Висина на заштитната ограда: видете ја важноста, материјалите, предностите и недостатоците

 Висина на заштитната ограда: видете ја важноста, материјалите, предностите и недостатоците

William Nelson

Не се шегувате безбедно! Оваа фраза е добро позната на сите, но во светот на градежништвото, безбедноста има сè поврзано со висината на заштитната ограда.

А знаете ли зошто? Па, тоа е она што ви го кажуваме во овој пост, следете го.

Што е заштитна ограда и зошто е важна?

Заштитната ограда е безбедносен додаток кој мора да биде присутен на сите скали, чардаци, балкони и внатрешни и надворешни балкони на куќи, станови и деловни објекти.

Заштитната ограда мора да се користи секогаш кога некој дел од висината на зградата надминува еден метар.

Овој додаток е од суштинско значење за да се обезбеди безбедност и заштита на луѓето кои се движат наоколу и ги користат овие простори, особено децата и постарите лица кои се поранливи на падови и несреќи.

И бидејќи не можете да живеете без тоа, чуварот - каросеријата на крајот доби статус на украсен предмет, бидејќи стана дел од дизајнот на куќи и станови.

Исто така види: Цветни аранжмани: растителни видови и инспирации за украсување

Материјали за употреба во заштитни огради: предности и недостатоци

Дрвото

Дрвото е благороден материјал, исклучително разноврсен и кој може да се примени во безброј проекти, внатрешни и надворешни.

Материјалот е сè уште многу отпорен и издржлив, сепак има тенденција да страда од дејството на времето (сонце и дожд) и инсектите, особено термитите, што може да доведе до расипување на дрвото, што носи ризици за безбедноста нажителите.

Затоа, ако изберете дрво за оградата, неопходно е да се одржува ажурирано одржување, кое вклучува нанесување на слоеви од лакови и производи против корозија. Масонерија

Ѕидарски Бетонот е уште еден материјал кој често се користи за заштитни огради, особено во надворешниот простор на недвижностите.

Големата предност на ѕидањето е цената. Материјалот е многу поевтин од дрвото, на пример.

Покрај намалената цена, ѕидарската ограда сè уште има предност што е многу отпорна, издржлива и сепак обезбедува одреден степен на приватност, бидејќи функционира како половина ѕид, делумно покривајќи ја околината.

Исто така види: Како да исчистите вештачка кожа: различни начини на кои можете да чистите

Челикот и железото

Челикот, како и железото, е исто така повторлив материјал во производството на огради.

0>Многу разноврсна, челикот може да се користи внатре и надвор од имотот и има многу широк спектар на естетски можности, од боја до форма.

Сепак, исто како дрвото, челикот и железото страдаат од влошување предизвикано од времето (сонце и дожд) и лесно може да 'рѓа ако не се третира на правилен начин.

И секој знае дека рѓосаниот челик и железо се безбедносен ризик, бидејќи можат да се скршат и да предизвикаат несреќи и падови.

2> Алуминиум

Алуминиумот е еден од најдобрите избори за заштитни огради. Лесен е, може да се обликува, не рѓосува и виртуелноне бара одржување.

Проблемот е во естетската смисла. Алуминиумот не дозволува различни форми големи како челик и железо, покрај тоа што нуди и ограничена шема на бои, општо достапна само во бели, црни, кафеави, златни и сребрени тонови.

Стакло

Во последниве години, стаклото се појави како опција за оние кои сакаат модерна ограда во чист стил.

Произведено во ламинирано калено стакло, овој тип на ограда - тело е отпорен и многу издржлив.

Но, може да биде проблем кога станува збор за чистење, бидејќи се валка и лесно покажува дамки.

Десна висина на заштитната ограда

Сега кога знаете кој материјал да изберете за заштитната ограда, обрнете внимание на безбедносните совети и правилната висина за поставување на заштитната ограда.

Десна висина на оградата за скали

Заштитната ограда за внатрешните скали мора да биде најмалку 92 сантиметри. Од друга страна, заштитната ограда за надворешно скалило треба да биде малку поголема, најмалку 105 сантиметри за скали до 12 метри.

Поголемите скали, на повисоките катови на згради и згради, треба да имаат , ​​најмалку 130 сантиметри во висина.

Десна висина на оградата за балкони и чардаци

Општо земено, стандардната висина на оградата за балкони, чардаци, балкони и мезанини е 110сантиметри.

Но оваа мерка може малку да се промени во зависност од тоа како ќе се постави заштитната ограда.

Прво, важно е да се забележи дали има некој ѕид каде што ќе се потпира заштитната ограда.

Ако ѕидот има максимум 20 сантиметри во висина, заштитната ограда мора да одржува висина од 1,10.

Меѓутоа, ако висината на ѕидот варира помеѓу 20 и 80 сантиметри, заштитната ограда мора да биде висока најмалку 90 сантиметри.

Грижа за поставување и одржување на заштитната ограда

Покрај висината на заштитната ограда, постојат и други заштитни мерки и безбедносни мерки кои мора да се почитуваат претходно, за време и по инсталацијата. Проверете:

  • Секогаш ангажирајте специјализирана компанија за извршување на овој тип на услуга и проверете дали процедурите и материјалите ги исполнуваат стандардите на ABNT и го имаат печатот за сертификација INMETRO.
  • Во овој случај на стаклени огради, од суштинско значење е да се користи ламинирано или калено стакло (поотпорно), а завртките и приклучоците за прицврстување мора да бидат направени од нерѓосувачки челик за да се спречи корозија.
  • Материјали како дрво, челик и железо тие треба често да се одржувате за да се одржи издржливоста и отпорот.
  • Не користете клупи, вазни и други елементи покрај оградата кои можат да делуваат како потпора за можни искачувања, особено ако имате деца дома. Но, ако овие објектисе од суштинско значење во проектот, ќе биде неопходно да се вклучи нивното мерење во пресметката за да се одреди конечната висина на заштитната ограда.
  • Заштитната ограда со хоризонтални шипки треба да се избегнува, бидејќи тие можат да послужат како скалила за искачување.
  • Моделите со вертикални огради треба да го почитуваат препорачаното минимално растојание помеѓу секоја шипка. Во моментов, стандардите на ABNT одредуваат дека ова растојание не треба да надминува 15 сантиметри.
  • Исто така, важно е да се анализира отпорноста на оптоварување на заштитната ограда. Тоа е затоа што повеќето луѓе завршуваат потпирајќи се и потпирајќи се на заштитната ограда. Според стандардите, заштитната ограда мора да издржи минимално оптоварување од 74 килограми рамномерно распоредено низ прагот, во случај на чардаци и балкони, а покрај оградата, во случај на скали.

Со ова информации во рака, можете да започнете со дизајнирање на идеалната ограда за вашиот дом.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.