Виолетова боја: значење, совети за комбинации и фотографии за инспирација

 Виолетова боја: значење, совети за комбинации и фотографии за инспирација

William Nelson

Помеѓу светото и профаното: ова е виолетова боја, полна со значења и двојност.

Не е ни чудо што Pantone, светска референца во системите за боја, двапати ја избра за боја на годината.

А ако и вие сте обожавател на оваа загадочна боја полна со личност, продолжете да ја следите оваа објава бидејќи ќе ви дадеме многу совети и идеи како да ја користите виолетовата боја во вашиот декор. Дојди и види.

Значењето на виолетовата боја

Виолетовата боја е комбинација од сина и црвена, но добро е да се разјасни дека не е чиста виолетова, познатата виолетова.

Виолетовиот тон е поотворен, мазен и има тенденција да биде повеќе синкав од неговата друга матрична боја, црвената.

Исто така, добро е да не се меша виолетовата со јоргованот, бидејќи таа носи дарежлива доза на бело во составот.

Виолетовата боја е боја која предизвикува повеќе сензации и емоции, од кои некои се дури и многу контрастни.

Најпрво, виолетовата се гледа во христијанската религиозна традиција како боја на смирение, посветеност и верба. Не е ни чудо што религиозните луѓе користат боја во својата облека.

Виолетова е исто така бојата на мистичната духовност, директно поврзана со вештерството, магијата и волшебството.

Бојата сè уште ја претставува трансмутацијата и енергетското чистење спроведено од многу спиритуалистички традиции. Тоа е бојата, на пример, на Местре СентЖермен.

Но, виолетовата има и друга страна, многу попрофана и посекојдневна. Додека сината ја поврзува виолетовата со најблагородните и најдуховните аспекти, црвената, од друга страна, ја поврзува бојата со човечките желби и страсти.

Затоа, исто така е многу вообичаено виолетовата да се поврзува со идеи за луксуз, моќ, богатство, екстраваганција, сексуалност и суета.

Ова беше бојата на благородниците во антиката, а во денешно време им дава статус на богатите и ексцентрични луѓе. Само набљудувајте ја моќта на комбинацијата помеѓу виолетова и злато, на пример.

Виолетовата боја е една од омилените за рекламирање за прикажување на убавина и естетски производи, откривајќи ја, во исто време, женската и суетната страна на бојата.

Како да се направи виолетова боја

Виолетовата боја може да се подготви од комбинацијата на нејзините основни бои: црвена и сина, плус допир на бело.

Само измешајте ги боите додека не добиете виолетова боја. Но, бидете внимателни: за да го добиете овој тон, ќе користите повеќе сина отколку црвена во составот. Белата треба да се додаде во минимална количина.

Затоа продолжете да мешате и малку по малку да ги додавате боите.

Виолетовата боја може да се изведе со секаков тип на боја, од акрилна до маслена боја или боја за емајл.

Можете да ја користите виолетовата боја за да насликате ѕид или парче мебел, на пример. Но, еве еден златен совет: подгответе амалку поголема количина од потребната.

Тоа е затоа што ако ви снема мастило, тешко дека ќе можете да ја достигнете истата нијанса.

Ултравиолетово и многу пери: драги на Пантоне

Се проценува дека само 3% од светската популација ја смета виолетовата за своја омилена боја. Но, тоа не и ја одзема популарноста и важноста во светот на уметноста, модата, дизајнот и архитектурата.

Толку многу што Pantone, референца во систематизацијата на боите, двапати ја избра виолетовата боја за боја на годината.

Првата беше во 2018 година, со боја Ултравиолетова (18-3838). Бојата, според самиот Pantone, е избрана за да инспирира креативност и имагинација.

Ултравиолетова боја носи во својот состав длабоко темно сина способна да предизвика повеќе духовни рефлексии и силна интуиција.

Бојата Veri Pery беше избрана да владее во 2022 година. Бојата ја симболизира желбата за трансформација и обнова низ која поминува човештвото.

Бојата е залог на креативноста и на способноста на човечкото суштество повторно да се измисли, по долг период на социјална изолација.

Додека ултравиолетот поканува размислување и самоспознавање, Very Peri носи радост, проширување и позитивност.

Самиот Pantone ја карактеризира бојата на 2022 година, како комбинација на весели сини и топли црвени, што резултира со виолетова подтонжив и енергичен.

Која боја оди со виолетова

Виолетовата боја е силна и впечатлива сама по себе и затоа е секогаш важно да се внимава со останатите бои кои влегуваат во составот.

Генерално, комбинацијата варира во зависност од чувството што сакате да го пренесете.

Доколку сакате да создадете мека и хармонична средина, создадена за одмор и релаксација, најдобра опција е белата со виолетова.

Ако идејата е да се има простор со личност и кој ги злоупотребува сензациите, тогаш црната со виолетова е добар избор. Но, добро е да се внимава да не се направи премногу карикатурална околина.

Друга опција е да се комбинира виолетова со дополнителни бои, односно оние што се на спротивната страна од хроматскиот круг. Овие бои се усогласени со силниот контраст.

Во случај на виолетова, нејзината дополнителна боја е зелена, но исто така е можно да се користи жолта за да се создаде истиот жив и впечатлив ефект.

За оние кои сакаат да одржат помалку нагло транзиција на бои, но сепак со стил и оригиналност, советот е да ја комбинираат виолетовата со нејзините аналогни бои.

Односно оние кои се рамо до рамо. Ова е случај, на пример, со сина, црвена и магента.

Декорација со виолетова боја: каде и како да ја користите

Виолетовата боја предизвикува силни сензации и затоа е добро да се свесни за нив кога размислувате задекорација.

Виолетовата е релаксирачка и е одличен избор на боја за простори направени за одмор, како што се спалните соби, на пример.

Избегнувајте боја во социјалните поставувања, освен ако не се појавува само во повремени детали. Вишокот на виолетова, исто така, има тенденција да ја направи околината депресивна, затоа регулирајте ја дозата.

Погледнете подолу различни начини за користење на виолетова боја за декорација:

Мебел

Софи, маси, столови, лавици и кабинети може да се појават во која било средина обоена во виолетова боја.

Но, бидејќи се работи за големи површини, идеално е да се регулира употребата на бојата за да не предизвикува негативни сензации.

Ткаенини

Едноставен и лесен начин да ја вметнете виолетовата боја во декорацијата е преку ткаенини и перничиња.

Овде, оди од тепихот до завесите, вклучувајќи го тапацирот, перниците, ќебињата, постелнината и постелнината за капење.

Кога ќе ви здодее, само сменете го.

Осветлување

Виолетовата боја може да се појави и во лустери, приврзоци и скали, како и во бојата на самите светилки.

Во денешно време е можно да се најдат светилки во виолетова боја, што додава дополнителен шарм на околината.

Декоративни детали

Ако виолетовата ви се чини премногу, обидете се да ја користите во мали детали, како вазна, кујнски прибор или украс во дневната соба.

Дури вреди да се користат цвеќиња во виолетова боја,како орхидеи и самиот виолетови цвет, нежен и романтичен.

Ѕид

Виолетовата боја на ѕидот е уште еден практичен начин за внесување тон во декор. Можете да го направите ова со обложување на класично сликање или, дури и на облоги како што се керамика, тапети или лепила.

Обрнете внимание само на другите предмети и бои присутни во околината за да создадете хармоничен состав, имајќи предвид дека виолетовата боја ќе го одземе најмногу вниманието на оние кои влегуваат во местото.

Сакате повеќе идеи за тоа како да ја користите виолетовата боја во вашиот декор? Затоа само погледнете ги сликите што ги донесовме подолу:

Слика 1 – Виолетова боја за ѕидот на спалната соба во прекрасен омбре ефект.

Слика 2 – Дали сакате да ризикувате малку повеќе? Користете ја темно виолетова боја на мебелот.

Исто така види: Како да се грижите за лилјаните: откријте совети за одгледување лилјани во градината

Слика 3 – Концептуална средина украсена со виолетови нијанси.

Слика 4 – Виолетова боја за ѕидови и мебел: монохроматски декор.

Слика 5 – Виолетова боја на ѕидови и постелнина. Белата позадина ја балансира употребата на бојата.

Слика 6 – виолетова трпезариска маса што одговара на тапетите.

Слика 7 – За да го размрдате декорот: виолетова влезна врата.

Слика 8 – За најдискретните, светло виолетова боја може да се појави внатре во плакарот.

Слика 9 – Дневната соба во позадинасветлината и неутралноста добија на значење со виолетовиот килим.

Слика 10 – Што е со композиција од аналогни бои со виолетова?.

Слика 11 – Оваа бања со ултравиолетова облога е луксуз.

Слика 12 – Загадочна и луксузна, оваа соба Дневната соба се одлучи за темно виолетова боја.

Слика 13 – Светло виолетовата боја е романтична и одлично се поврзува со провансалскиот стил. 0>

Слика 14 – Собата на бебето може да биде и виолетова.

Слика 15 – Виолетова и жолта за оние кои сонуваат за живо и динамично опкружување.

Слика 16 – Розов тепих и светло виолетови столчиња: состав од аналогни бои во трпезаријата.

Слика 17 – Виолетовата боја супер се комбинира со максималистички предлози за декорација.

Слика 18 – Ултравиолетова боја во шкафовите за сликање.

Слика 19 – Виолетова дури и на таванот!

Слика 20 – Лакирани и виолетови кабинети, дали ви се допадна врвот?

Слика 21 – Овде, светло виолетовата боја се комбинира со нејзините комплементарни бои.

Слика 22 – Виолетова и бела во кујната за да излезете од обичното

Слика 23 – Виолетовото стакло донесе супер поинаков ефект во оваа бања.

Слика 24 – Како да комбинирате црн ѕид со софавиолетова?

Слика 25 – Виолетова и розова во деталите на дневната соба

Слика 26 – Во оваа кујна, виолетовата боја се појавува во суптилни детали.

Слика 27 – За да го создадете ефектот „WOW“ во декорот, обложувајте се на светло виолетова со жолта .

Слика 28 – Подтонови на виолетова ја карактеризираат декорацијата на оваа дневна соба.

Слика 29 – Светло виолетова боја во бањата. Забележете дека дури и парфемот е виолетова.

Слика 30 – Светло виолетова боја во канцеларија: малку спокојство за работната средина.

Слика 31 – Уморни сте од каков било мебел? Насликајте ја во светло виолетова боја.

Слика 32 – Виолетова, розова и бела: неверојатно трио бои за кујната.

Слика 33 – Дури и светлината може да биде виолетова.

Слика 34 – Надвор, бело, внатре, сè виолетово !

Слика 35 – Темно виолетова софа: совршен за софистицирана соба.

Слика 36 – Деталите во виолетова боја е решението за оние кои не сакаат да претеруваат.

Слика 37 – Изберете агол за бојадисување во виолетова боја.

Слика 38 – Виолетови столици: дополнителен шарм што и треба на трпезаријата.

Исто така види: Божур: карактеристики, како да се грижите, значење и фотографии за користење на растението

Слика 39 – Боја на годината 2022 година. Овде, Very Peri се користеше насекадеоколина.

Слика 40 – Виолетова светлина предизвикува драматичен ефект во декорацијата.

Слика 41 – Виолетова боја за ѕидот. Контрастот се должи на светлото дрво.

Слика 42 – Допир на ултравиолетова боја за модерната канцеларија.

Слика 43 – Ексцентричноста се совпаѓа и со виолетовата боја.

Слика 44 – Футуристичките средини исто така имаат време со виолетовата боја.

Слика 45 – И најдискретното, слободно со темновиолетовиот тросед.

Слика 46 – Што е со комбинирање на изгорениот цемент и виолетова боја во интегрираната кујна?

Слика 47 – Понекогаш сè што и треба на трпезаријата е од виолетова тепих.

Слика 48 – Сакате малку повеќе? Ставете сини столчиња и жолта светилка на виолетовиот килим.

Слика 49 – Тој точен допир на боја во околината.

Слика 50 – Поиграјте си со можностите и измешајте нијанси на светла и темно виолетова во декор.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.