Везени пелени: типови, совети и 50 креативни идеи

 Везени пелени: типови, совети и 50 креативни идеи

William Nelson

Трусото за бебиња е комплетно само со извезени пелени. Покрај тоа што се убави, тие се незаменливи во секојдневниот живот, па дури и ја имаат предноста да ја приспособат облеката на детето, што помага, пред сè, во идентификувањето на парчињата, особено кога бебето веќе оди на дневен престој.

Е ако барате идеи, совети и модели на везени пелени, останете со нас и видете колку интересни работи донесовме за да ве инспирираме.

Везени пелени: совети за правилно уредување

<2 4> Дали е тоа момче или девојче?

Полот на бебето многу влијае при изборот на гајтан и, следствено, на везените пелени.

Кај момчињата омилените бои се сепак сините и белата , иако широко се користат и тонови како зелена, жолта и портокалова.

За дизајни на везени машки пелени можно е да се мисли на мали животни, змејови, бродови, авиони и балони.

Сега за девојки, класичната розова боја е исто така најбарана, особено кога се комбинира со бела. Други нијанси за женски везени пелени се јоргована, цреша црвена и портокалова.

Најпопуларните дизајни за девојки се цвеќиња, пеперутки, балерини, домашни миленици и кукли.

Меѓутоа, ако имате намера да ставите заедно унисекс пантало, врвот е да се обложите на неутрални и меки тонови, како бела, светло сива, беж, кафеава и портокалова. Геометриските форми се исто така добри опции за печатењекако неутрални теми, како природата, на пример.

Како мислите да ја користите везената пелена?

Како имате намера да ги користите везените пелени? Ова прашање е важно бидејќи во зависност од везот, функционалноста на пелената може да биде загрозена.

Ако е на пример пелена за уста, претпочитајте вез на рабовите и само на еден од краевите.

Покривните пелени, или пелените за рамо, можат да добијат поголем вез. Но, ако сте навикнати на платнени пелени наместо пелени за еднократна употреба, тогаш претпочитајте едноставни и мали везови кои не пречат или пречат во апсорпцијата на ткаенината.

Квалитет на материјалот

Многу е важно да изберете пелени со добар квалитет, во антиалергиски ткаенини, кои не испуштаат влакненца и не предизвикуваат иритација на кожата.

Запомнете дека везената пелена постојано ќе остане во контакт со чувствителната и нежна кожа на бебето

Внимавајте на чипка и боја

Чипката и бојата што се користат во везот мора да бидат со висок квалитет. Во случај на чипка, избегнувајте ги оние што се премногу големи и груби. Боите, пак, мора да бидат нетоксични, да се перат и погодни за употреба на ткаенина.

Мора да се избегнуваат врежани детали

Мнистра, панделки, помпони и други детали што може да ги отстрани детето, исто така, треба да се избегнуваат или, ако одлучите да ги користите, проверете дали се добро сошиени и прицврстени на

Овие украси, и покрај тоа што ги ценат везените пелени, може да претставуваат ризик за децата, особено за помладите, бидејќи тие имаат тенденција да ставаат сè во уста.

Ризикот од задушување и аспирација е голем. Затоа избегнувајте.

Видови на везени пелени

Персонализирана везена пелена

Персонализираната везена пелена може да се направи како што сакате.

Вообичаено изработено од занаетчија, овој тип на пелени е извезен, во боја и принт по ваш избор, што е одлично за усогласување со целиот несесер, па дури и со декорот во собата на бебето.

Везен пелена со име

Ввезената пелена со име е убава, но и многу корисна за децата кои веќе посетуваат дневен престој. На овој начин, можно е да се избегне размена на лични предмети.

Пелена со вкрстен шев

Везен со вкрстен шев пелена е класика кај бебешките гајби. Може да се именува по детето со детаљ од животно или цвеќе.

Многу нежен, идеален е за машки и женски везени пелени за најразлична употреба.

Плелена извезена крпеница

Крпената везена пелена носи порустикален и лежерен изглед на гајтанот, како и тоа мало лице на рачно изработено парче што им се допаѓа на сите.

Овој вид вез е одличен за рамо пелени, покрај пелените за уста.

Плелена извезенамашина

Друга добра опција за везени пелени се оние направени на индустриски машини. Во овој случај, продавниците за троуса обично ја нудат услугата. Везењето е направено на целосно персонализиран начин со избраните бои и тема.

Везена и рачно насликана пелена

Конечно, сепак може да се одлучат за пелена извезена и рачно насликана. Во овој случај, секаков вид вез може да се надополни со сликање, вклучително и вкрстен бод и крпеница. Тоа е дополнително уживање за гајтанот.

Подолу погледнете 50 идеи за везени пелени и инспирирајте се кога го составувате газот на вашето кученце или ќерка:

Слика 1 – Везен пелени машки со крпеница и змејови тема. Класичната сина и бела боја не можеше да се изостави.

Слика 2 – Пелена извезена во обоена крпеница вклучувајќи ја целата страна на парчето.

Слика 3 – Супер нежна женска извезена пелена со тема од цвеќиња и розова крпеница.

Слика 4 – Пелена извезена со име и детали од цвет. Везењето на краевите е најпогодно за бебиња.

Слика 5 – Кој рече дека не можете да направите везена пелена на печатена ткаенина? Погледнете ја оваа идеја!

Слика 6 – Персонализирана везена женска пелена со името на бебето и нежен и разигран дизајн.

Слика 7 – Везена пеленаженствен со дизајни во неутрални и светли тонови. Врвот е лентата од розови помпони.

Исто така види: Соба без прозорец: видете ги врвните совети за осветлување, вентилација и украсување

Слика 8 – Платнена пелена извезена со мали и нежни цветови.

Слика 9 – Везени машки пелени за бебиња. На секоја пелена, различен дизајн, но сите во иста тема.

Слика 10 – Персонализирана везена пелена со тема за сафари. Името на детето го придружува парчето.

Слика 11 – Пелена извезена во крпеница со името на бебето. Композицијата на бои е весела и разиграна.

Слика 12 – Везена пелена за машко бебе со име и детали од чипка.

Слика 13 – Платнена пелена извезена со нежни цртежи на животни. Неутралните бои се одлични за унисекс слој.

Слика 14 – Еве, пандите ги печатат везените пелени за машки бебиња.

Слика 15 – Платнени пелени извезени и персонализирани со преферираните бои и тема.

Слика 16 – Сините пелени беа убава со разнобојниот и персонализиран вез.

Слика 17 – Везена платнена пелена во класичен стил.

Слика 18 – Везена платнена пелена за женско бебе. Деталите од чипка прават сè уште понежно.

Слика 19 – Што е со персонализирани везени пелени во бела и црна боја? Совршеноза модерен бебешки кревет.

Слика 20 – Машки везени пелени со име и едноставен и многу шармантен облак.

Слика 21 – Еве, персонализираните везени пелени на едното парче го имаат името на детето, а на другото само иницијалот.

Слика 22 – Детските ликови се одлични опции за дизајн за везени пелени.

Слика 23 – Женски сет за везени пелени со името и темата на мечките.

Слика 24 – Пелени за женски бебиња со вез со крпеница.

Слика 25 – Везени пелени за машко бебе со тема сафари. Мало животно во секое парче.

Слика 26 – А што мислите за печатење лами и кактуси на женски везени пелени?

Слика 27 – Прекрасна инспирација на пелени извезени во крпеница за девојки.

Слика 28 – Неутралните тонови се совршен за унисекс везени пелени.

Слика 29 – Везени пелени за женски бебиња со тема балерина и крпеница.

Слика 30 – Што се однесува до момчињата, тантелата ја гарантира деликатноста на везените пелени.

Слика 31 – Везени женски пелени . Границата со шеврон и точки внесува модерен шмек на панталоните.

Слика 32 – Пелени извезени со име. Да се ​​направи работата уште повеќеубава, направи раб од капчиња.

Слика 33 – Везена пелена со крпено име за момче.

Слика 34 – Само овие везени платнени пелени се деликатес!

Слика 35 – Женски везени пелени со име. Дизајнот го прави сè позабавно.

Слика 36 – Персонализирани везени пелени со тема за животните на фармата.

Слика 37 – Што е со везење на платнени пелени со тема за слатки и кекси? Вкусна инспирација!

Слика 38 – Платнени пелени со едноставен вез и неутрални тонови: за момчиња и девојчиња.

Исто така види: Божиќна храна: откријте ги врвните предлози за рецепти за вашето мени

Слика 39 – Везена пелена за машко бебе со шарена тема на раб и воз.

Слика 40 – Везена машка пелена само со почетната од името на бебето.

Слика 41 – Овде, грб на детето ги печати везените пелени за машки бебиња.

Слика 42 – Везени пелени за женски бебиња со цвеќиња и нежна раб. Забележете и дека секоја пелена има различна боја.

Слика 43 – Пелени извезени во крпеница во нијанси на бела и јоргована. Еден од омилените за девојки.

Слика 44 – Пелена извезена во вкрстен шев со името на бебето.

Слика 45 – Персонализиран комплет за везени пелени за девојка со име,животински и тантела.

Слика 46 – Слоновите, лавовите и тигрите се меѓу омилените за машки везени пелени.

Слика 47 – Женска извезена пелена со бисери и детали за копчиња. Само бидете внимателни со употребата на мали делови кои би можеле да се откачат и да предизвикаат несреќи.

Слика 48 – Прилагодени везени машки пелени. Нагласи за крпеницата и рабовите од чипка.

Слика 49 – Што мислите за извезена пелена со рачно напишано име? Супер убава!

Слика 50 – Персонализирана везена пелена за идна фудбалска ѕвезда.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.