот дел функционира како плакар

Слика 12 – Стаклото што го затвора меѓукатот го прави подот да остане со својот оригинални карактеристики

Слика 13 – Малата, но елегантно уредена куќа има мезанин за сместување на домашната канцеларија

Слика 14 – Мезанин со модерна полица од подот до таванот

Слика 15 – Куќата од тули и таванот направена од дрво, има шармантна мезанин со проѕирен таван за зголемување на природната светлина

Слика 16 – Во овој проект, целосно затворениот меѓукат беше трансформиран во нова просторија за домот

Слика 17 – Мезанин со стаклена плоча

Слика 18 – Целосно чисто и модерно, оваа куќа обложувајте се за користење на мезанин за поставување на спалната соба

Слика 19 – Мезанин со кревет

Слика 20 – Мезанин за љубителите на книги

Слика 21 – Забележете дека дури и со мезанин кујната останува на разумна височина стои десно

Слика 22 – Во оваа просторија, меѓукатот бил изграден на висина на приземјето,но дури и со мала надморска височина, веќе е можно да се оптимизира просторот

Слика 23 – Оваа куќа најде начин да го искористи секој простор максимално: скали кои овозможуваат пристап до мезанинот се користеше како полица за организаторите; екранот од еукатекс го затвора мезанинот и исто така служи како потпора за растенијата, а под конструкцијата е создадена приватна просторија затворена со завеса

Слика 24 – Мезанин со премин

Слика 25 – Замислете ја оваа соба без мезанин: во најмала рака, досадна, видете како го користи просторот со стил низ преминот

Исто така види: Насловна со LED: како да го направите тоа и 55 прекрасни идеи

Слика 26 – Оваа куќа под влијание на скандинавскиот декор го користела меѓукатот како спална соба

Слика 27 – Оваа куќа со влијание на скандинавската декорација го користела мезанинот како спална соба

Слика 28 – Мезанин-спалната соба на оваа куќа била изградена помеѓу кујната и дневната соба

Слика 29 – Како за мезанин со најлонска мрежа? Ги прави децата среќни и многу возрасни таму

Слика 30 – Мезанин со современ стил

Слика 31 – Во овој проект, за разлика од другите, пристапот до мезанинот е преку странични скали, зад влезниот ѕид

Слика 32 – Мезанините не живеат само на супер високи тавани; во оваа куќа, десната нога не е толку високатака што беше привилегиран и со дополнителен под

Слика 33 – Дневна соба поставена на мезанин и украсена со многу личност

Слика 34 – Мезанин со црна полица

Слика 35 – Дали го видовте таму, во аголот? И покрај тоа што не е врвен момент во куќата, овој мезанин е добар пример за место за одмор и одмор

Слика 36 – Ова е да се заљубите со ! Мезанин во форма на триаголник со спирални скалила

Слика 37 – Мезанин со метална структура

Слика 38 – Рустикална и модерна, оваа куќа се обложи на бел дрвен мезанин за да се смести втората дневна соба

Слика 39 – Што ако наместо мезанин, вие имаш две? Овде во овој проект, секој мезанин е на различно ниво.

Слика 40 – Овој украсен мезанин го следи истиот стил на декорација како куќата: гламурозен и исполнет на стил

Слика 41 – Поедноставен и подеднакво функционален модел на мезанин

Слика 42 – Поедноставен и подеднакво функционален модел на мезанин

Слика 43 – Мезанин со када

Слика 44 – Овој е чист шарм, нели? Забележете дека под мезанинот има еден вид плакар затворен со платнена завеса

Слика 45 – Мезанин со ниши заорганизирајте ги книгите; искористете го фактот дека заштитната ограда е од суштинско значење и има функционалност за неа

Слика 46 – А што мислите за пловечкиот меѓукат? Ефектот предизвикан од него е неверојатен

Слика 47 – Мезанин со бел декор

Слика 48 – Колку мезанини и се потребни на вашата куќа? Овој не штедел на идејата

Слика 49 – Во време на мали куќи, обложувањето на мезанин е одлично решение

Слика 50 – Во оваа куќа не е само мезанинот кој има функција да го оптимизира просторот, туку и скалите

Слика 51 – Мезанин украсен со жица: решение да се зачува дел од приватноста на жителите без да се одземат карактеристиките на овој тип на градба

Слика 52 – Мезанин украсен со приватност.

Слика 53 – Мезанин со тобоган! Дали ќе кажете дека не сте размислувале за тоа порано?

Слика 54 – Соба горе, соба долу: сè е многу едноставно и практично, но без откажување од декорацијата соголена и модерна

Слика 55 – Меѓукатник издолжен и затворен со пескарено стакло

Слика 56 – Овде, дизајнот на скалите се издвојува повеќе од самиот мезанин

Слика 57 – Рустикален и дрвен: за оние кои се љубители на стилот , овој мезанин е инспирација

Слика 58 – Овамезанин со ходник што се протега по целата должина на куќата

Слика 59 – Бела и чисто украсена модел на мезанин.

Слика 60 – Направете посебно катче на мезанинот за да имате моменти на спокојство и релаксација.

Слика 61 – Сега за оние кои преферирате нешто пошироко и попространо, што е со овој мезанин на сликата?

Слика 62 – Дрвена куќа со дрвен мезанин! Врв на овој проект се вградените ниши во ѕидовите кои ја следат целата висина на куќата; уште еден паметен начин да го искористите просторот.

Слика 63 – Барате помодерно и похрабро украсено мезанин? Како за оваа?

Слика 64 – Мезанин украсен во дрво; нагласување за скалите полни со ниши.

Слика 65 – Мезанин во L носи библиотека до ѕидот и, од спротивната страна, премин

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.