Вертикална градина на палети: научете како да го направите тоа и видете 60 совршени фотографии

 Вертикална градина на палети: научете како да го направите тоа и видете 60 совршени фотографии

William Nelson

Урбаните куќи страдаат од недостаток на простор, а жителите, пак, од недостаток на време. Па, како да се помири оваа реалност со желбата да се задржи мало зелено катче? Одговорот лежи во вертикалните градини со палети. Тие не заземаат простор, не бараат големо одржување и, за да се подигнат, сепак имаат еколошки и одржлив отпечаток. Погледнете и како да декорирате со палети кревети, софи, панели, лавици, гардероби и полици за чевли.

Можете да ги искористите природните структури на палетата за да одгледувате билки, зачини, зеленчук или украсни растенија. Но, исто така е можно да се иновираат во изгледот и да се склопат оригинални и различни структури со палети. Сè ќе зависи од стилот што сакате да и го дадете на околината.

Веќе некое време палетите добиваат простор во внатрешната декорација поради бројни причини. Покрај тоа што се одржливи и евтини делови, бидејќи тие повторно се користат откако ќе бидат фрлени од индустријата, палетите се издвојуваат и по нивната висока отпорност, издржливост и разноврсност.

Друга предност е тоа што палетите многу прифаќаат различни типови добро типови на завршница и формати. Сакате повеќе? Палетите се идеални за предлози „направи сам“, овозможувајќи создавање на уникатни и персонализирани парчиња.

Значи, ако размислувате да се впуштите во овој зелен бран, денешната објава ќе ве исполни со совети и идеи. За да започнете ќенаучете чекор по чекор како да направите градина од палети. Ајде да одиме?

Совети за правење градина со вертикална палета

Пред да започнете да ја составувате вашата градина со палети, ќе треба да анализирате две важни работи: местото каде што ќе биде поставена градината и каков градина сакаш да имаш? Оваа информација ќе ја гарантира убавината и функционалноста на вашиот проект.

Прво, проверете ја инциденцата на сончева светлина и природната влажност на местото. Оттука може да се одреди кои видови растенија може да се одгледуваат во градината на палети.

Исто така, обидете се да соберете растенија во вертикалната градина кои имаат исти потреби за светлина и наводнување. На тој начин гарантирате градина која е секогаш убава, со сите видови кои го трошат здравјето.

Исто така види: Како да ја отстраните горчината од црвениот модар патлиџан: видете ги вистинските совети

Чекор по чекор на градината со вертикални палети

Погледнете во видеото подолу колку е едноставно, лесно и ефтино да соберете вертикална градина од палета до вашиот дом. Вие ја избирате завршницата што најдобро одговара на вашиот дом, а потоа останува само да се грижите и да уживате во ова мало зелено засолниште.

Гледајте го ова видео на YouTube

Предности и недостатоци на вертикалната палета градина

Предности Недостатоци
Вредност за парите : во споредба со друг материјал опции за изградба на градина, градината со палети е секако поевтина. Одржување : како и сите вертикални градини, градината со палети е исто такабара значително одржување, исто така во зависност од избраниот растителен вид.
Дизајн и флексибилност : палетите може да се приспособат и прилагодат со одредена леснотија според потребите на околината или вашите растенија. Тежина : друг недостаток на вертикалната градина е тоа што тие можат да станат тешки, особено кога се наводнуваат. Неопходно е да се осигура дека структурата на палетата и ѕидот каде што е фиксирана ќе ја поддржат тежината.
Здравствени придобивки : растенијата можат да го подобрат квалитетот на воздухот во околината на вертикалната градина, може позитивно да влијае на менталното здравје, па дури и да го разубави местото. Издржливост : палетите се робусни парчиња, но тие можат да се влошат со текот на времето, особено ако се изложени на неповолни временски услови.
Повторна употреба на материјали : користењето палети дома е одржлив и ефикасен начин за рециклирање и намалување на ресурсите. Втовар: Кога се закачени вертикално, не сите палети може да ја поддржат тежината на растенијата, вклучувајќи ја тежината на водата, почвата и саксиите.
Атрактивна естетика : Со рустикален и природен изглед, градината со палети може да понуди пријатна естетика. Монтажа: потребно знаење основите наНаправете сами, бидејќи инсталацијата може да биде малку комплицирана и макотрпна.

60 неверојатни идеи за вертикална градина за палети

Палетите се многу разновидни и можат да им дадат живот различни модели на вертикални градини. Затоа овде ги избравме најдобрите идеи за градини со вертикални палети во неверојатни фотографии за да изберете која најмногу одговара на вашиот дом и вашиот животен стил. Проверете:

Слика 1 – Мини вертикална градина од палети за надворешната површина покриена со мов и разновидни сукуленти.

Слика 2 – Вертикална градина од палети со малку од сè: цвеќиња, зеленило и сукуленти.

Слика 3 – Мини вертикална градина од палети во рустикален стил за садење билки и зачини.

Слика 4 – Користете ја креативноста: овде, едно парче палета беше доволно за да се претвори во вертикална градина, потребна беше само шарена слика и неколку повторно употребени стаклени тегли за растенијата.

Слика 5 – Вертикална градина од палети што го украсуваат надворешниот простор; глинените вазни го комплетираат предлогот.

Слика 6 – На оваа слика, градината со вертикална палета работи како делител на просторијата.

Слика 7 – Вертикална градина на палети во форма L за украсување на канцеларијата.

Исто така види: 60 Убави и инспиративни украсени кујни во жолта боја

Слика 8 – Петунија ја сакаше поддршката за палетата .

Слика 9 –Повеќе од вертикална градина, уметничко дело на ѕидот.

Слика 10 – Оваа вертикална градина има метални страни што треба да се прицврстат на земја.

Слика 11 – Светлиот тон на дрвото на палетата го истакнува интензивното зеленило на растенијата.

Слика 12 – Две во едно: подна жардиниера и вертикална градина, двете на палета.

Слика 13 – Рециклирањето е клучот овде: се формираат палети структурата на вертикалната градина, додека лименките стануваат вазни за растенијата

Слика 14 – Зелена рамка: правоаголна структура направена со палета, слична на рамка , го прима зеленилото внатре.

Слика 15 – Палетите и гајбите ја формираат оваа вертикална градина за надворешниот простор.

Слика 16 – Оваа вертикална градина може да се премести наоколу, нудејќи ја вистинската количина на светлина и сенка за малите растенија.

Слика 17 – Ѕидот обложен со палети станува идеално место за сместување растенија од различни видови.

Слика 18 – За оние кои претпочитаат поелабориран модел, оваа вертикална Палетната градина е одлична инспирација.

Слика 19 – Оригинална и различна верзија на вертикалната градина на палети.

Слика 20 – Вертикална градина суспендирана од палетата; направете отвор во палетите за да ги собере вазните.

Слика 21 –Можете ли да замислите зеленчук и зачини секогаш при рака и свежи? Со оваа градина од палети ова е совршено возможно.

Слика 22 – Поинаква вертикална градина направена со палети за украсување на дневната соба.

Слика 23 – Растенија и природни камења за привлекување позитивна енергија во затворен простор.

Слика 24 – Палети , шарени вазни и креативност.

Слика 25 – Едноставен и лесен модел на градина со вертикална палета за копирање и правење.

Слика 26 – Вертикална градина од палети во форма на скала.

Слика 27 – Мала градина од палети на врвот сместува прекрасна растение домати, веќе во основата се цвеќињата и мововите.

Слика 28 – За да ја промените традиционалната идеја за ниши, пробајте цветање направена од палети .

Слика 29 – Светла и весела боја може да биде онаа „чан“ што недостасуваше за вашата градина со вертикални палети.

Слика 30 – Бои и текстури: овде, градината од палетата во запален црвен тон беше поставена на ѕидот од тули.

Слика 31 – Украсете ја вертикалната градина од палети со свеќи во чаши и зелени гранки.

Слика 32 – Идејата за вертикална градина од палети може да се користи и за украсување свадбени церемонии.

Слика 33 – Внесете боја и живот во вашиот дом

Слика 34 – За оние кои претпочитаат поприсебна декорација, можете да ги обоите палетите црно.

Слика 35 – Во оваа вертикална градина, потпирачите на палетите беа обесени на ѕидот со помош на кожни ремени.

Слика 36 – Мини вертикална градина од палети во облик на V.

Слика 37 – Скала за палети за зеленчук, билки и зачини.

Слика 38 – Лежерниот и „природен“ изглед на палетите воопшто не е проблем кога идејата е да се создаде вертикална градина.

Слика 39 – Со толку едноставен модел, нема оправдување да не се направи и вертикална градина.

Слика 40 – Дајте ја оградата нов изглед или ѕид од вашата куќа со вертикална градина од палети.

Слика 41 – Палетите дури и не можете да ги насликате, туку добар пропус за брусење е незаменлив. 60>

Слика 43 – Различни растенија и вазни за иста вертикална градина.

Слика 44 – За да ја направите вашата градина изедначена пошармантно, напишете го името на секое растение на вазна.

Слика 45 – Не е потребно многу за градината со вертикални палети да изгледа убаво.

Слика 46 – Ѕид од палета за декорација какосакате и со различни видови растенија.

Слика 47 – Оваа градина од палети во надворешниот простор беше поубава и пофункционална со употреба на јаже за алишта од светилки.

Слика 49 – Мини вертикална палета градина со само камени рози.

Слика 50 – Белиот ѕид од тули ја прими градината многу добро од палети.

Слика 51 – Соберете ја вашата градина со палети и посветете некое време од вашиот ден за да се грижите за тоа: тоа е чиста терапија. 1>

Слика 52 – Сукулентите се одлична опција за оние кои немаат многу време да посветат на градинарството.

Слика 53 – Прилагодете ја вертикалната градина на просторот што го имате на располагање; најважно е да се има една.

Слика 54 – Палетите исто така се вклопуваат во фини и деликатни предлози за доработка.

Слика 55 – За украсување на собата, ништо подобро од цвеќиња и зеленило висени во вертикална палета градина во рустикален стил.

Слика 56 – За оние кои живеат во стан, балконот е најдоброто место за поставување вертикална градина.

Слика 57 – Ако намерата е да засадете зеленчук во вертикалната градина, затоа внимавајте на дневната потреба за светлина и вода за секојвидови

Слика 58 – Ланецот што ја држи градината со мини вертикални палети помага да се направи околината помодерна и поопуштена.

Слика 59 – Сè што е направено од палети во оваа надворешна област: парапет, вазна и вертикална градина.

Слика 60 – Градини од палети го прегрнуваат овој шармантен надворешен простор.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.