Zamioculca: научете како да се грижите, садите и декорирате со 70 идеи

 Zamioculca: научете како да се грижите, садите и декорирате со 70 идеи

William Nelson

Со светло зелени листови и издолжени гранки, Zamioculca е еден од најпрепорачливите видови зеленило за одгледување во затворени простории. Доколку барате прекрасно растение кое е лесно за нега, треба да го запознаете ова растение со име кое е, во најмала рака, чудно подетално. Затоа, продолжете да го следите овој пост и ние ќе ви кажеме сè за него, ќе ве научиме како да засадите Zamioculca, како да ја негувате, како да направите садници Zamioculca и исто така да ви донесеме прекрасни инспирации како да го вметнете растението во вашиот дом.

Растението, по потекло од Африка, широко се користи во декорацијата на просториите, ходниците, влезните ходници, корпоративните средини, јавните простори и, главно, е најдобриот избор за слабо осветлени места. Дали знаете која е причината за сета оваа популарност? Таа многу добро се прилагодува на сите видови места и бара малку осветлување и вентилација. Сепак, и покрај високата отпорност на растението, не толерира мраз. Во тој случај, заштитете ја вашата Zamioculca на ладно време, особено кога термометрите се под 18º.

Zamioculca припаѓа на семејството Araceae, исто како и Calla lilies и Anthuriums, но растението е повеќе слично со видот познат како Замија. Таквата сличност го довела до научното име Zamioculca. Сепак, ова не е единственото име на растението, популарно е познато и како долар илиНаметнувачки zamioculcas, придонесувајќи за пософистицирана декорација; нагласи за кафениот тон кој преовладува во повеќето предмети, вклучувајќи ја и вазната.

Слика 43 – Лебде: белата вазна останува речиси незабележана во оваа средина, оставајќи го Zamioculca се ослободува низ воздухот.

Слика 44 - Помладите лисја на Zamioculca се карактеризираат со посветла зелена нијанса, додека постарите лисја имаат посветол тон . потемно во зелено.

Слика 45 – Зелена кујна: разновидните растенија даваат свеж и природен шмек на околината.

Слика 46 – Вметнете ја вазната Zamioculca без грижа во околината, таа ќе го најде своето место и сигурно ќе се истакне

Слика 47 – Опцијата во овој проект беше да се остават растенијата одозгора, создавајќи поинаква декорација.

Слика 48 – Цементната вазна можеби е најдобра опција декор за најмодерни.

Слика 49 – Не постои вазна што не одговара на Zamioculca.

Слика 50 – Рустикално сината кујна знаеше многу добро да ја искористи светло зелената боја на листовите Zamioculca.

Слика 51 – Очигледните цигли се веќе тие сами по себе се шарм, во присуство на растенија ѕидот уште повеќе се истакнува.

Слика 52 – Добредојдени се поголеми вазни во пространи средини.

Слика53 – Неутралните и трезвени тонови во оваа кујна добија допир на боја со присуството на вазната Zamioculca на пултот.

Слика 54 – Креативно и оригинално: Zamioculca беше засадена во емајлираната вазна, вазната за кактус ја зафаќа идејата и се фиксира во вазна со потпора.

Слика 55 – бања под класично влијание , рустикално и ретро ја избра вазната Zamioculca за да ја комплетира декорацијата.

Слика 56 – Навечер, малите растенија помагаат да се обнови воздухот во околината, па затоа се идеални за спални соби.

Слика 57 – Во големата и широка вазна тивко се сместени неколку садници на Zamioculca.

Слика 58 – Добро искористување на просторот: во оваа куќа, вазните Zamioculca беа поставени под скалите.

Исто така види: Хартија squishy: што е тоа, како да го направите, совети и фотографии за да добиете инспирација

Слика 59 – Замиокулка во висока вазна за украсување на овој мал агол од околината

Слика 60 – Неверојатен состав од зелена боја: Замиокулка измешана со други растенија во саксии.

Слика 61 – Вазна на страничната маса од собата со малото растение за да внесе зеленило во околината.

Слика 62 – Агол на околината со вазна посветена на неа: финишот на ѕидот со изложени тули ја следи истата линија како и просторот каде што била поставена вазна.

Слика 63 – Овде вазната со растението беше поставена зад софата заедно содруги украсни предмети.

Слика 64 – Вазна Zamioculca на таблата заедно со помала вазна, мало тенџере и прекрасна фотографија со рамка.

Слика 65 – Американска куќа со вазни Zamioculca во близина на ходникот и скалите.

Слика 66 – Вазна со Замиокулка на аголната маса до софата.

Слика 67 – Во овој стан, аголот се користел за поставување на растенијата во саксии, вклучувајќи ја и Замиокулката .

Слика 68 – Голема вазна Zamioculca во дневната соба со софа.

Слика 69 – Агол на дневната соба со црна светилка и вазни со растенија.

Слика 70 – Агол на растенијата во дневната соба, со мали , средни и големи вазни.

Дали сакате да знаете уште едно мало растение за украсување на вашиот дом? Потоа видете повеќе за Мечот на Свети Џорџ.

пари, во директна врска со неговата зелена нијанса.

Како да се засади Zamioculca?

Многу е едноставно да се засади Zamioculca. Општо земено, садниците Zamioculcas се прават со делење на грутките или со семиња што паѓаат од стеблото што цвета. Но, можно е да се добијат и садници Zamioculca од гранките на растението. Во овој случај, извадете една гранка блиску до основата и оставете ја во водата додека не почнат да се појавуваат корените, а потоа само засадете.

Пред да започнете со садење, во рацете имајте вазна со соодветна големина за расадот.. Препорачливо е да се користи вазна два до три пати поголема од расадот за да се обезбедат најдобри услови за раст и развој на растението.

На дното на вазната додадете проширена глина или камчиња за да се помогне дренажата . Zamioculca не толерира вишок вода и добар систем за одводнување во вазна ќе ја гарантира убавината на листовите од овој вид. Откако ќе наполните околу ¼ од садот со глина, подгответе ја почвата. Препорачаната пропорција е 1 литар обична почва за ½ литар песок и ½ литар црв хумус. Добро измешајте ги сите компоненти пред да ги ставите во вазна. Поставете го растението во центарот и дополнете со остатокот од мешавината на почвата. Вреди да се спомене дека пропорциите може да се разликуваат повеќе или помалку во зависност од големината на вазната што се користи.

При садење, кастрење или ракување со Zamioculca, многу е важно да се користиракавици, бидејќи сокот од растението може да ја иритира кожата и мукозните мембрани.

Популарно име Zamioculca или ZZ
Научно име Zamioculcas zamiifolia
Големина Од 40 cm до 60 cm во висина
Потекло Африка
Семејство Araceae

Благодарение на растението , пресадувањето треба да се прави само на секои три години, во просек, или кога ќе забележите потреба. Од време на време, распарчете ја грутката и обновете ја почвата. Новите садници што излегуваат од мајчината грутка може повторно да се засадат, создавајќи нови растенија во саксии.

Како да се грижиме за Zamioculca?

Zamioculca е најпогодното растение за градинари почетници или оние кои се многу заборавни. На крајот на краиштата, растението бара многу малку грижа.

Оваа билка е многу отпорна и способна да преживее долги периоди без вода. Наводнувањето треба да се врши помеѓу еднаш или двапати неделно, одржувајќи ја почвата секогаш влажна, но никогаш не натопена. Со Zamioculca е подобро да се згреши на страната на недостиг на вода отколку премногу вода, бидејќи натопената почва предизвикува лисјата да пожолтат, па дури и ризомот да гние, што фатално ќе го одведе растението до смрт, за да биде убаво и здраво важно е да се одржува оплодена почвата во вазната Zamioculca. Користете органска материја, како што е хумусот на дождовниот црв, за оплодување наместохемиски ѓубрива. Замената на ѓубриво треба да се прави само на секои три или четири месеци. Исто така не заборавајте да ги отстраните пожолтените и мртвите лисја за да не го загрозите здравјето на растението.

Zamioculca не толерира изложување на сонце. Затоа, може и треба да се одгледува во полусенка или полна сенка. Совет за да се обезбеди рамномерен раст е повремено да се ротира садот за сите делови од растението да можат да добијат иста количина на светлина.

Љубопитност за растението

  • Замиокулка има бели цветови. Тешко дека ќе можете да ги видите, бидејќи практично се скриени во грутката лисја. Цветниот период е лето или рана есен;
  • Подземниот ризом на Замиокулка, сличен на компирот, складира вода, дозволувајќи му на растението да преживее долг период на суша. Ако тоа се случи, сите негови лисја паѓаат, но ризомот останува жив, повторно никнува во текот на сезоната на дождови;
  • Сите делови на Замиокулка се отровни доколку се проголтаат. Затоа, има мала грижа, особено со домашните миленици и децата. Едноставниот контакт со сокот на растението веќе предизвикува иритација на кожата и мукозните мембрани;
  • Zamioculca е многу отпорна на слаба осветленост и може да живее на засенчени места каде што другите растенија тешко би преживеале;
  • Дали ги знаете тие производида се исчистат лисјата на растенијата? Па, не ни помислувајте да ги исчистите листовите Zamioculca со нив. Растението едноставно не се прилагодува;
  • Растеницата е толку погодна за внатрешна декорација што може да се одгледува дури и во климатизирани средини, па затоа е одлична опција за канцеларии, продавници и центри;
  • Замиокулката со жолти листови може да укаже на два проблеми: или вишок вода или вишок сонце. Изложеноста на сонце може да го изгори растението и да го ослабне ризомот, бидејќи обилно и често наводнување има тенденција да ги пожолти лисјата и да го изгние растението;
  • Тие велат дека Zamioculca служи за привлекување заштита, среќа и просперитет кога се става во влез во куќата;

Која е најдобрата средина за Zamioculca?

Накратко, растението напредува во засенчени области и дури и во светли области со индиректно осветлување. Видот може да се доведе „до крај“ во однос на осветлувањето, во средини со слаба осветленост, потребно е само флуоресцентно осветлување за да продолжи да напредува. Иако е добро во осветлени области, имајте на ум дека е добро да се избегнува директна сончева светлина, која може да ги направи листовите да станат жолти.

Колку често треба да ја полевате Zamioculca?

Рабриката треба да се полева на секои 2 или 3 недели, со што почвата се суши помеѓу наводнувањето. аковазната е изложена на посилна светлина, наводнување треба да се случува почесто. Еден од главните знаци дека вашето растение е жедно: збрчкани, збрчкани лисја. Ако листовите се помеки, тоа може да значи вишок вода.

Неверојатни фотографии од декорацијата со растението Zamioculca кои ќе ве инспирираат

Сега кога веќе знаете сè за zamioculca, од садење да бидете внимателни, дојде време да проверите како да го користите во декорацијата на домот, искористувајќи ја целата убавина на растението на најдобар можен начин:

Исто така види: Скара од тули: како да направите своја и 60 модели

Слика 1 – Интензивното зеленило на листовите Zamioculca формира прекрасен контраст со белата околина.

Слика 2 – Во затворен простор, саксиите Zamioculca се развиваат многу добро, дури и без присуство на прозорци.

Слика 3 – Украсувајќи ги скалите, секоја Zamioculca беше засадена во вазна со различна боја.

Слика 4 – Глинената вазна и растението се натпреваруваат за вода, но кога вазната се става во бањата, природната влажност на околината ја апсорбира вазната, балансирајќи ја спорот.

Слика 5 – Zamioculcas засадени во саксии со геометриски печатење.

Слика 6 – Масичката за кафе во оваа соба беше подобрена со присуството на Zamioculca вазна

Слика 7 - Ако имате доволно простор, Zamioculca може да достигне до еден метар во висинависина.

Слика 8 – Присуството на Zamioculca ја подигнува енергијата и радоста на секоја средина.

Слика 9 – Три начини да се користи Zamioculca во иста средина: суспендиран, потпрен на мала маса или само гранче во вазната.

Слика 10 – Мешавина од зеленило на прозорецот: Замиокулка, папрат, ребро од Адам и цикланто.

Слика 11 – Има оставено мало ќоше таму вашата шанк кујна? Ставете вазна со Замиокулка во неа.

Слика 12 – Замиокулка ја украсува и исполнува просторијата со живот.

Слика 13 – На книгите е прикажана Zamioculca.

Слика 14 – Мини вазна на Zamioculca да се стави каде што сакате.

Слика 15 – Чистиот и модерен декор на оваа домашна канцеларија доби допир на живот и природа со присуството на Zamioculca.

Слика 16 – Изберете ја вазната со боја и материјал што најмногу одговара на вашиот дом декор.

Слика 17 – Кога засадени во различни вазни, важно е да се открие потребата за наводнување на секоја од нив, бидејќи глинената вазна бара повеќе вода од пластичната вазна.

Слика 18 – Употребата на растенија во декорацијата помага да се направат средини подобредојдени и подобредојдени.

Слика 19 – Тенките и издолжени гранки на Zamioculca се одличниза да составите поелегантна и пософистицирана декорација.

Слика 20 – Цветна постела Zamioculcas за освежување и прочистување на воздухот во канцеларијата.

Слика 21 – вазна Zamioculca што го составува етничкиот и рустикален декор.

Слика 22 – Ако живеете во стан или во куќа без многу природно осветлување, обложувајте се на користење Zamioculca за украсување на околината.

Слика 23 – Дрвенестите тонови и зелената боја на листовите Zamioculca гарантираат хармоничен контраст на оваа бања.

Слика 24 – Рустикалната маса освои вазна од Замиокулка за да помогне во декорацијата.

Слика 25 – Големата вазна Zamioculca ги опфаќа другите видови околу себе, обезбедувајќи ја зелената убавина на овој добро осветлен балкон.

Слика 26 – Триото на Zamioculcas го украсува ходникот осветлен само со LED знак.

Слика 27 – Високата вазна со Zamioculcas го означува просторот помеѓу кујната и трпезаријата.

Слика 28 – За помодерни и младешки средини, металните вазни се одлична опција.

Слика 29 – Голема и добро чувана вазна со Zamioculcas го украсува подножјето на скалите.

Слика 30 – Zamioculca и кактус се делат истото опкружување без никаков конфликт.

Слика 31 – Рустично и ретро декорирана бањасо вазна Zamioculca.

Слика 32 – Секогаш не заборавајте да ги отстраните жолтите и мртвите лисја од Zamioculca, со што ќе се обезбеди еднообразно светло зелено низ растението.

Слика 33 – Бавно расте, Zamioculca не треба повторно да се засади пред три години.

Слика 34 – Големиот прозорец ги концентрира растенијата блиску до вас, создавајќи воодушевувачка зелена средина.

Слика 35 – Дискретна, малиот примерок на Zamioculca помага да се разбие црно-белата двојност на оваа кујна.

Слика 36 – Во влезниот хол, Zamioculca помага да се донесе заштита, среќа и просперитет на жителите.

Слика 37 – Не е важно колку е голема, но секогаш имајте мало зелено катче дома, за да ги обновите вашите енергии и да ја доближите природата.

Слика 38 - Zamioculca и сукулентот се растенија одговорни за украсување на оваа соба.

Слика 39 – Садниците Zamioculca се видливи на страната на вазна и го означуваат моментот на повторно засадување.

Слика 40 – Доколку сакате, користете потпори за сместете ги растенијата во саксии, особено висечките.

Слика 41 – Иако Zamioculca добро се развива во сенка, природното осветлување секогаш му дава на растението поголема енергичност и виталност .

Слика 42 – Високите вазни го напуштаат

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.