Занаети со ЦД: 70 идеи и чекор по чекор упатства

 Занаети со ЦД: 70 идеи и чекор по чекор упатства

William Nelson

Сте налетале на ова претходно: куп ЦД-а кои веќе немаат никаква употреба во затворен простор. Како застарена технологија, можеме повторно да ги користиме и старите ЦД-а и ДВД-а за изработка на занаети. Наместо да ги фрлите во ѓубре, како да создадете едноставно и евтино решение за украсување на куќата?

Па, денес ќе се осврнеме на оваа тема и ќе ви покажеме различни перспективи за повторно користење на материјалот. Проверете ги нашите инспирации и упатства подолу.

Модели и фотографии од занаети со ЦД и ДВД

Најважно пред да започнете да правите свои занаети е да бидете инспирирани од различни референци за да го добиете вистинска идеја.избор. Постојат многу опции кои можат да се направат со користење на стари ЦД-а. За да ја олесниме оваа задача, ги избравме само најдобрите референци за занаетчиство. Откако ќе ги проверите сите, погледнете ги видеата со упатства и техники:

Декорација со изработки со ЦД

ЦД-а и ДВД-а може да бидат дел од многу украсни предмети за внатрешноста на вашиот дом. Дали како основа за занаети или како акцент, вашите материјали можат да бидат корисни за многу прилики. Одвојуваме неколку референци во кои ЦД-то се користи за украсување на куќата, погледнете го подолу:

Слика 1 – Мобилен со цветен принт и камења.

Занаети од ЦД со ткаенина за формирање на детски мобилен со парчиња камења

Слика 2 – Мурал од ЦД-а закачени наукрасете го вашиот дом. Погледнете подолу чекор по чекор за да направите своја, ќе ви требаат:

 1. сатенски ленти;
 2. Најлонски конец или многу фин канап;
 3. Камчиња воопшто - шатон, мониста, бисери и слично;
 4. Ножици;
 5. Топол пиштол за лепак;
 6. сатенски рози;
 7. реси реси;

Продолжете да го гледате видеото:

Гледајте го ова видео на YouTube

ѕид.

Собирајте прекрасен ѕид од ЦД-а користејќи мали жичени штипки со дупки во секое од парчињата.

Слика 3 – Предлог за ѕид. изработки од ЦД-а како потпора за свеќи.

Секоја потпора користи 4 ЦД-а, едно во основата и друго 3 поставени околу потпирачот за свеќа, во дијагонала позиција. Светлината од свеќата се рефлектира на ЦД-ата и создава уникатен визуелен ефект.

Слика 4 – Уметност наликува на обоена антена со ЦД-а.

Една рачна изработка за изработка во надворешниот простор на куќата, поддржана од парчиња дрво.

Слика 5 – Ѕид од фотографии со ЦД-а.

Испечатете ги вашите омилени фотографии за да ги компонирате со стари ЦД-а.

Слика 6 – За закачување на дрвото: мал був направен од ЦД.

Исто така види: Како да направите расад од орхидеи: со семе, во песок и други основни совети

Користејќи метални капаци од амбалажа и пластика, можно е да се направи убава мала утка како рачна изработка која ќе ја закачите во вашето омилено катче.

Слика 7 – Важен совет е да користите бои и отпечатоци за давање ЦД-ата различно лице.

Слика 8 – Декоративни предмети со ЦД-а и обоени жици.

Слика 9 – Како да направите часовник врз основа на старо ЦД? Погледнете какво убаво занаетчиско решение:

ЦД-то е целосно обоено во графитна боја и доби печат. Едвај сфаќаме дека е ЦД.

Слика 10 – Ѕид од неколку ЦД-а со жици

Направете композиција за везење заедно со парчињата ЦД за да добиете резултат сличен на примерот погоре.

Слика 11 – Исечете ги ЦД-ата и спојте ги парчињата како витраж.

Витражот со ЦД парчиња може да се прилагоди и да се користи во разни занаети, во портрети на врати, мурали, кутии, итн.

Слика 12 – Обоени и обоени ЦД-а за украсување на надворешноста.

Користете маркери со ваша желба за бои за украсување користени ЦД-а според вашиот личен вкус.

Слика 13 – Пример за сликање и колаж што можеме да ги искористиме на ЦД за да го направиме пошарено.

Слика 14 – Шарена уметност со парчиња ЦД-а.

Слика 15 – Детал од мурал со ЦД-а и жици за шиење

Слика 16 – Едноставно витраж направено со парчиња ЦД-а. прекрасен витраж како во примерот погоре.

Слика 17 – Супер шарен мобилен со тркалезна основа направена со ЦД.

Користете го основата на ЦД-то за да направите забавен мобилен со делови што може да се рециклираат.

Слика 18 – Една опција е да исечете дел од ЦД-то за да направите закачалка за завеси.

Слика 19 – Декоративни предмети направени со ЦД и обоена ткаенина.

Слика 20 – Мобилен со неколку парчињаЦД-а.

Слика 21 – Мурал за ѕид со ЦД-а.

Креирај ЦД декоративен предмет како оваа рамка со повторно употребени ЦД-а за поставување на ѕид во средина по ваш избор.

Слика 22 – Женски детски мобилен.

Слика 23 – Светилка направена со парчиња ЦД во геометриска форма.

Слика 24 – Направете мурал со вашите омилени албуми.

Слика 25 – Занаети со ЦД акрилик и ткаенина.

Користете ја ткаенината по ваш избор за правење ликовни уметности користејќи го ЦД-то како основа за изработка.

Слика 26 – мобилен шарена ткаенина.

Користете го ЦД-то како основа за изработка на вез со ткаенини и камења во бои по ваш избор.

Слика 27 – Слика во дневната соба со светли парчиња од различни ЦД-а.

Пример за рамка што може да се направи од мали парчиња ЦД. Тука тие се обединија и го создадоа овој брилијантен ефект во околината.

Слика 28 – Прекрасна колибри направена со прецизно исечени парчиња ЦД.

Уникатно парче направено со парчиња ЦД: резултатот е светла колибри.

Слика 29 – Украсете ја вратата од дворот со печатени и обоени ЦД-а.

Слика 30 – Мобилен направен со ЦД-а прикачени на ткаенини.

Слика 31 – Мурал со ЦД-а споени со прстениметалик.

Слика 32 – Занаети со ЦД-а, ЕВА и шише за домашни миленици.

Слика 33 – Мобилен со парчиња од неколку ЦД-а.

Слика 34 – Занаети со меѓусебно поврзани ЦД-а.

Соединете ги парчињата ЦД за да го направите занаетот по ваш избор.

Слика 35 – ЦД со обоени ткаенини.

Занаети со ЦД-а за кујна

ЦД-ата може да бидат дел и од занаети за украсување или внесување функционалност во вашата кујна. Погледнете неколку референци подолу:

Слика 36 – Украси направени со ЦД и колаж во форма на „крофни“.

Слика 37 – До украсете забави – поддршка за колачиња направени со ЦД.

Слика 38 – подлога за ЦД со шарени и цветни принтови.

Слика 39 – ЦД-а со обоени везени ткаенини.

Слика 40 – Обоени држачи за крпи за садови на ѕидот.

Слика 41 – Шарени подлошки направени со ЦД-а.

Занаети со ЦД-а за новогодишна декорација

Божиќ е одлична можност за користење и рециклирање на стари материјали и предмети. Искористете ја осветленоста на ЦД-ата за да направите предмети за вашето дрво или оставете ги шарени за украсување на куќата. Инспирирајте се од фотографиите подолу:

Слика 42 – Различна декорација за рачката на вратата како стилизирано ЦД.

Слика 43 – Другопример по истата цел.

Слика 44 – Едноставна рамка со венец за ставање на ѕидот.

Слика 45 – Глобус направен со залепени парчиња ЦД.

Слика 46 – Божиќна декорација со ЦД-а.

Слика 47 – Голема елка направена со ЦД-а.

Игра со занаети со ЦД

Надвор од традиционална декорација, можеме да создадеме предмети со детска тема. Покрај тоа, ЦД-то може да послужи како основа за мали играчки. Ако имате деца дома, ова е поинаква опција за повторна употреба на материјалот. Погледнете неколку интересни референци подолу:

Слика 48 – Основа направена со ЦД за држење балони.

Слика 49 – Забавна опција за деца е да се направат пиони користејќи стари ЦД-а.

Слика 50 – Играчка за деца.

Слика 51 – Мала игра во форма на риба.

Слика 52 – Направете свои планети и направете ги сјајни со парчиња ЦД.

Слика 53 – Искористете го кружниот акрилен формат на ЦД-то за да направите знаци.

Слика 54 – Шарена риба направена со ЦД и ЕВА.

Слика 55 – Едноставна паун кукла направена со ЕВА и ЦД.

Слика 56 – Играчка што се врти за најмалите.

Слика 57 – ЦД се користи какодржач за мочен меур на масата.

Додатоци направени со ЦД

Не се само украсни предмети што можат да се направат со ЦД-а. Можно е да се создадат женски додатоци како што се обетки, ѓердани и други предмети користејќи делови од материјалот. Видете неколку решенија:

Слика 58 – Металик ѓердан со триаголни ЦД парчиња.

Слика 59 – Обетки со ЦД парчиња.

Слика 60 – Нараквица со мали парчиња ЦД.

Како да направите занаети со ЦД чекор по чекор

По многу истражување и инспирација од референци, идеално е да барате упатства кои ги прикажуваат техниките и главните занаети со ЦД, чекор по чекор. Одвојуваме неколку видеа што треба да ги гледате:

1. Како да направите новогодишен венец со ЦД

Божиќниот венец е дел од декорот во многу домови и станови. Алтернатива за повторна употреба ЦД-а е да ги ставите во спирала, во форма на парчето. Погледнете во видеото подолу како е направено ова:

Гледајте го ова видео на YouTube

2. Мдф кутија со рамка од стари ЦД-а

Ова е убава опција во која ЦД-ата се сечат и претставуваат дел од декорацијата на мдф кутија. На крајот, кутијата изгледа како витраж, искористувајќи ја осветленоста на ЦД-ата. Погледнете подолу како да ја направите оваа кутија:

Гледајте го ова видео на YouTube

3. Како да се отстрани сјајниот филм од ЦД-а иДВД-а

ЦД-облогата не е секогаш пожелна во сите занаети. Затоа, добро е да знаете како да го отстраните сјајниот слој и да се залепите со проѕирен акрилик. Видеото подолу го учи токму ова, како да се отстрани овој филм:

Гледајте го ова видео на YouTube

4. Декоративни стрипови со ЦД

Погледнете го ова креативно решение за закачување на ѕидот – рамка со ЦД-а завиткани во ткаенина. Направете свој сопствен дизајн за да го направите ѕидот ваш. Погледнете го чекор по чекор во видеото:

Гледајте го ова видео на YouTube

Исто така види: Имиња на продавници за парфеми: 84 идеи за именување на вашиот бизнис

5. Како да направите рамка за слика со парчиња ЦД

Во овој чекор по чекор ќе знаете како да користите парчиња ЦД во рамка за слика од медијапан обоена црна. Погледнете колку е лесно:

Гледајте го ова видео на YouTube

6. Научете како да направите рамка за фотографии користејќи неколку ЦД-а

Гледајте го ова чекор по чекор што покажува како да направите убава персонализирана рамка со ЦД-а. Ќе ви требаат:

 1. 8 стари ЦД-а;
 2. 8 развиени фотографии;
 3. Ножици;
 4. Инстант лепак;
 5. Пенкало;
 6. 1 парче лента;
 7. 1 мало тркалезно тенџере за калапот;

Продолжете да го гледате видеото:

Гледајте го ова видео на YouTube

7. Погледнете како да направите сувенир за детска забава користејќи ЦД-а

Дали некогаш сте размислувале да направите забавен предмет за децата? Погледнете во ова видео како да направите сувенирсо ЦД и ЕВА:

Гледајте го ова видео на YouTube

8. Создавање подлоги со стари ЦД-а без филм

Тодите се практични и лесни решенија за правење со помош на ЦД-а. Тркалезната форма е совршена и парчето секогаш може да се користи. Една од предностите е што можете да го прилагодите подметнувачот со принт по ваш избор. Ќе ви требаат:

 1. 1 ЦД без филм;
 2. Занаетчиска салфетка;
 3. Четка;
 4. Гел лепак;
 5. Бел лепак;
 6. ножици;
 7. лак за прскање;
 8. хартија за декупаж по ваш избор;
 9. тврда хартија со бела страна;

Продолжете да го гледате видеото:

Гледајте го ова видео на YouTube

9. Како да направите велосипед со ЦД-а

Дали сакате да декорирате на поинаков начин? Во овој предлог ќе знаете како да направите велосипед со ЦД-а. Служи како украс и како вазна за мало растение. Погледнете ги материјалите што ќе ви бидат потребни:

 1. 1 четка;
 2. 3 стари ЦД-а;
 3. 1 мало тенџере маргарин;
 4. 1 бела боја и уште 2 бои со бои по ваш избор;
 5. 7 стапчиња од пукнатини;
 6. 1 шолја од стиропор;
 7. ленти, машни и цвеќиња за украсување;

Продолжете да го гледате видеото подолу:

Гледајте го ова видео на YouTube

10. Како да направите мобилни од ЦД-а или привезоци

Тука во објавата, имаме неколку примери на различни мобилни до

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.